Ford Focus ST: Rijtest en video
Gepost op 14-06-2012 om 16:00 door CasperH - 71 Reacties »
Het is druk in hot hatch land. Moeten de Golf GTI, Megane RS en anderen zich zorgen maken over de nieuwe Focus ST? We zochten het voor jullie uit in het zonnige zuiden van Frankrijk.
[ Eerst kijken, dan lezen? Bekijk de video HIER! ]
De Ford Focus ST (Sports Technologies) is ontwikkeld om wereldwijd ongewijzigd op de markt gebracht te worden, dit alles in lijn met de World Car filosofie van Ford. Een Focus ST 2012 uit de Nederlandse showroom is dus identiek aan de versie die straks in Azië of Amerika op de markt komt. Dat betekent: compromissen sluiten. Maar is dat eigenlijk wel zo erg? Rekening houden met verschillende wensen betekent namelijk een auto die meer allround is en dat is voor potentiële hot hatch kopers helemaal niet zo erg. Die kopen hun auto namelijk om de looks, performance én de dagelijkse bruikbaarheid.

Laten we dat rijtje eens afwerken. Met de looks zit het wat mij betreft wel goed. De Focus ST is een dikke auto om te zien, dankzij de aangepaste bumpers, sideskirts, spoiler en wielen, alsmede de op Star Wars geïnspireerde uitlaat. Ook de speciale ST kleuren zijn erg fraai. De gele Tangerine Scream leek heel even favoriet maar was me net even te schreeuwerig, Race Red is prima voor de vrijwillige brandweerman maar Spirit Blue is de kleur die je wil hebben. De klassieke Ford kleur staat onze testwagen prachtig en die antraciet wielen die op de optielijst staan kun je lekker laten voor wat ze zijn, gewoon zilverkleur is vele malen stijlvoller. Is de spoiler je te subtiel dan kan je voor 200 euro een groter exemplaar laten monteren maar wat mij betreft is de Focus ST helemaal af zoals wij hem reden. Ingetogen, stijlvol en allesbehalve schreeuwerig.

Ook in het interieur is er meer dan genoeg gedaan om je te laten zien dat je met een flink gepeperde Focus onderweg bent. Midden op het dashboard vind je een cluster met daarin een meters voor turbodruk, oliedruk en olietemperatuur. Net daaronder vind je het kleine en wat gedateerd ogende navigatiesysteem. Een schermpje zo groot als dat van een iPhone is voor veel mensen wellicht genoeg, maar het is niet meer echt van deze tijd. Het stuur is voorzien van ST badges en ook de stoelen zijn sportief. Helaas zitten ze niet helemaal super en zitten de wangen van de rugleuning wat krap. Ook kunnen de standaard ST stoelen niet zo ver omlaag als ik graag zou willen. Er zijn echter ook luxere Recaro’s te bestellen die wellicht een betere zitpositie kunnen bieden. Helaas heb ik die niet kunnen proberen tijdens de introductie, dus ik kan niet melden of die beter zitten. Het is een minpuntje, maar het kon de pret eerlijk gezegd niet drukken.

Voor de overgang van het interieur naar de performance van de Focus ST hebben we een mooi bruggetje aangereikt gekregen. Een soort buis gekoppeld aan de motor zorgt ervoor dat het geluid via slimme technologie in het interieur terecht komt. Geen genep met de stereoinstallaties maar gewoon echt motorgeluid dat binnen komt als je je rechtervoet gebruikt waarvoor die bedoeld is. Het klinkt misschien niet zo lekker als de vijfcilinder maar deze viercilinder turbo is bepaald niet truttig. De 2.0 EcoBoost (echt waar, EcoBoost) spuugt er dan ook 250 pk en 360 Nm uit, wat sprinten naar honderd km/u mogelijk maakt in 6,5 seconden en een topsnelheid van 248 op de teller moet kunnen brengen. En dankzij het afzagen van een cilindertje is de motor 20% zuiniger en ook nog eens schoner dan die in de vorige ST, is dat even boffen voor de vlinders en bomen!

Wat opviel was de enorme souplesse van het 2.0 liter grote EcoBoost blok. Bergop in de vierde versnelling accelereert de auto prima vanaf een kilometertje of veertig per uur bijvoorbeeld, de Focus ST zou je dus in principe heel lui kunnen rijden. File rijden zou helemaal niet lastig zijn: geen zware koppeling, geen overgevoelig gaspedaal, geen zenuwachtig gedrag. Wat de ST wel levert is vette performance on demand. Daar houden we van en de wegen in de heuvels boven Nice zijn geen wegen die je rustig moet rijden. Ford had leuke routes voor ons uitgewerkt maar wij hadden een ander plan: etappes uit de Monte Carlo Rally afleggen alsof ons leven er vanaf hing.
Binnen een kwartiertje waren we uit de drukte van Nice weg en draaiden we de snelweg op. De eerste keer dat het gaspedaal naar de tapijtjes ging toverde een voorzichtige grijns op het gezicht van mij en cameradude Martijn. Dit kon wel eens verslavend blijken te zijn. Invoegend op de snelweg ging het al gauw richting hoogst illegale snelheden en omdat we in ieder geval zonder opgepakt te worden bij de Col du Turini wilden aankomen werd het verstandige besluit genomen om de zesde versnelling in te schakelen en met gepaste snelheid onze weg te vervolgen. Rust in de cabine, comfort zelfs. Bruikbaar als reisauto? Check.

Na een minuut of twintig kwamen we daar waar we zijn wilden: de Col du Turini lag klaar om de vrolijk brullende Focus ST te ontvangen. Het ESC gaat met een druk op de knop naar de Wide Slip modus. Insert onderbroekengrap indien gewenst, feit is dat deze Wide Slip je genoeg ruimte geeft om flink lol te hebben. Het ESP zakt rustig achterover en kijkt vanuit een luie stoel toe of er ingegrepen moet worden, de tractiecontrole loopt de kantjes er vanaf en je kan lol trappen binnen ruime marges voordat de systemen ingrijpen. Als de ESP eraan te pas moet komen omdat je het écht te bont maakt, dan gebeurt dit ook nog eens heel subtiel. Geen extreme powerkill en volop ingrijpende ABS systemen maar gewoon een rustige ingreep om je op het juiste pad te houden. Het overgrote deel van de testritten hebben we in Wide Slip uitgevoerd en het zat nooit in de weg. Mocht je willen handremhoeken dan is het wel verstandig de ESC knop vijf seconden in te drukken: pas dan schakelt het zich helemaal uit namelijk.

Nu is het met 250 pk op de voorwielen wel zo dat er Torque Steer optreed. Dat zou Ford op kunnen lossen met de Revo Knuckle uit de Focus RS maar dat zou veertig kilo en een prijskaartje met zich mee hebben gebracht. Daarom bedacht Ford de Torque Vectoring Control. Dat is software die er in combinatie met Torque Steer Compensation voor zorgt dat de Focus ST weinig last heeft van een scheef trekkend stuur bij hard optrekken. Het is niet zo briljant als het optionele cup limited slip differentieel van de Megane RS en het vergt enige gewenning omdat het wat typisch aanvoelt in het stuur maar het doet zijn werk. Met mate overigens, omdat Ford wel het gevoel in de besturing wilde behouden.

Een laatste hulpmiddel in het ronden van bochten is de variabele overbrenging van de stuurbekrachtiging. Het fonkelnieuwe Ford Sport Steering System wordt minder gevoelig op hoge snelheid rechtdoor en lichter bij inparkeersnelheden. Op bochtige wegen wordt er meer wendbaarheid gerealiseerd dankzij dit systeem. Klinkt als een hoop poespas die gevoel wegneemt maar in de praktijk blijkt het prima te werken. De auto doet altijd dat wat je wil en geeft prima door wat er onder de voorwielen gebeurt. De Focus is ook als ST één van de best sturende auto’s op de markt.

En dan die dagelijkse bruikbaarheid die veel kopers van een hot hatchback zo graag willen. Wat opviel was dat de Ford Focus ST zo heerlijk veelzijdig is. In het bomvolle Nice rolden we rustig met het andere verkeer mee alsof we in een gemiddelde gezinsauto onderweg waren. Ook op de snelweg met 140 op de klok was de auto heerlijk rustig en konden we schakellui inhalen. Op de buitenwegen konden we echter beestachtig lekker hoeken. De Ford Focus is ook nog eens een vijfdeurs hatchback, dus er is een makkelijk toegankelijke achterbank. Gaan we naar de concurrentie kijken dan is de dichtstbijzijnde concurrent de Mégane RS. Een auto die ongeveer hetzelfde kost (de Focus ST kost 33.135 euro, de Mégane is ongeveer 1.000 euro duurder) en vergelijkbare performance levert (de Mégane levert 265 pk) maar de Renault Mégane RS wil je het liefst met sperdifferentieel. Die optie kost geld en gaat gepaard met het hardere Cup chassis wat voor dagelijks gebruik niet echt relaxed is. Een andere concurrent is de Golf GTI, op dit moment in de showroom voor ongeveer 30.000 euro (normaal dik 33.000 euro) maar dan heb je een auto met 40 pk minder en een slechtere besturing. Andere concurrenten zijn de 235 pk sterke Giulietta á 35k euro, de Opel Astra OPC en de Volkswagen Golf R met respectievelijk 280 en 270 pk en een prijskaartje van 42.990 euro voor de OPC en 47.390 euro voor de Golf R waarmee ze zichzelf eigenlijk in een soort exclusief hoekje plaatsen.
Ford heeft niet geprobeerd om de krachtigste, sportiefste of meest exclusieve hot hatch neer te zetten, maar ze hebben een prima allround auto gebouwd die voor een scherpe prijs op de markt komt. En wil je dat kleine beetje extra kofferruimte dan is hij voor 1000 euro meer ook nog eens beschikbaar als Wagon, een carrosserievariant die je bij de concurrentie (anders dan de Skoda Octavia RS wellicht?) überhaupt niet kan krijgen. Dit kon wel eens een heel populaire auto gaan worden. Filmpje!
Alle foto’s van de blauwe Ford Focus ST uit de video zijn © Autoblog, de foto’s van de oranje / rode ST en ST Wagon zijn van Louis Blom.











Die stoelen zien er echt niet uit, maar verder ziet hij er wel redelijk subtiel uit. Die spoiler is wel heel erg plastic, maar staat niet zo heel erg slecht.
Vond op de eerste foto’s de grille wel erg groot, maar met een nummerplaat erop ziet het er wel strak uit.
Ook groot: je bril. Doet wat Moby aan, wel vet.
PS: Mooie bril hoor.
Oftewel sleurt iemand nog kerstkalkoen mee… :)
Ben benieuwd!
Funfactor van de station zal wel hoger zijn al is het alleen maar om de verbaasde gezichten die je achterlaat.
Wel ff het ST eraf peuteren, al denkt een leek waarschijnlijk dat dat STation betekend.
Heeft deze dan een grotere draaicirkel dan de standaard Focus?
Het zal zoiets wel zijn.
Hij heeft wel erg veel last van torque steer precies !
Deze man zet deze auto op de eerste plaats!
Goed luisteren.
Wanneer dit de toekomst is dan kies ik toch voor de VAG- groep, misschien saai, maar wel met meer stijl.
Je koopt een standaard focus, en je gaat ala sjonnie winkelen bij halfords, dit is het effect.
Een starwars uitlaat, laat me niet lachen…
250pk en 360nm i.c.m lekkere besturing (als i kde tester moet geloven) vind ik toch aardig sportwagen klinken..
Voor dat geld zijn er veel meer opties.
En als je niet in de ST stoelen past ben je gewoon een vetklep, wat moet je met een sportwagen als je zelf extra gewicht meetorst?
Daarin tegen lul jij maar een eind raak.
En als je niet in de ST stoelen past ben je gewoon een vetklep, wat moet je met een sportwagen als je zelf extra gewicht meetorst?”
Grapjas.
leer om niet zo te zeuren, het gaat toch om de auto en niet om de taal?
Doe mij dan maar de XXL :) (Golf dan hea, wat een saai ding dit joh.. Oudere Focus is veul mooier!)
De enige minpunten voor mij zijn: het stuur wat zo groot als half Duitsland is. De velgen vind ik niet mooi (even lang de halfords lost dat op), en de spoiler oogt wat plastic.
Moet wel zeggen dat de auto in St trim veel mooier is dan normaal.
Waar kun je het vinden @casperH: ?
Verder moet je haarspeldbochten inderdaad wat anders nemen dan je nu doet en dat gehengst aan die handrem is ook niet echt nodig, je bent geen rallyrijder.
En blijf jezelf.
Voor de rest een leuke test.