
Zweedse autobouwer Volvo is door een Franse rechtbank schuldig bevonden aan een ongeval in 1999 waarbij in Frankrijk twee kinderen om het leven kwamen. Alweer negen jaar geleden reed een 57-jarige lerares twee kinderen van 9 en 10 jaar oud dood en een derde kind raakte ernstig gewond. De vrouw heeft altijd volgehouden onschuldig te zijn.
Volgens Catherine Kohtz lieten de remmen van haar Volvo 850 diesel het afweten. Zij zal niet de eerste zijn geweest die een dergelijk excuus gebruikt bij een ongeluk, waardoor de zaak volgens Volvo niet al te ingewikkeld kon zijn. De vrouw zou in paniek het gaspedaal hebben verward met de rem. Met het remsysteem zelf zou niets aan de hand zijn.
De uitspraak van de rechter was echter in het voordeel van de lerares en bepaalde dat de autobouwer een boete van 200.000 euro moet betalen. Volvo zou goed op de hoogte moeten zijn geweest van het feit dat er iets mis was met de remmen van het betreffende model. Er waren door Volvo immers verscheidene keren aanpassingen verricht aan het remsysteem. Het Zweedse bedrijf liet donderdag weten dat het de uitspraak van de rechter nog moet bestuderen. Van het bedrag zullen ze in ieder geval niet wakker liggen.
Absoluut ongepast bij dit bericht, maar ik moet direct denken aan een bericht dat ik eerder schreef over het feit dat Volvo foto’s van echte ongelukken gebruikt voor reclamedoeleinden.
Met dank aan Rickz en Superleggera voor de tip!
-edit: nutteloze bijdrage-
Nja, die rechter zal de boel wel grondig onderzocht hebben hé. Als die dame er echt niets aan kon doen, sja, dan is het Volvo z’n fout wel hé.
Konden ze de betreffende Volvo niet gewoon onderzoeken dan? :?
Hé, deze had ik ook gemaild!:)
@Superleggera: We krijgen honderden tips per dag. Soms glipt er nog weleens een (of twee) tussendoor. Bij deze alsnog een eervolle vermelding. ;)
Danku danku
De basissystemen van autoremmen zijn tientallen jaren oude technieken. Kan me écht niet voorstellen dat de remmen compleet weigeren. Dat ABS niet doet wat ie moet doen of dat de remdrukverdeling niet gebalanceerd is kan ik me wel voorstellen..
Maar dat de remmen het niet doen?
@Us: Als er (bijvoorbeeld door een fabricagefout) een lek in het systeem zit en de druk valt weg, dan doen ze het natuurlijk niet.
jezus toch!
okee, wie heeft er gepijpt met de rechter? niemand verwart de pedalen, je merkt het vanaf je ze streelt, en aangezien ze geen herpakkingsactie kon ondernemen wil dat ook nog eens zeggen dat ze te blug reed, en hoe in godsnaam kan je nu zeggen tegen een autofabrikant ‘goh jongens, tssss, jullie pedalen hé…die lijken zoo op elkaar!’
‘dat komt misschien omdat JE JE OGEN OP DE WEG MOET HOUDEN *******!!’
iedere auto heeft pedalen, dat is nou eenmaal een feit, en als je er niet mee overweg kan heet dat lompheid en dan blijf je best van een auto vandaan
btw de diesel motoren van Volvo van die tijd kwamen van Renault
@ mezelf
in mijn enthousiasme schreef ik blug ipv vlug :)
@Ruben Baeten: Dan zou het andere remsysteem het wel moeten doen.
De 850 heeft immers gescheiden remsystemen via een 4-kanaals remkrachtverdeler en een dubbelwerkende HRC.
Ieder geval wel vreemd dat er geen onderzoek is opgezet.
Zo’n voorbarige conclusie/uitspraak doet mij ernstig twijfelen aan de credibiliteit van de rechter.
@Nick: Wellicht zit hem de fout dan in het feit dat dat systeem niet werkte. Ik neem aan dat het een gegronde uitspraak is, want je doet er niet voor niets 9 jaar over om tot zo’n conclusie te komen.
@ Nick
jep, gepijpt met de rechter dus :P
btw iedereen die een ietwat afweet van autorijden zou nog aan de handrem getrokken hebben (maarja, als je de pedalen al verwisselt dan denk ik dat ze eerder haar gordel zal losrukken dan haar handrem optrekken)
btw ik denk dat de leerkracht haar kinderen zo haatte dat ze in haar waanzin en furie er enkele doodreed (niet zo ludiek bedoelt als het wss overkomt)
@ruben baeten
als er een lek in het systeem zit moeten er altijd nog 2 wielen remmen. Als er namelijk bijvoorbeeld een lek is bij de rechtervoorrem, zal de druk bij deze en een ander wiel (waarschijnlijk linksachter) wegvallen, de remsystemen zijn tegenwoordig (9jaar geleden ook) gescheiden zodat je altijd nog wat kan remmen.
nog is dit een vaag verhaal, heeft de vrouw de auto altijd voor onderhoud gehad??
en wat ik opzich ook wel vreemd vind, is dat de lerares geld krijgt en de ouders/verzorgers van de kinderen???
ik vind wel dat de rechter dan eerst de auto moet gaan onderzoeken voordat hij een uitspraak doet. het is besloten zonder dat de boel is uitgezocht.
En de betreffende Volvo is natuurlijk allang tot schroot herleid, zodat een onderzoek er nooit meer van zal komen.
En dan nog. Als dat die serie gevaarlijke problemen zou hebben met de remmen, hadden ze denk ik echt wel een terugroep actie op touw gezet.
@ de vlaeminck
Als je maar een beetje stuurt en je trekt aan de handrem raak je de controle kwijt en ram je die kids nog. Je punt?
@ ELB
hmmm dacht ik ook (een beetje)
bij de meeste auto’s is de handrem überhaupt niet sterk genoeg om hem aan een dergelijke snelheid in een rechte lijn aan het slippen te brengen
geen punt, ik kwam er gewoon op ;)
ik vind dit een nogal vreemde uitspraak van de rechter. Als het om een vrij nieuw model (jonger dan 3 jaar) ging, kan ik er nog inkomen dat de verantwoordelijkheid voor een belangrijk deel bij Volvo ligt. Maar toch lijkt het me voornamelijk de verantwoordelijkheid van een automobilist zelf om voor een veilige auto te zorgen.
@Vlaeminck, wees eens niet zo tendentieus; je doet onnodig kwetsend. En sinds wanneer is pijpen iets wat een man en vrouw samen doen?
@ Statler de beroepszeikerd
excuses dan maar… het kweekt gewoon een beetje kwaad bloed bij mij als iemand onrechtvaardig (het heeft dan mss 9 jaar geduurd, maar toch) beschuldigd wordt
wel props to the lawyer, hoe hij de schuld volledig kan afwimpelen op een automerk dat niet eens zijn uitspraak heeft gedaan in de rechtzaak, dat is een staaltje vakmanschap. de manier waarop je het moet apprieceren is dan weer wat anders
@ de vlaeminck
De diesels in de 850 komen van Audi (2.5 TDI) totdat de D5 kwam.
Alleen de kleine Nederlandse Volvootjes (440, S40, V40) hadden Renault blokken, zowel benzine als diesels
Niet voorbarige conclusies he… Volvo dacht dat de vrouw de bepalen verwisselde. Zij zegt onschuldig te zijn kortom wel het juiste pedaal hebben ingedrukt. Iets wat voor mij vrijwel onmogelijk is vanwege de al eerder genoemde gescheiden remsysteem.
het was dus echt geen fabrieksfout het was een vrouwenfout :P
@Vlaeminck: ik vind het ook een rare uitspraak van de rechter. Lijkt me wel dat die vrouw aan heeft moeten tonen dat ze zelf de auto tijdig liet onderhouden, en ooggetuigen duidelijk konden horen dat ze niet het gas tot de vloer intrapte (lijkt me dat je dat wel kan horen). En dan lijkt het me cruciaal dat Volvo echt nalatig is geweest. Vooral dat lijkt me sterk in het geval van Volvo.
@ Dennis: Is dat niet wat overdreven? Honderden tips per dag?
De Franse pers schrijft dat de vrouw zelf ook is veroordeeld voor de feiten (6 maanden gevangenis met uitstel, een jaar rijverbod en 300 euro boete). Ze beweert dat de auto op een gegeven moment bijna niet meer remde. Wat ik ervan begreep, is dat men concludeerde dat de rembekrachtiger of remassistent (système d’assistance de freinage) het niet meer deed. Dat was een probleem waarvan Volvo op de hoogte was.
Het bedrijf had nochtans geen algemene terugroepactie georganiseerd, maar had de dealers geïnstrueerd om een aanpassing uit te voeren. Dit was bij de auto in kwestie gebeurd, alleen op een foutieve manier. Dat kwam doordat Volvo een fout servicebulletin had opgesteld en de verkeerde onderdelen gebruikte.
Twee kinderen dood, en één zwaar gewond. Je zal er maar bij betrokken zijn…
(gelezen in http://www.lemonde.fr/web/depeches/0,14-0,[email protected],0.html)
Volvo: onschuldig het is een menselijke fout van de bestuurster
hier bij komt het oude gezegde spontaan bij mij te boven “Vrouw aan het stuur, Bloed aan de muur”
Zoals Rovvel schrijft is de vrouw ook beschuldigd en heeft ze een jaar rijverbod + boete gekregen , en volvo kan een centje afdokken . Volgens mij heeft ze dan naast een niet werkende rem getrapt ??
Toen ik het bericht las, dacht ik aan de vacuumpomp. Die gingen in dit model en V70 Classic al snel tikken en op en duur wordt dat erger en kun je tijdens het rijden na paar keer remmen met onvoldoende remdruk te maken krijgen. Ken toevallig iemand die van een koude kermis thuis kwam op de snelweg en naar links moest uitwijken….
Ik ken er twee in Nederland met een S60 D5 (diesel dus) die plots geen remmen hadden. Eentje heeft de Volvo platgereden (zelf er goed vanaf gekomen) de andere heeft alles kunnen ontwijken. Dit werd ook aan de vacuumpomp en bijbehorende kleppen toegeschreven. Schijnt zelfs in het instructieboekje te staan dat je dan 5 keer moet trappen als het rempedaal niet in wil.
Handig met 25 meter per seconde.
Volgens mij kunnen ze bij die vrouw geen cent verhalen dus geven ze de fabiekant maar de schuld makkelijk in mijn ogen. Zo lang er nog steeds een mens achter het stuur zit zullen er altijd fouten gemaakt woorden. Ook als de auto technisch perfect is.Het moet van twee kanten komen !!
Ik heb zelf in de tijd dat ik monteur ben (personenwagens en bedrijfswagens) nog nooit meegemaakt dat er geen enkele remkring meer werkte.
De autos van tegenwoordig, en vooral de volvo’s zitten stampvol met fail safe systemen die het practisch onmogelijk maken dat alle remdruk wegvalt in alle remkringen, en desnoods is er altijd nog de handrem, die altijd een andere bediening heeft als de bedrijfsrem.
Volgens mij kraamt de dame uit het artikel onzin uit, en ik kan het haar niet kwalijk nemen want ik zou voor mezelf ook nooit toe willen geven dat ik het was die dat heeft veroorzaakt. sterkte aan haar, en vooral aan de familie van die kinderen.