• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Tech! Dit is wat je moet weten over Cw-waardes

Auteur: Author, gepost 30 mei 2015 om 13:10 – 85 Reacties

Pagani Zonda in de windtunnel


Fabrikanten strooien maar wat graag met de Cw-waardes van nieuwe modellen en dan vooral als het om verbruikswonderen gaat. Heb je nou echt iets aan dat getalletje, of is het loze marketingpraat? We leggen het uit.

De meeste auto’s hebben een Cw-waarde van ergens tussen de 0,25 en de 0,35. De BMW i8 bijvoorbeeld doet het bijzonder netjes met een waarde van 0,26, aan de andere kant van het spectrum vinden we rijdende tuinhuisjes als de Hummer H2. Deze kar heeft een luchtweerstandscoëfficiënt van 0,57. Fijn, maar wat kun je daaruit afleiden?

Een Cw-waarde of luchtweerstandscoëfficiënt geeft eigenlijk aan hoe ‘makkelijk’ een bepaald oppervlak door een stromend medium snijdt. Stromend medium klinkt zweverig, maar in dit geval bedoelen we er lucht mee. De Cw-waarde kun je dus zien als een soort keurmerk, maar een auto met een lage waarde heeft niet per definitie weinig luchtweerstand. Daarvoor is ook het frontaaloppervlak van belang.

Had je wat?

Berekeningen

Dat kan worden geïllustreerd aan de hand van de volgende formule, waarmee de luchtweerstand van een bepaalde auto bij een bepaalde snelheid kan worden berekend. Schrik niet van een paar cijfertjes en berekeningen. Ondergetekende heeft allesbehalve een wiskundeknobbel en snapt het ook, dus reken maar dat het simpel is.

De formule om luchtweerstand te berekenen luidt:

F = 0,5 x ρ x v² x Cw x A

Waarbij:

F = de kracht die op de auto werkt, uitgedrukt in N (Newton). Simpel gezegd: de auto rijdt van A naar B, dan werkt F dus van B naar A. Of: de auto rijdt van links naar rechts, dan werkt F van rechts naar links.
ρ = (spreek uit ‘rho’) is de luchtdichtheid in kg per m³. We houden voor het gemak een gemiddelde waarde van 1,23 aan.
v = de snelheid in meter per seconde. Ezelsbruggetje: om van km/u naar m/s te gaan, deel je het aantal kilometers per uur door 3,6.
Cw = de Cw-waarde
A = het frontaaloppervlak in m²

Laat ’t even rustig op je inwerken en klik niet meteen weg, want het is eenvoudiger dan je denkt. Merk in elk geval op dat de snelheid van enorme invloed is op de luchtweerstand. Deze moet immers worden gekwadrateerd om tot de oplossing van de formule te komen.

Tesla Model S in de windtunnel

Laten we als voorbeeld de awesome McLaren F1 nemen. Deze auto heeft een Cw-waarde van 0,32 (met actieve spoiler ingeklapt) en een frontaaloppervlak van 1,79 m². De topsnelheid van deze auto bedraagt 386 km/u (386 / 3.6 = 107,23 m/s) , terwijl het maximumvermogen ‘slechts’ 627 pk is. Aan de hand van de volgende berekening gaan we je laten zien hoe dat komt.

We vullen de waardes in de formule in:

F = 0,5 x 1.23 x 107,23² x 0,32 x 1,79. Met andere woorden: F = 4.050 N. Fijn, maar daar kunnen we nog niks mee. We kunnen met dit getal echter het vermogen berekenen dat nodig is om deze snelheid te rijden. Let wel: het gaat hierbij om een windstille situatie en alléén om de luchtweerstand. Rolweerstand en gewicht laten we buiten beschouwing, we focussen ons alleen op de Cw-waarde.

Het vermogen dat nodig is om een 386 km/u is vrij simpel te berekenen. Vermenigvuldig F met de snelheid in m/s en je krijgt het vermogen in W (Watt). Deel dat door 1.000 en je krijgt het vermogen in kW. Dat vermenigvuldigen we met 1,359 et voilà: u hebt het vermogen in pk’s. Kijk mee!

4.050 x 107,23 = 434281,5 W / 1.000 = 434,28 kW x 1.359 = 590 pk. Hopsa! De McLaren F1 heeft dus 590 pk nodig om de luchtweerstand bij 386 km/u de baas te kunnen. Hoe komt dat? De Cw-waarde is toch niet dusdanig laag dat het daaraan ligt? Klopt! Wat de McLaren echter perfect illustreert, is dat het frontaaloppervlak minstens even belangrijk is.

Moderne supercars zijn vaak twee meter breed bij, laten we zeggen, rond de 1,20 meter hoog. De F1 daarentegen is slechts 1.820 mm breed en da’s vrij bizar voor een supercar. Dat plus nog een hoop andere factoren draagt ertoe bij dat het frontaaloppervlak van de Mac bijzonder klein is.

McLaren F1 vs Bugatti Veyron

Ter vergelijk: de Bugatti ‘daar heb je ‘m weer’ Veyron heeft een oppervlak van 2,07 m² en een Cw-waarde van 0,36 in verlaagde toestand en met lage spoilers. Vul die getallen in de formule in en je zult zien dat de Bug maar liefst 767 pk nodig heeft om 386 km/u te rijden! De Cw-waarde is niet eens significant hoger dan die van de F1, het frontaaloppervlak is dat echter wel.

Daarbij moet natuurlijk wel worden opgemerkt dat de W16 van de Veyron behoorlijk wat koeling nodig heeft en koelgaten zijn weer funest voor de luchtweerstand. Daarom tapen fabrikanten ook zoveel mogelijk gaten en kieren dicht, als een model wordt getest bij de NEDC-cyclus. Hoe minder luchtweerstand, hoe lager het verbruik over het algemeen uit zal vallen want de motor hoeft minder hard te werken om de luchtweerstand te overwinnen.

Een extreem voorbeeld daarvan is de Ecorunner V, van studenten aan de TU Delft. Deze überzuinige recordauto heeft een Cw-waarde van 0,0512!

Ecorunner V

Drag area is een betere benchmark

Verschillende experts pleiten dan ook voor het aanhouden van de zogeheten drag area, oftewel Cw-waarde x frontaaloppervlak. Op die manier is het veel makkelijker om te beoordelen of een auto weinig of juist veel luchtweerstand ondervindt.

Een enorme lijst met getallen van de meest uiteenlopende auto’s vind je trouwens hier, mocht je druk met een rekenmachine aan de gang willen.

Luchtweerstand en downforce

Voor straatauto’s zit de Cw-waarde ergens rond de 0,3. Toch zitten racemonsters als Formule 1-auto’s al gauw op een waarde boven de 1. Dat heeft enerzijds te maken met bijvoorbeeld de open wielen die tegen de lucht moeten boksen, maar anderzijds met downforce. Een Tesla Model S is gebaat bij zo min mogelijk luchtweerstand om ervoor te zorgen dat de accu’s niet te snel worden leeggetrokken. Deze auto is er dus op gebouwd om zo makkelijk mogelijk door de lucht te snijden.

Veel vleugel in Monaco

F1-auto’s hebben echter downforce nodig, daarmee worden ze op het asfalt gedrukt. Hoe meer hoe beter, want dan kan-ie (even los van mechanische grip) harder door de bocht. Heel kort gezegd. Daarvoor worden diffusers gebruikt, die de lucht onder de auto zo goed mogelijk geleiden, maar ook forse voor- en achtervleugels. Deze vleugels hebben luchtstroom nodig om hun werk te kunnen doen, want anders gebeurt er niks. Met andere woorden: raceauto’s hebben luchtweerstand nodig om neerwaartse kracht of downforce op te kunnen wekken.

Check deze afbeelding waarin perfect wordt geïllustreerd welke onderdelen voor luchtweerstand en welke onderdelen voor downforce zorgen.

F1-auto drag en downforce

Constructeurs zoeken natuurlijk wel naar compromissen. Een snelle baan als Monza vraagt om minder downforce en een hogere topsnelheid. Het krappe stratencircuit van Monaco vereist juist zoveel mogelijk downforce en topsnelheid is veel minder van belang. In beide situaties worden dus verschillende vleugelafstellingen gebruikt. Dat levert dus ook verschillende Cw-waardes op. Op Monza ligt die rond de 0,75, in de straten van Monaco rond de 1,25. Een enorm verschil dus! De ultieme aerodynamische uitdaging in de racerij is dus het genereren van zoveel mogelijk downforce, bij zo min mogelijk luchtweerstand.

Tot slot

We zouden nog veel dieper op de materie in kunnen gaan, maar voor nu laten we het even bij de basics. Bottom line van het verhaal is in elk geval dat Cw-waardes wel degelijk iets vertellen over de luchtweerstand, maar dat het frontaaloppervlak minstens even belangrijk is.

PS: als je het verhaal helemaal uit hebt gelezen, heb je wat ons betreft wel een pilsje verdiend. Proost!

Ook interessant!

  • Video: offroaden met een pick-up
  • Alles wat je moet weten over Porsche Approved garantie
    Video: alles wat je moet weten over Porsche Approved garantie
  • Video: GTST voor gevorderden
  • Video: magistrale herstart Verstappen

Nieuwste artikelen

  • Goedkoopste Nissan GT-R R35 ter wereld heeft een nadeel
  • Huh? Keert dan alsnog deze leuke sportauto terug?
  • BMW onthult wat NOOIT achter een betaalmuur gaat komen
  • Deze auto’s worden volgend jaar helaas geen youngtimer
FacebookTweetPinLinkedIn

lucht, Specials, Techniek

Vorig bericht: « Hier kunnen arbeiders van Audi lekker met elkaar relaxen
Volgend bericht: Pool racet met 120 km/u door Tilburgse 30 kilometerzone »

Lees Interacties

Reacties

  1. pudi zegt

    30 mei 2015 om 13:13

    Langste autoblog artikel ooit? Gefeliciteerd!

    Login om te reageren
    • clarkson zegt

      30 mei 2015 om 13:40

      @pudi: Wat een nutteloze reactie op een bericht wat je waarschijnlijk niet eens heb gelezen.

      Login om te reageren
      • pudi zegt

        30 mei 2015 om 14:59

        @clarkson: ik heb het wel gelezen -_-

        Login om te reageren
        • lincoln zegt

          30 mei 2015 om 17:11

          @pudi: in 3 minuten tijd ??

          Login om te reageren
          • pudi zegt

            30 mei 2015 om 21:19

            @lincoln: niet zo’n groot brobleem toch?

            Login om te reageren
  2. keeper1 zegt

    30 mei 2015 om 13:17

    Leuk artikel dit!

    Login om te reageren
    • m4ple zegt

      30 mei 2015 om 21:21

      @keeper1: prima jip en janneke uitgelegd.

      De grootste factor is echter de snelheid… iets met kwadratisch en formule invullen.

      Maar ga zo door ab

      Login om te reageren
      • keeper1 zegt

        30 mei 2015 om 23:36

        @m4ple: ja ik vind dit ook leuk omdat een klein gedeelte van mij profielwerkstuk hier over ging. Als dit artikel nou een paar maanden eerder was geschreven, was het echt helemaal geweldig geweest!

        Login om te reageren
  3. Vincegail zegt

    30 mei 2015 om 13:18

    Top artikel. En schol! :)

    Login om te reageren
  4. knipperlichtje zegt

    30 mei 2015 om 13:19

    Weer wat geleerd vandaag, duidelijk artikel.

    Login om te reageren
  5. lincoln zegt

    30 mei 2015 om 13:19

    Wat ik me dan serieus afvraag .. Zullen die waardes hetzelfde zijn bij onzichtbare auto,s ?? Of lezen we dat volgende week pas .. Proost boys ..

    Login om te reageren
    • Hupke zegt

      30 mei 2015 om 21:56

      @lincoln:

      Niet klagen hé ouwe, het was best wel een goed artikel. Simpel, duidelijk, wonderlijk correct en relevant voor de lezers als je sommige reacties soms ziet…

      Als je moeilijker wil zal je zelf de boeken in moeten duiken. Of @Midasracer eens uit z’n schulp lokken, als die niet van de aardbol verdwenen is.

      Login om te reageren
      • vale46 zegt

        30 mei 2015 om 23:01

        @Hupke: Voor zo’n artikel kruip ik ook nog’s uit mn schulp!
        Er waren wel nog een aantal dingen bij die niet helemaal correct waren, maar die schoonheidsfoutjes zien we maar even door de vingers :)

        Login om te reageren
        • Hupke zegt

          31 mei 2015 om 01:37

          @vale46:

          Das, ook lang geleden :)

          Login om te reageren
  6. jrk68 zegt

    30 mei 2015 om 13:20

    Top Maurits, duidelijke uitleg in Jip en Janneke taal.

    Als mensen nu vragen hoe het toch kan dat roadie met amper 120 pony’s toch dik over de 200 loopt en een qua vermogen, gewicht en Cw vergelijkbare 205gti 1.6 bij 186 stopt, dan zal ik ze naar dit artikel verwijzen.

    Scheelt mij een hoop uitleg.

    Login om te reageren
    • xiran zegt

      30 mei 2015 om 16:56

      @jrk68: dat de 1.6gti stopt bij 186 ligt aan de bakverhouding.

      Login om te reageren
      • jrk68 zegt

        30 mei 2015 om 17:35

        @xiran:
        Kan, dan heb ik een verkeerd voorbeeld gebruikt, frappant is achter dat geen van de Hothatches met een vergelijkbaar vermogen destijds harder dan 190 liepen.
        Zelfs de GSI 16v met 156 paardjes en een, voor die tijd lage Cw, hield het bij 203 voor gezien.
        Gekgenoeg liep een Lancia Y10 turbo met slechts 85pk een Cw van 0.31 en een klein frontaal oppervlak ook doodleuk 180.
        De simpelste manier van verkleinen van het frontaaloppervlak is trouwens je auto verlagen. Door dat er dan minder band in de luchtstroom staat win je al een paar km op de top.

        Login om te reageren
        • vale46 zegt

          30 mei 2015 om 23:06

          @jrk68: Maar verlagen zorgt op zijn beurt ook weer voor een andere luchtstroom onder de auto, waardoor je weer met lift/downforce te maken krijgt.
          Maar technisch gezien klopt het wel ongeveer l wat je zegt!
          Als je sneller wil gaan kan je beter met een rolletje ducktape aan de slag gaan, véél meer resultaat.
          zoals je in dit filmpje kan zien: https://youtu.be/vrKPPdTuk8I?t=6m40s

          Login om te reageren
          • jrk68 zegt

            31 mei 2015 om 13:33

            @vale46:
            Yep, van ducttape gaat je wegligging ook met sprongen vooruit, ook het zwaartepunt gaat er flink van omlaag….

            Login om te reageren
            • lekbak zegt

              31 mei 2015 om 14:34

              @jrk68: dat zegt hij toch ook niet? Dit ging over topsnelheid.

              Login om te reageren
  7. ukbob zegt

    30 mei 2015 om 13:24

    Helder geschreven Maurits, thanks!
    En aan alle anderen die daarmee ook een pilsje hebben verdiend, proost ;)

    Login om te reageren
  8. rossi46audi zegt

    30 mei 2015 om 13:33

    Mooi verhaal. Lekker kort

    Login om te reageren
  9. norge zegt

    30 mei 2015 om 13:35

    Ik gaf op met lezen bij de formule, hoofdpijn tabletjes iemand?

    Login om te reageren
    • lekbak zegt

      30 mei 2015 om 14:05

      @norge: dom zijn en niet kunnen leren kan iemand niks aan doen. Niet willen leren wel, en dat is dan weer dom.

      Ik zou zeggen probeer eens open te staan voor dit soort dingen, er gaat een wereld voor je open als je snapt waarom iets zo werkt.

      Dit artikel is zo simpel geschreven dat je er echt wel uit komt. Zolang je maar wilt.

      Login om te reageren
      • norge zegt

        30 mei 2015 om 15:51

        @lekbak: Humor zal jij nooit leren…

        Login om te reageren
        • maxx1 zegt

          30 mei 2015 om 16:51

          @norge: wat een lol. Negativiteit is niet grappig

          Login om te reageren
          • jrk68 zegt

            30 mei 2015 om 17:38

            @maxx1:
            Wat is er negatief aan zijn zelfreflectie?
            Volgens mij doet hij daar niemand kwaad mee, dus ik vind jouw reactie dan weer misplaatst.

            Login om te reageren
          • fijnkonijn zegt

            30 mei 2015 om 19:10

            @maxx1: het is Norge. Nuff said…

            Login om te reageren
      • ej20g zegt

        30 mei 2015 om 21:56

        @lekbak: geen formules kunnen onthouden of leren heeft niks te maken met iemand zijn intelligentie. Echter wel met je aanleg ervoor. En uiteraard ook de aan- of afwezigheid van interesse.

        Login om te reageren
        • lekbak zegt

          31 mei 2015 om 07:30

          @ej20g: dit is gewoon desinteresse, daar kan ik altijd weinig respect voor opbrengen. Ik ben die formule ook allang vergeten. Maak ik snap het nu wel en indien nodig zoek ik het zo weer ff op.

          Login om te reageren
  10. meridian zegt

    30 mei 2015 om 13:36

    Jammer dat ze gestopt zijn met de ontwikkeling van de Loremo. Het was een interessante auto. Mss kan Apple de ontwikkeling voortzetten

    Login om te reageren
  11. acakoning zegt

    30 mei 2015 om 13:39

    Top artikel.

    Login om te reageren
  12. Dutchdriftking zegt

    30 mei 2015 om 13:39

    Mooi artikel, maar ik heb wel wat stukjes geskipt hoor :$

    Login om te reageren
  13. jobberns zegt

    30 mei 2015 om 13:46

    Hey bedankt, toevallig hebben we het hier over bij natuurkunde! Met auto’s als voorbeeld snap ik het iets beter :)

    Login om te reageren
    • Author zegt

      30 mei 2015 om 13:48

      @jobberns: kwestie van de juiste ingang zien te vinden! Maar dat geldt voor alle belangrijke zaken in het leven.

      Login om te reageren
  14. rob5nismo zegt

    30 mei 2015 om 13:54

    Wel een leerzaam artikel en idd tech talk over auto’s

    Login om te reageren
  15. lekbak zegt

    30 mei 2015 om 14:00

    Lekker, bier. Maar ik moet nog een uur of 10 werken, als het mee zit…

    Maar dit verklaart wel waarom mijn 190 zo verdomd zuinig is op de snelweg (1:10 met 150kmh) en over de 200 loopt. Ondanks de baksteenvorm!

    Login om te reageren
    • SCscreamGT2 zegt

      30 mei 2015 om 14:21

      @lekbak: kijktip: TopGear in een fuel-economy race, let je even op de 190? http://youtu.be/I0K8AXUEH8E

      (Ook al heb jij waarschijnlijk geen 190 2.5-16v Cosworth, TG blijft vermakelijk)

      Login om te reageren
      • lekbak zegt

        30 mei 2015 om 15:09

        @SCscreamGT2: verbaast me niks, die auto’s zijn echt klein. Overigens heb ik een 2.3 (8v) Azzurro Avantgarde. Mocht je gaan Googlen, ja dat papegaaien interieur is echt Mercedes.

        Login om te reageren
        • BaRa zegt

          30 mei 2015 om 19:28

          @lekbak: supercoole kleurstelling! :D

          Login om te reageren
        • Homer55 zegt

          31 mei 2015 om 00:09

          @lekbak: Een 1.8 doet ook dappere 195 als de ruimte er is.

          Login om te reageren
  16. jmeverts zegt

    30 mei 2015 om 14:02

    Leuk stukje! Ik zag 1 klein foutje: “F = de kracht die loodrecht op de rijrichting van de auto werkt” is niet loodrecht maar tegenovergesteld. Loodrecht is 90*. Jij bedoelt 180*

    Login om te reageren
    • Author zegt

      30 mei 2015 om 14:05

      @jmeverts: Goeie! Is aangepast.

      Login om te reageren
  17. BloodSeaker zegt

    30 mei 2015 om 14:08

    Wauw, een van de betere artikels in de afgelopen weken. Wist wel de cW waarde, maar niet waaruit die bestond en hoe het berekend werd. F1 grafiekjes zijn ook tof

    Login om te reageren
  18. bjbart zegt

    30 mei 2015 om 14:09

    Goed artikel, lekker helder en interessant!

    Login om te reageren
  19. amglover zegt

    30 mei 2015 om 14:09

    Ben net klaar met mn natuurkunde eindexamen en dan zie je dit ? ..

    Login om te reageren
  20. yajouri zegt

    30 mei 2015 om 14:10

    Haha nice, daar ging vroeger mijn profielwerkstuk nog eens over, leuk stukje! Meer van dit soort tech spul ?

    Login om te reageren
  21. skylinegtr97 zegt

    30 mei 2015 om 14:19

    Erg leuk stukje, ik krijg dit nu ook op school en moet met de andere weerstanden o.a. de max snelheid van een voertuig berekenen

    Login om te reageren
  22. marussia zegt

    30 mei 2015 om 14:24

    Geweldig artikel @mauritsh! Meer meer meer!
    Een vraagje:
    zoals iedereen weet is een auto met een goede aërodynamische vormgeving sneller dan auto met de vorm van een baksteen, maar ik begrijp nog steeds niet wat frontaaloppervlak met luchtweerstand te maken heeft.

    Zoals je al hebt uitgelegd met de Veyron en F1 heeft de Veyron meer PK nodig om 386 te bereiken omdat ie een grotere frontaaloppervlak heeft (en een lagere Drag area), maar hoe is dat mogelijk? Een grotere frontoppervlak betekent toch alleen maar een bredere doorsnee van een auto? (Sorry als ik nu dom over kom. Dit is mijn eerste jaar natuurkunde.)

    Login om te reageren
    • Author zegt

      30 mei 2015 om 14:31

      @marussia: héél simpel uitgedrukt: hoe groter de baksteen, hoe groter het frontaaloppervlak, hoe meer luchtweerstand. Helder? :)

      Drag area = Cw-waarde x frontaaloppervlak.
      Dus eenzelfde Cw-waarde maar een kleiner frontaaloppervlak, levert minder luchtweerstand op.

      Login om te reageren
      • marussia zegt

        30 mei 2015 om 15:00

        @mauritsh: aha bedankt! Jij hebt een pilsje verdient!

        Login om te reageren
  23. f1l1p zegt

    30 mei 2015 om 14:26

    Mijn Honda Prelude (’97) had ook een Cw-waarde van 32 :D (Standaard)

    Login om te reageren
    • gtwillem zegt

      31 mei 2015 om 12:24

      @f1l1p: 0,32, hoop ik ;-)

      Login om te reageren
      • jrk68 zegt

        31 mei 2015 om 13:35

        @gtwillem:
        Waarschijnlijk vertikaal in de windtunnel gezet…?

        Login om te reageren
  24. clarkson zegt

    30 mei 2015 om 14:27

    Goed stuk! Autoblog wordt steeds slimmer.

    Login om te reageren
  25. f1l1p zegt

    30 mei 2015 om 14:27

    Mijn Honda Prelude (’97) had ook een Cw-waarde van 0,32 :D (Standaard)

    Login om te reageren
  26. 560pkferrari zegt

    30 mei 2015 om 14:35

    Ik ga het artikel nog een paar keer lezen, heb zin in bier. Cheers!

    Login om te reageren
  27. wif1 zegt

    30 mei 2015 om 14:45

    Erg goed artikel, ik zie in die lijst de Opel Calibra staan met een zeer lage Cw waarde. Vond ik altijd een zeer mooie auto om te zien toen ik wat jonger was.

    Login om te reageren
  28. grrrrommmmm zegt

    30 mei 2015 om 14:51

    Leuk stuk, dit moeten jullie echt vaker doen!

    Login om te reageren
  29. reistje zegt

    30 mei 2015 om 14:58

    Hoewel ik het al wist moet ik zeggen dat het een erg goed en duidelijk artikel is, complimentje.

    Login om te reageren
  30. friso17 zegt

    30 mei 2015 om 15:02

    Dikke “like” leuk artikel!

    Login om te reageren
  31. civic zegt

    30 mei 2015 om 15:39

    Zeer interessant!

    Login om te reageren
  32. philipf zegt

    30 mei 2015 om 15:41

    Dit soort artikelen, heerlijk!

    Login om te reageren
  33. Sir_Vmax zegt

    30 mei 2015 om 15:41

    Heel mooi geschreven. Proficiat

    Login om te reageren
  34. gop1 zegt

    30 mei 2015 om 15:51

    Wat?!?!? Een technisch en inhoudelijk interessant artikel op Autoblog? Het moet niet gekker worden!!!

    Login om te reageren
    • lekbak zegt

      30 mei 2015 om 16:06

      @gop1: als je autoblog wat beter volgt kom je er achter dat ze (vooral de laatste tijd) dit soort artikelen wel vaker plaatsen. Desalniettemin mogen ze het van mij ook wel vaker doen.

      Login om te reageren
  35. dve704 zegt

    30 mei 2015 om 16:36

    Nu snap ik eindelijk waarom mijn Daihatsu Cuore niet zo breed is :)

    Login om te reageren
    • gop1 zegt

      30 mei 2015 om 17:22

      @dve704: Heb je ook een Cuore? Is best een leuke auto om te rijden. Je kan er behoorlijk hard mee optrekken.

      Login om te reageren
      • dve704 zegt

        30 mei 2015 om 22:31

        @gop1: jup, de laatste generatie. Behoorlijk rap in de eerste meters. Heeft denk ik wel meer te maken met de 740 kilo, dan met de cw waarde;)

        Login om te reageren
  36. henkhupelschoten zegt

    30 mei 2015 om 16:46

    Kut…. Daar hebben we weer wiskunde…

    Login om te reageren
    • henkhupelschoten zegt

      30 mei 2015 om 16:47

      @henkhupelschoten: Vanaf toen ben ik gestoot, wat heb ik verdiend?

      Login om te reageren
  37. GOD zegt

    30 mei 2015 om 16:56

    Klopt wel aardig tenzij je in een vacuüm rijd.

    Login om te reageren
    • roller zegt

      30 mei 2015 om 17:41

      @GOD: jij rijdt ooit in vacuüm?

      Login om te reageren
      • sr20det zegt

        30 mei 2015 om 17:52

        @roller: lache man, mooi skeuren op mars

        Login om te reageren
    • MrShifra zegt

      30 mei 2015 om 23:30

      @GOD: In een vacuüm zou er geen sprake zijn van “luchtdichtheid”, dus zou de ρ uit de formule verdwijnen. En dat heeft gevolgen voor de uitkomst van de berekening(en).

      Login om te reageren
      • Author zegt

        31 mei 2015 om 21:30

        @MrShifra: correct me if I’m wrong, maar in een vacuüm kun je volgens mij voor ρ het getal 0 invullen zodat de uitkomst van de formule ook 0 is.

        Login om te reageren
  38. zion88 zegt

    30 mei 2015 om 17:14

    Goed artikeltje ! (Schenkt in)

    Login om te reageren
  39. MrShifra zegt

    30 mei 2015 om 17:39

    In de formule staat de afkorting voor snelheid in hoofdletter V, maar dat moet een kleine letter v zijn. Hoofdletter V staat voor Volume.

    Zeer interessant artikel. Graag meer van dit soort artikelen. Er zijn genoeg wetenschappelijk gerelateerde auto-onderwerpen.

    Login om te reageren
    • Author zegt

      30 mei 2015 om 17:50

      @MrShifra: thanks! We hebben het aangepast.

      Login om te reageren
  40. sr20det zegt

    30 mei 2015 om 17:47

    Mooi en interessant stukje om te lezen mauritsh! Bedankt hiervoor!

    Login om te reageren
  41. berlinetta zegt

    30 mei 2015 om 17:51

    Leuk zo’n artikelen. Is al vaker gezegd, maar laat maar meer van dit moois komen.

    Login om te reageren
  42. rw1994 zegt

    30 mei 2015 om 19:48

    Lees alsjeblieft de definitie van ezelsbruggetje. Verder leuk artikel, wel langer dan het dictaat dat ik voor het desbetreffende vak had. (ik studeer autotechniek aan de HTS in Arnhem)

    Login om te reageren
  43. gtwillem zegt

    31 mei 2015 om 00:30

    Goed artikel, AB! Complimenten! Er zitten weliswaar iets meer facetten aan, maar in grote lijnen klopt het helemaal (niet dat het niet klopt, maar het kan zeker wat aanvulling gebruiken, maar ja, hoe diep wil je in de materie gaan).

    Login om te reageren
    • Author zegt

      31 mei 2015 om 10:43

      @gtwillem: Keuzes Willem, keuzes ;) Suggesties zijn welkom btw, de basis hebben we nu wel gecoverd.

      Login om te reageren
  44. mrrallycross zegt

    31 mei 2015 om 18:58

    Top artikel! Meer van dit aub!

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North