De Japanse autoindustrie explodeert in de jaren '80. Kwaliteit is bewezen en ze hebben al potente wagens geproduceerd. Toch ontbreekt het nog aan echt luxe slagschepen. Hier wil Toyota wat aan doen. Om die eigenwijze Europeanen (en Amerikanen) over te halen verzinnen ze eerst een nieuw merk: Lexus. De eerste auto van dit merk is een 7-serie verpletterende, S-klasse overstijgende LS400.
Een beetje hoekig, vooral statig. De Lexus LS400 ligt prettig op het oog en het is Toyota in een keer gelukt een auto met bepaalde aanwezigheid neer te zetten. Van het goede ‘laat ze maar lullen’ soort. De auto en het merk zijn het eerst beschikbaar in de VS in 1989. Eén jaar later mogen ‘wij’ in Europa ook.
Terugkijkend naar 1990 is het haast bizar dat niet iedereen opzoek naar een grote luxe sedan een Lexus LS400 kocht. Toyota is een nieuw merk aan het neerzetten waarbij ze de prijzen erg laag houden. Een LS400 kost ongeveer hetzelfde als een instapper Mercedes S-klasse maar biedt véél meer. De verschillen zijn nog vele malen groter dan tegenwoordig geldt. Lexus was de enige met dubbele draagarmen rondom, desgewenst met spiraal- of luchtvering uitgerust. De andere mogelijke opties in 1990: leren bekleding en een schuif/kanteldak. Verder zit alles er op en aan. Voorin ligt altijd dezelfde 245pk 4.0 V8 (ipv een tamme V6 bij Mercedes of L6 bij BMW), het is altijd een automaat en airco, cruisecontrol, ABS, airbags zijn standaard. Daarbij zijn onderhoud en ‘lasten’ van de (nieuwe) Lexus een schijntje.
Ondanks zijn hoekige uiterlijk snijdt de Lexus LS400 goed door de lucht. De LS400 heeft een luchtweerstandscoëfficient van slechts Cd van 0,29. Dit minimaliseert windgeruis en komt de efficiëntie ten goede. Bij rustig rijden is zelfs een verbruik van 1:10 (10 l/100km) mogelijk (eerste generatie LS).
Het best verglijkbaar met deze Lexus LS400 is misschien wel de Audi V8. Ook een nieuwkomer maar dan een Duitse. Net zo rijkelijk aangekleed maar duurder en zelfs langzamer. Zowel qua topsnelheid (232km/u vs 250km/u) als acceleratie (9s vs 10s 0-100km/u) troeft de 32-kleps 4.0 V8 uit de Lexus de 3.6 uit de Audi af.
De Lexus is snel, luxe en verschrikkelijk goed in elkaar gezet. Heeft ‘ie dan ook zwakke punten? Ja. Om te beginnen zijn kilometerstanden van occasions tegenwoordig vaak hoog. Met een reden, het is een fantastische reis-auto. Daarmee kunnen vering, draagarmen en stuurkogels wel heel ver heen zijn. Daar vallen de kosten nog van mee, een defecte of zwakke stuurbekrachtiging kan meer in de papieren lopen. Een regelmatig vervangen distributie is ook bij de Lexus belangrijk. Onderhoud is belangrijker dan kilometerstand.
Omdat de Lexus LS400 in 1990 zo’n moderne auto was is de elektronica tamelijk ingewikkeld. Daarentegen is bijvoorbeeld het remsysteem op de eerste exemplaren nog erg tam. De leukste auto om vandaag de dag uit te kiezen is wellicht een vroeg ‘facelift’ model. Een 1995-er bijvoorbeeld.
In 1992 krijgt de Lexus LS400 zijn eerste update, in 1994/1995 een grondige facelift. Daarbij veranderen ook wielbasis en carrosserie iets. Intern verandert de naam van XF10 naar XF20. De techniek blijft grotendeels hetzelfde. Voorin een 4.0 V8, daarachter een 4-traps automaat. De ‘facelift’ geeft hem echter net wat meer vermogen (245pk/350Nm naar 264pk/365Nm). Het nieuwe remsysteem presteert veel beter en verbruik en acceleratietijden nemen flink af. Als bonus is de auto grofweg 100kg lichter (nu 1670kg). Gunstig voor wegligging én wegenbelasting.
Het model houdt stand tot 2000. Dan met ietwat vreemde koplampen (sinds 1997), 285pk, een 5-traps automaat maar ook meer gewicht en weer extra honger naar benzine.
Vandaag de dag pik je ze op voor grofweg €2000,- tot €10.000,-. Kilometerstand en vooral verzorging en historie zijn daarbij meer bepalend voor de prijs dan bouwjaar. Aangezien je voor een oudere auto het beste een redelijk reparatie-budget opzij kan zetten betaal je bij aanschaf liever niet de hoofdprijs. Om terug te komen op de nette (goeie staat, geen schade, max. ongeveer 200k km) 1995-er, €5000,- is een redelijk bedrag voor de auto. Zorg voor nog een paar duizend reserve voor onvoorziene reparaties. Houd de auto net, zorg voor een goede taxatie, bouw desgewenst gas in en laat het kilometervreten beginnen.
63 reacties
Op het totaalplaatje zou ik toch denk ik een A8 kopen als ik het geld had en op zoek was naar een nieuwe limousine.
Service van audi beter dan lexus…ooit van red carpet treatment gehoord?
Jij hebt er geen kaas van gegeten kennelijk.
De huidige LS600 is veruit de mooiste limo uit Azie, de Equus en de Kia K9 komt daarna.
En je mocht een auto kiezen, maakt niet uit wat, welke zou het worden? :D
Daarnaast vind ik een Passat CC ook een erg interessante auto, moeilijk man een full option 3-serie of een Passat CC? Ik twijfel erg, welke auto zou jij kopen voor dat bedrag.
1-BMW 3-Serie
2-Lexus IS
3-Passat CC
Met occassions wordt het zonder twijfel mijn meest favoriete auto: de BMW X5 e53 facelift ;) bestaat geen twijfel over mogelijk en jij?
ik zou over een paar jaar, op het hbo dus, wel een normale wagen willen, niet een schreeuwerige, gewoon een normale, en dan zou ik gaan voor 1 van de onderstaande:
– 3serie; ±3 / 4 jaar oud. (sedan uiteraard ;) )
– c klasse, ook ong 3 / 4 jaar oud :)
– of een avensis station, anders een corolla, 5 jaar oud of niet meer dan €15.000,-
wat denk jij ervan?
vooruitgang in kwaliteit geboekt !! hoe dan ??
Toendertijd het non-plus-ultra van car-audio.
uitkijken met de luchtvering ..
direct daarna een 96er Mercury Grand Marquis ..
da,s echt wel 100X beter betrouwbaarder en een stuk zuiniger dan zo,n Lexus ..
yep .. een soort van Prius ..
alleen maar volgen .. inhalen is geen eens een optie ..
http://ls400.files.wordpress.com/2008/09/5-2-08-toyota-festa-long-beach-1.jpg
Bedankt, van cw waarde wist ik wat het was. Ik heb even gegoogled en heb daardoor ontdekt dat cd & cw het zelfde is.
Ook stond er op een site dat een baksteen een cw van 2,1 had…
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/S170Crown.jpg
De hedendaagse versie ziet er wel anders uit en is volgens mij gebaseerd op de Lexus GS:
http://3.bp.blogspot.com/_FoXyvaPSnVk/Sj1-GALXf5I/AAAAAAAB2WE/MJigkX26O7U/s1600/Toyota-Crown-Hybrid-8.jpg
De Crown, die heeft in elk geval niets met de Celsior/LS te maken.
Lexus verkoopt onder zijn eigen naam nog niet zo lang autos in Japan. De modellen wel maar het waren Toyotas. De Altezza was de 1ste IS, maar dan met de 1.8 190PK ipv de 2.0 6L 155PK hier, de GS de Aristo enzovoort.
Fantastisch merk overigens dat erg knappe en hoogtechnologische wagens bouwt. Maar krijg een Europeaan maar eens uit zijn Duitser… Terwijl er zoveel alternatieven zijn.
Ik van wc-eend prefereer wc-eend :)
Het comfort is ook ongekend – niet voor niets heeft Bose dit model gebruikt als demonstratie van hun actieve suspensie: http://www.bose.com/controller?url=/automotive/bose_suspension/index.jsp
De kosten waren nogal beperkt: ik heb de auto voor 3000 euro gekocht, 60.000km mee gereden en nooit mee stil gestaan. De luchtvering raakte lek (is 2e hands niet te krijgen) dus ik heb de veren ingeruild voor normale veerpoten, met een beetje bijbetalen. Uiteindelijk ging het stuurhuis lek na een drempel gepakt te hebben en was de auto voor mij afgeschreven (500 euro gevangen bij een japanse sloper). Inmiddels is hij door een garage onder handen genomen en staat hij weer te koop: http://www.autoweek.nl/occasion.php?id=38DGQ
Het enige nadeel: je moet goed ontbijten voordat je er ’s ochtends mee over een landweg naar je werk rijd (maar ik heb dan ook last van zeeziekte/wagenziekte ;-)
Ik vermoed overigens dat de vorige eigenaar McGyver was, hij had zijn 80ies-zonnebril in de auto laten liggen.
Kortom: absoluut een aanrader!
Deze LS is misschien wel het automobiele equivalent van wat in de muziekwereld het ‘second album syndrome’ heet: een zo verpletterende eerste indruk achterlaten dat alles wat erna komt daar niet meer aan kan tippen. Want hoe mooi de LS van nu ook is, met die hybridetechniek en alles, verrassen doet het niet meer. In een S-Klasse van nu voel ik me toch aanzienlijk beter verwend.
http://www.youtube.com/watch?v=5EU4CgaUWTM
..Like a “bose”.
Waar slaat dit op? hoe kan techniek uit 1990 nog ingewikkeld zijn?
koop er 1 .. dan leer je snel genoeg het verschil tussen techniek en elektronica ..
Dat kan net heel ingewikkeld zijn omdat ze toen nog dingen deden die nu als dom of onlogisch afgedaan worden op het gebied van elektronica.
Elektronica was toen nog niet echt zo ingeburgerd als nu.