
‘No-reserve’ of Geen Minimumprijs, je ziet het af en toe bij een veiling (te weinig volgens ons) maar hoe zit dat?
De meesten van ons zullen de term ‘no-reserve’ wellicht pas kennen sinds de uitzendingen van Chasing Classic Cars op Discovery Channel. Dan zag je Wayne Carini weer gebogen over een tafeltje staan als er een auto van hem geveild werd en dan gingen de puntjes van zijn snor omhoog bij een onverwacht goed resultaat. Of je hoorde het overbekende: “oh well…” wanneer er te weinig bieders in de zaal waren om gebruik te maken van het buitenkansje dat de afwezigheid van een minimumprijs biedt.
Maar voor de mensen die niet weten wat het betekent. Als een kavel tijdens een veiling op basis van ‘no reserve’ wordt verkocht dan betekent dit dat er geen minimumprijs is. Dit in tegenstelling tot een veiling waarbij er een minimumprijs of reserve geldt. Wanneer er een minimumprijs geldt, dan gaat de koop pas door op het moment dat deze prijs (of meer) wordt geboden.
Bij veel traditionele (auto)veilingen is er een mix tussen kavels met en zonder minimumprijs. Bij sommige fysieke autoveilingen, zoals die van Barrett-Jackson zijn alle kavels ‘no reserve’. Dit in combinatie met ‘all drinks are on the house’ zorgt soms voor opmerkelijke resultaten..

‘No Reserve’, je bent toch gek als je dat doet?
Nou, je neemt natuurlijk een risico. Want wat als er geen bieders zijn? Zet je auto online te koop en je hebt aan 1 koper genoeg. Zet je auto in een veiling waar maar 1 koper is en je komt niet verder dan het openingsbod… Voor een veiling wil je als verkoper graag zoveel mogelijk gegadigden natuurlijk.
Dus bepaal ook vooral of jouw auto daar geschikt voor is. Is het een auto die veel potentiële kopers trekt? Met een Porsche 911 zou dat vaak wel goed moeten komen. Veel mensen zoeken naar dat model in het online aanbod en er zijn dus veel mensen die een idee hebben van de waarde als je een 911 aanbiedt. ‘Game on’ in dat geval!
Anderzijds heeft de pure financiële impact ook invloed op je beslissing om wel of niet ‘no reserve’ te gaan als verkoper. Als jij een setje F40 velgen te verkopen hebt, dan is dat toch net iets minder spannend dan de enige blauwe Ferrari F40 die op dat moment geveild wordt…
‘No Reserve’, ook gewoon leuker om te volgen!
Misschien nog wel het grootste voordeel voor de meeste lezers en ondergetekende is dat een ‘no reserve’ veiling ook gewoon leuker is om te volgen. Want je weet zeker dat het ergens om gaat. De auto wordt namelijk gegarandeerd verkocht.
Er is als potentiële koper altijd die wens dat niet iedereen de veiling heeft gezien en dat je er misschien wel met een koopje vandoor kan gaan. En hey! Soms is dat ook zo.
Een kleine rondgang laat ons zien dat bijvoorbeeld op Bring-a-trailer 25% van de huidige veiligen ‘no reserve’ is. Bij Collecting Cars is ook een kleine 20% van het aanbod zonder minimumprijs. Al hebben zij niet een mooi ingebouwd filter om daar op te zoeken zoals Bring-a-trailer. Bij Cars and Bids is die filter er ook en zie je dat zelfs de helft van het aanbod ‘no reserve’ wordt aangeboden.
Nog meer lezen over autoveilingen!
Tja ik zou het zelf sws nooit doen, liever wat langer in de verkoop en een goed bedrag dan snel weg en weinig geld ervoor krijgen… dan mis ik geld voor de volgende auto
liever een snel dubbeltje dan een langzaam kwartje
Het ligt allemaal een stuk complexer. Wij handelen in oldtimers en zullen niet snel op een auto met reserve bieden. Het zit namelijk zo: op een veiling met reserve mag het veilinghuis/de eigenaar tegen jou bieden tot de minimum bereikt is. Het kan dus zijn dat je de enige bieder bent, ondanks dat de prijzen steeds omhoog gaan. Bij een no reserve mag dit niet, je bied dus steeds tegen een ander persoon en betaald hierdoor de marktprijs op dat moment. Voor auto’s waar de marktwaarde makkelijk te bepalen is (die dus vaak verkocht worden) is dit niet zo belangrijk, voor de speciale wagens is het vaak moeilijker om de marktwaarde vooraf in te schatten en is een no reserve dus beter.
De reden om dit als aanbieder te doen is: snel geld nodig, voor de studie van je kinderen, je zwangere maîtresse of je drugsverslaving natuurlijk.
Sja bij the colletables heb je denk ik al zoveel traffic dat het risico van ‘no reserve’ vrij beperkt is. Marktprijs is dan alleen een beetje afhankelijk van timing/economie/seizoen, echte fluctuaties zul je niet hebben. En je weet zeker dat je hem verkoopt.
Op gaspedaal kijk ik wel eens naar exotische auto’s en moet altijd een beetje lachen om een BMW Z8 die voor 849.000 euro te koop stond, een Audi UrQuattro voor 499.000 euro (twee stuks nu zelfs!) of andere bizarre vraagprijzen. Ik ben wel eens benieuwd wat daar nou echt voor zou worden betaald op thecollectables met no-reserve. Een stuk minder dan de onrealistische vraagprijzen ongetwijfeld, maar de marktprijs liegt in principe nooit.
Ja, vraagprijs is natuurlijk vaak ‘wensprijs’ of startpunt van de onderhandelingen.
@rogerzz: Op the collectables? De haast onbekende veiling die niet eens naam heeft gemaakt in West-Europa, laat staan in de rest van de wereld? Ja, daar zal niet gek veel betaald voor worden..
@Dieseltor Als je een Ferrari F40 of 275GTB/C in de schuur hebt staan kun je beter naar RM Sotheby’s ja, maar als je een 205 GTI’tje hebt of Alpinaatje hoef je het water niet over en is thecollectables goed genoeg hoor..
De Alpina is volgens mij uit 2010.
Er wordt hier totaal niet uitgelegd waarom mensen voor ‘no-reserve’ kiezen.
Het wordt meestal gedaan voor auto’s waarvan de marktprijs moeilijk te bepalen is door de uniekheid of lage aantallen van verkopen, of mensen die snel geld willen hebben als bijvoorbeeld opa overleden is en zijn oude Jaguar verdeeld moet worden onder de kinderen.
Grappig, want op BringATrailer is het toch een beetje anders. Daar zijn het vaak oude (80s & 90s), maar mainstream auto’s die een ‘no-reserve’ tag hebben. Of juist moderne auto’s zoals AMG’s (voornamelijk CL’s and S’jes, maar ook weet niet te nieuw), Porsches 996-997 etc.
Wat is het voordeel voor de verkoper om z’n (m/v/x) oto basis ‘no reserve’ te veil te stellen ? Ik zou dat zelf vermoedelijk nooit doen.
No reserve levert vaak extra kopers op
Maar als die allemaal onder de prijs zitten, die je eigenlijk als minimum voor je oto zou willen hebben, schiet je daar als verkoper geen pepernoot mee op. Dan liever met een reserve te veil zetten en in geval die reserve niet gehaald wordt er nabeurs met de beste bieder proberen uit te komen. A la Wayne Carini.
Misschien lag je prijs dan boven de marktwaarde? En vergeet niet dat een reserve extra kost. Het blijft een risico natuurlijk, wil je dat niet nemen, betaal je extra voor de reserve of verkoop je hem niet via een veiling.
Het moet natuurlijk ook interessant blijven voor koper en verkoper, anders is er nog geen handel.
Die extra kosten voor een reserve zullen te overzien zijn. Ik zou niet om reden daarvan het risico willen lopen met een (in mijn ogen) te lage koopprijs te worden afgescheept.
No reserve is natuurlijk prima als je zeker weet dat er genoeg interesse is. Als dat niet het geval is, of als je de waarde zelf ernstig verkeerd hebt ingeschat, kan het wel een domper worden natuurlijk. Ik heb bijvoorbeeld geen idee of de genoemde Alpina met een bod van, nu, 19000 euro, een beetje de verwachtte waarde op gaat brengen. Maar als de verkoper toch eigenlijk wel minstens 25k had verwacht, bijvoorbeeld, zal die toch wel een beetje balen nu.
Nou ben ik niet zo thuis in veilingen, maar volgens mij worden auto’s vaak met een onbekende reserve geveild: iedereen kan bieden en pas achteraf wordt duidelijk of het hoogste bod genoeg was. Dat vind ik altijd een wat vreemde constructie, een “bieden vanaf” prijs is dan wel zo helder.
Ik zie ook discussies over de ‘met reserve’. Als jij als veilinghuis alleen maar dingen verkoopt met ’te hoge reserves’, krijg je een slechte naam als veilinghuis: als je klanten niks kunnen kopen voor een goede prijs, waarom zouden je klanten nog komen.
Dus een goed veilinghuis / veiligsite zal er ook voor zorgen dat de reserves (vaak) niet te hoog liggen.
verkopen met no-reserve is natuurlijk ook reclame.
Kijk maar naar de Amerikaanse versie van Daddy Doug; waar Hoovie zijn zooi voor no reserve verkoopt. Je mag er vanuit gaan dat als dat te vaak voor te lage prijzen gaat gebeuren, dan Hoovie gewoon bij Daddy Doug aan gaat kloppen voor wat extra garantie. (en als je dit niet snapt; heb je te veel hobbies en kijk je te weinig auto gerelateerde content op youtube :) )
@gregorius: of je kijkt liever naar youtubers die niet overkomen en klinken als 4 jaar oude koters….
Zoals verwacht aan het einde nog een leuke rally. Koper gefeliciteerd met je Alpina!
Het is vrij simpel, het fenomeen is ook op huizen veilingen de norm. De verkopende partij zit tussen de bieders (de bank die het huis verkoopt) en biedt mee indien prijs te laag is.
Lijkt erop, dat de koper een mooie oto met een bescheiden kilometerstand voor een heel mooi prijsje op de kop getikt heeft.