
Bij een A3 1.4 rollen we nog van onze stoel, maar voor een Fiat Grande Punto lijkt het een hele normale motorisering. Voor de Bravo lijkt het wat aan de lichte kant, maar toch durft Fiat het aan om een Bravo 1.4 uit te brengen. In beide gevallen gaat het om de hagelnieuwe 1.4 T-Jet motor van Fiat.
In de Grande Punto wordt in eerste instantie een 120 pk sterke versie van de 1.4 T-JET leverbaar. Daarmee redt de GP een top van 195 km/u en sprint de grote punt in 8,9 seconden naar de 100. Voor de Bravo ligt de topsnelheid op 212 km/u en het standaardsprintje wordt in 8,2 seconden afgeraffeld. Nog leuker wordt het als de verbruikscijfers erbij worden gehaald: voor de Bravo en de Grande Punto respectievelijk slechts 7,1- en 6,6 liter op 100 kilometer. Omgerekend naar de klassieke waarden: 1 liter op 14,1 kilometer en 1 liter op 15,2 kilometer.
Dat downsizen is zo slecht nog niet, vooral ook omdat de toepassing van geavanceerde turbotechniek andere leuke trucs mogelijk maakt. Zo heeft de Bravo 1.4 T-JET Sport onder volle acceleratie extra trekkracht (230 Nm). Dat wordt mogelijk doordat de regeltechniek kortstondig – 90 seconden om precies te zijn – iets meer turbo overdruk toestaat.
Overigens staat er nog een interessant zinnetje in het persbericht dat Fiat ons toe stuurde:
Het is geen geheim meer dat er later dit jaar nog veel sterkere en snellere Abarth T-JET uitvoeringen van Bravo en Grande Punto worden voorgesteld.
We wachten in spanning af!
De Fiat Bravo 1.4 T-JET (150 pk) is er vanaf 22.795 euro en de Fiat Grande Punto 1.4 T-JET (120 pk) is leverbaar vanaf 15.995 euro. In de grafiekjes maakt Fiat overigens een mooie vergelijking met de eigen 1.8 en 2.2 motoren uit de Croma om daarbij de conclusie te trekken dat de 1.4 T-JET op alle fronten beter is.



grapje zeker? 150pk uit 1.4 motortje.. woow
Deze motoren rijden zo lekker!! Je weet niet wat je overkomt.. En dat allemaal uit een 1.4. En dan nog te chippen ook natuurlijk zoals de Abarth Grande Punto (180pk). Fiat is goed bezig!
tja en nog kijken hoe het zit met de betrouwbaarheid van al dat italiaanse design en enginering….
Uiteraard zonder turbo niet mogelijk maar wat heb ik erop tegen? NIETS. Zolang de turbolag maar lag blijft…
De diesels hebben een enorme vooruitgang geboekt DANKZIJ turbo en intercooler techniek. Zet daarbij RAILPRESSURE injectie en knallen.
Benzines gaan ook die kant op…zie de 3.0twin turbo van BMW
Dit nieuws voorspelt een hoop goeds voor de nieuwe Lancia Delta HPE waarop een hoop autofreaks al jaren zitten te wachten…
On topic: Die snelle Bravo is echt lekker geprijsd!
We wisten een maand geleden toch al dat Fiat met een Punto en een Bravo 1.4 turbo zou komen, ze staan al bij de dealer!!
@r5gtt:
Met de “engineering” zit het wel goed hoor, er rijden al jaren diverse Opels, Alfa’s, Lancia’s, Fiats, Chevrolets en zelfs Cadillacs met Fiat Turbo’s (welliswaar diesels, maar toch)!!
Vergelijkbare prestaties als VW met zijn 1.4 turbocompressorsuperchargerbooster, maar dan goedkoper (en mooiere modellen)
According to my calculations, this is a damn fast car!
Jordey, 150 PK it een 1,4 liter motor is niet zo gek hoor. Mijn mini cooper S heeft een 1,6 liter motor en daar komt 214 PK uit
@ èrcé
214PK uit een 1.4 turbo is ook niet zo heel ‘gek’, dit maakt 133,75 PK/L. De 1.8 turbo uit de Alfa Romeo Junior/149 haalt 265 PK, dit maakt 147,22 PK/L.
Gaat die 500 straks ook wel vliegen zeker… Mogen ze dan nog wel wat extra (Abarth) vleugelwerk op gaan zetten.
Uit mijn saab komt ook 300pk uit een 2.3l 4cyl…
@ Us -
de 1.4L T-Jet is een benzinmotor met turbo, vgl. de nieuwe Audi 1.4L TFSI. Of had je gedacht dat diesels tegenwoordig 6000 toeren kunnen draaien? De verdampingseigenschappen van de zwaardere fracties in de dieselbrandstof laten dat niet toe, althans niet als je uitlaat schoon moet wezen.
Aan de TU Dresden zijn ze druk bezig met onderzoek naar benzinemotoren met direkte inspuiting en twee turbos in serie. Daarmee kunnen ze in het lab uit ~1.5L ongeveer 150kW (>200pk) @ ~5000 toeren en ~300Nm koppel @ 1600 toeren halen. Het is wel een driecilinder, omdat hele kleine turbos met twin scroll niet bestaan. De grotere ontstekingsaftand vgl. met een viercilinder voorkomt nadelige wisselwerkingen (crosstalk) tussen de cilinders in het uitlaatverdeelstuk.
@rgseidl: kun je even uitleggen wat het verband is tussen het aantal cylinders en een twinscroll compressor? De laatste is ook helemaal geen turbo btw.
@ Lampredi -
ik had het niet over een mechansiche twinscroll compressor, maar een turbo met twinscroll slakkenhuis. Daar zit dus een schot in, haaks op de as van de turbo. Drukverschillen in de scrolls kunnen tot de turbine worden gehandhaafd, alwaar ze sterk worden gedempt. In een viercilinder gebruik je een scroll voor cilinders 1 en 4, de andere voor cilinders 2 en 3. De ontekingsafstand voor elk paar is dus 360 graden krukas. BMW en Peugeot gebruiken bijv. twinscroll turbos in de top-motoren van de nieuwe Mini en 208 GTi, resp.
Crosstalk tussen de cilinders krijg je als de afstanden kleiner ~240 graden krukas zijn, omdat de uitlaatkleppen ~210 graden open zijn. Vooral bij lage toeren en hoge last heb je dan tijdelijk een negatieve drukgradient, dat spoelt dus niet lekker: je houdt dus zo’n 7-10% heet restgas over. Dat levert weer ellende op mbt klopgevaar, koppel en specifiek verbruik.
Groepen van drie cilinders kun je dus zonder meer aan een uitlaatverdeelstuk cq. een turbo scroll hangen. Groupen van vergen speciale oplossingen, zoals twin-scroll turbos.
hmm interessante leasekandidaat….als je niet teveel mag uitgeven en niet al teveel km’s rijdt dan is dit voor het geld wel een leuke keuze. Over de techniek maak ik me weinig zorgen. Zelfs de Fiat’s die bijna uit elkaar lazeren door roest of zo blijken in 9 van de 10 gevallen nog zo goed als nieuw als de eigenaar er een beetje verstandig (rustig opwarmen enzo) mee heeft gereden. Een vriend van me had ooit een Ritmo 1,5 met meer dan 250.000km op de klokken. Na het verwisselen van de koppakking hebben ze het compressieverlies gemeten en dat lag onder de 5% voor alle cilinders….. best netjes als je weet dat die auto al 100.000km er hard aan heeft moeten trekken en nauwelijks gespaard werd.
Smart Fortwo Brabus 101pk heeft 698cc en 101pk. Das 144pk per liter. Met 1 turbo! Zegt niet alles, maar wel veel.
Downsizen is hot! (behalve op het gebied van gewicht en carosserie afmetingen..)
even een kleine off-topic vermelding (ik kan het niet laten):
“Vergelijkbare prestaties als VW met zijn 1.4 turbocompressorsuperchargerbooster, maar dan goedkoper (en mooiere modellen)”
Die motoren van VW zijn gebaseerd op techniek van Lancia. Net zoals ze al eerder een technisch idee van Lancia uit de oude doos haalden: de VR6
Beste mensen,
Ik rij een Fiat Panda 100HP 1.4 en wil graag een TURBO op dit zuigblok plaatsen.
Weet iemand of hier (standaard)kits voor zijn?
Ik hoor graag van jullie!
Groetjes Waylon
waylonfrancis@gmail.com
Je moet ingelogd zijn om reacties te posten, aanmelden kan HIER!
Login als gebruiker, of meld je aan!
Login meld je aan
Italiaan in een Grande Punto Abarth...
Fiat heeft wederom een baanbrekende nieuwe dieselmotor ontwikkeld: een 1.6 ...
Wat is 'ie mooi! Ben ook benieuwd naar de 500 Abarth!
Het Italiaanse Abarth team neemt ook in 2008 deel aan de Intercontinental R...
Een “fun pick up spider” van Fioravanti
Ik vind het echt een hele mooie auto, en tis geen uberspot meer hier zie je...
Met je Abarth ben je net iets sneller ;)
Een vrouwmensch die dacht wel even rechtdoor te kunnen rijden(niet wetende ...
Wel vet bakkie, niet heel erg bruut maar zag er wel leuk uit. En mooie vel...
Anton Alen, de zoon van, is met een Abarth Grande Punto S2000 als derde geë...
De Duitsers van Autobild ontdekten nog niet zo lang geleden dat er iets niet helemaal goed zat ...
Fiat schreeuwt het hard van de daken; volgens eigen zeggen hebben ze al ruim drie jaar de laagste g...
De Fiat Bravo, pas twee jaar oud, had schijnbaar een opfrissertje nodig. Dus besloot men bij Fi...
Ja hoor, weer meer Punto's stuk. In 2006 zat het stuurhuis niet vast in de Britse modellen, in 2008...
De Fiat Bravo is een vrolijk karretje, maar met maximaal 150 pk (benzine) of 165 pk (diesel) is h...
De Fiat Grande Punto is dood, leve de Punto Evo! Zoals we al vreesden is het lekkere Maserati-neu...
Dat is nou leuk, speciaal voor ons Hollanders heeft Fiat een ZwartWit modelletje gemaakt. Een soo...
Kimi Raikkonen is een ambitieus man; met een F1-wereldtitel op zak is het tijd om een beetje verder...
Precies een maand geleden kwamen ons wat foto's onder ogen van een Grande Punto met afgeplakte ne...
Bijna een jaar geleden kreeg de Grande Punto nog een facelift aangemeten. Is dit soms facelift ...
Ja inderdaad, op het circuit dus. Hoewel een tripje naar de dichtstbijzijnde schoenenwinkel ook n...
Een Mito mag dan weliswaar nog wat sportiever rijden, de Grande Punto blijft stiekem nog steeds het...
YES! Een Grande Punto met flames. Hup, snel naar de dealer... Hot Wheels moet gedacht hebben: ...
Fiat introduceerde eind 2005 de Grande Punto. Nu is de compacte Italiaan gewijzigd en zou volgens...
We hebben er even op moeten wachten, maar de prijzen van de Grande Punto Abarth en 500 Abarth zijn ...
Heel veel mannen houden van voetbal en heel veel mannen houden van auto's. We hebben hier veel fa...
Goeiemoggel, een bericht van Fiat in ons postvak! De Italianen komen met een extra uitvoering van...
Behalve de Junior staan er bij Alfa Romeo nog meer modellen achter de coulissen te trappelen. Daa...