
We weten allemaal hoe het stereotype autoverkoper eruit ziet, maar zou het opvallen als je zomaar een showroom binnenstapt en wat auto’s probeert te verkopen?
Die vraag stelden ook de makers van het KRO-programma Streetlab zichzelf. Daan Boom smeerde een potje gel in zijn haar, trok een pak aan en oefende zijn neplach, om vervolgens een willekeurige showroom in te lopen en vooral veel koffie uit te delen. Daarnaast deed Boom zijn uiterste best om nietsvermoedende, potentiële klanten een nieuwe auto aan te praten.
Het grappige: dat lijkt hem nog bijna te lukken ook. Boom verdient wat ons betreft zelfs een lintje. Het scheelde namelijk maar weinig of hij had een Renault Twingo verkocht aan iemand die 700 kilometer per dag wil gaan rijden met zijn nieuwe auto en eigenlijk een zuinige diesel zocht. Helaas valt hij door de mand als hij aan de balie vraagt om een uitdraai met wat meer informatie over de Twingo…
Erg vermakelijk maar niet netjes
@shootingbraker: waarom niet netjes? Hij doet precies wat een echte autoverkoper doet: een hoop onzin verkopen. Vb. Zitten hele goeie gordels in, de zomer begint en zeggen dat je er een setje winterbanden bij krijgt, zeggen dat een twingo ruim is etc. etc.
Vermakelijk is het iig wel
@ziekegeest: omdat je met je poten van andermans eigendommen af moet blijven en hij hiermee een potentiële klant afschrikt en de zaak dus misschien wel 7000(zijn budget) kost
@ziekegeest: Als je niet weet waar je het over hebt kun beter zwijgen.
@sydney: Hej Sydney, heb jij ook zo een standaard lach? Hoe zit het bij jullie met de koffie? Bieden jullie die vanwege de bezuinigen minder aan of is het al zo ver dat jullie er geld voor vragen? Klopt het dat autoverkopers een derde testikel hebben waarin ze hun standaarduitspraken opslaan? Is het waar dat wanneer jij klaar komt, je allemaal gladde verkoperspraatjes begint te roepen?
@ziekegeest: Bedankt voor de generalisering. Jij vindt zeker ook dat ALLE Marokkanen het land uit moeten?
@granlusso: geen 2 Nederlandse ouders is eruit!
@granlusso: WTF? Hoe kom je op Marokkanen. Hahaha ik lach me helemaal waus. Het niveau hier…
@marikoelolo: Het niveau hier? Het is maar een voorbeeld, had ook iets anders kunnen noemen…
@granlusso: ja
@shootingbraker: Wel weer tekenend is de reactie van de echte verkoper “het is dat er mensen rondlopen anders had je al lang op de grond gelegen”. Zal die dat ook zeggen als je net een auto bij hem gekocht hebt en terug komt als je niet tevreden bent?
@wif1: ja daar voldoet hij inderdaad weer aan de vooroordelen en die uitspraak doet afbreuk aan zijn professionaliteit..
@wif1 @jantje_555 Jullie kennen persoonlijk verkopers, of praten jullie de rest hier maar wat achterna?
@sydney: Ik ben de afgelopen weken wat dealers af geweest. Veel verkopers gesproken. Gladste was Mercedes. Beste was BMW (hilversum). Stereotypes kloppen echter wel. Zelf ook een tijdje in de automotive gewerkt. Beeld komt niet zomaar uit de lucht vallen he. Daarbij; trek het je niet aan joh, heb jarenlang bij een bank gewerkt. Doet het ook enorm slecht op verjaardagen.
@camber24: Je hebt van de week mensen gesproken.Behalve het feit dat ik zeker weet dat je de meer dan de helft zelf erbij verzonnen hebt,
ben Ik heel onder de indruk.
Doe maar de volgende keer maar niet weer.
@sydney: Vreemde reactie… Ego issue? Joh, als je beroep kritiek krijgt, maak je niet zo druk man. En nee, natuurlijk verzin ik er niks bij. Rare opmerking……
@sydney: jij bent autoverkoper van beroep?
@rikus: Yep,Heb je zin in een nieuwe KIA.Alfa Romeo,FIAT,Abarth,of Opel?
@sydney: Iedereen kent toch wel enkele verkopers persoonlijk, toch? Ik ken er in ieder geval genoeg. En sommige daarvan bevallen me idd niet. Vooral van het type dat maar niet kan geloven dat je niet in hun product geïnteresseerd bent…
@sydney: Je hebt het maar zwaar he. Zomaar jouw beroep dat hier even wordt afgekraakt.
@berlinetta: Wat wil je nu precies zeggen? Ik kan nu net zo sarcastisch reageren maar daar schieten we allebei niets mee op.
@sydney: Ik bedoel het niet aanvallend. Kan me goed voorstellen dat het irritant is. Enige wat ik wil zeggen is dat je je er niks van moet aantrekken. Ieder beroep kent z’n vooroordelen.
@sydney: relax man, ze doelen op het dreigement van de echte verkoper. Is toch niet echt netjes? Ondanks de actie had hij ook anders kunnen reageren.
@shootingbraker: Hahaha. Koffie?
@shootingbraker: die lui zijn geweldig.. Zoek maar op youtube.. Vooral als kaartjescontroleur bij de ns met z’n rekenmachine geweldige televisie :)
Knap staaltje social engineering.
Hahahahaha
Hahaha dit soort acties mag ik wel. Ook knap dat hij iemand zo om kan praten!
Haha mooie grap!
Die 700 lijkt mij een ondertiteling foutje, als je het een paar keer luisterd klinkt het ook meer alsof hij zegt 70/170 en dat zou ook een stuk logischer zijn.
Ook vind ik het niet zo vreemd dat ze er niet echt gecharmeerd van zijn bij die autozaak.
@reistje: Ik ook niet. Is gewoon keiharde fraude, je uitgeven voor iemand die je niet bent. Maar publieke omroep. Lekker links. Schoppen tegen kapitalisme. Alles mag dan. Vind het vaak puberaal (ook bv Rambam).
@camber24: Jij zoekt het wel ver hoor, met al dat links. Mij lijkt het gewoon een grapje…
@Esprit_de_Flandre: Misschien heb je gelijk. Ben gewoon nooit zo gecharmeerd van de publieke omroep in dit soort gevallen. Kan ook aan mij liggen ;-)
@camber24:
Mogen we hier uit opmaken dat je dan gecharmeerd bent van de commerciële omroepen?
@rhellema: Ik vind hen in ieder geval een stuk neutraler. En minder ‘iew-jakkie-bah’ ten aanzien van mensen die hard werken voor hun geld.
@camber24: “neutraler ten aanzien van mensen die hard werken voor hun geld”. Wie zegt dat rechtse humor niet grappig is hahaha.
@camber24:
Ik weet niet of je de uitzending van rambam onlangs hebt gezien waarbij ze autobedrijven langs gingen met een losse bougiekabel? Als je dat jakkie bah noemt naar hardwerkende mensen?
Hard werkende mensen die de boel oplichten heb ik een bloedhekel aan en wat is daar links aan?
@rhellema: ja, die heb ik gezien. Maar ook daar ontbrak iedere nuance. Alleen maar gericht op de simpele reparatie die zo duur is (in sommige gevallen helemaal terecht, oplichting). Wat ontbreekt is het weerwoord. Die garagehouder krijgt tig verzoeken in de week om bv een lampje te vervangen. Allemaal kleine dingen. Kost ze tijd. En geld. Een goede garagehouder rekent daar geen geld voor. Maar het kost hem wel geld. Lampje. Arbeid. Administratie bijwerken. Et cetera. Als hij dit dan doorberekent aan iemand waarbij hij wel degelijk iets verricht, en er 50 EUR voor vraagt, dan vind ik dat niet meer dan normaal. Rambam toonde ongeveer een minuut werk. Uiteraard onjuist. Auto naar binnen rijden, naar buiten, administratie afwerken. Bij elkaar zit je al snel op wat meer werk dan 1 (!!) minuut. Daarnaast, en het meest belangrijke; hun overheadkosten… Die mogen ze niet doorbelasten aan de klant? Dat is nu juist m’n punt van kritiek van dit soort programma’s; iedere nuance ontbreekt. Calimero programma’s zijn het.
hahaha mooi dit!!
Baas
direct agressief, die echte autoverkopers…
@Jantje_555: hij komt er achter dat de cursus iva toch niet zoveel waard is.
@xiran: Opleiding.Geen cursus.
@sydney: double sarcasm? ;)
@sydney: IVA net zoiets als de LOI maar dan nog minder ;)
@bofkont: Maar dan € 15.000 per jaar.
@sydney: Idd zwaar overschat.
@bofkont: Absoluut.
@sydney: klopt, ik ben zelfs nog op de open dag geweest. Ik heb toch maar voor een studie werktuigbouwkunde gekozen.
@sydney: geen opleiding, workshop.
@xiran: hahaha
@xiran: Hahaha IVA is van het niveau LOI ;)
@bofkont: De meeste verkopers die ik ken(en dat zijn er een hele hoop)hebben de IVA niet doorlopen.Of zelfs van dicht bij gezien.Eerlijk gezegd is de IVA een buisnesschool voor de automotive.Vaak zoons,en heel soms dochters van eigenaren van dealerbedrijven.Verkopen zit in je bloed, dat kun je niet aanleren.De meeste IVA studenten stromen door naar een hele andere bedrijfstak.Jij hebt er duidelijk geen verstand van.
@sydney: Het zit wel diep he?
@bofkont: Hahahaha, en net als de Hotelschool was jij daar ook niet welkom.Doe normaal.
Van mossel occasioncenter?
-edit: dank u, is inmiddels gefixt-
Dan heb je je showroom toch niet goed in de gaten als er zomaar een Jan Jurk tegen klanten uitleg begint te geven.
@qashqow: Dat is precies wat ik ook dacht.
Dat hele programma is trouwens wel het kijken waard. Die jongens weten zich zo nu en dan in de meest genant situaties te werken dat je het echt met plaatsvervangende schaamte zit te kijken.
@motoragent: Klopt het is ee geestig programma idd. Werken bij de Belastingdienst was ook wel geinig.
@Donstil: ik vond “kom je hier vaker?” als openigszin bij de soakliniek fantastisch en dan nog wwn date weten te regelen ook.
Haha geniaal!
Als ik er zou werken, dan zou ik het als een geslaagde sollicitatie zien. Ik vind het wel sterk bedacht.
Toch jammer dat ze het een deurtje verder(lees erachter) niet probeerde.
Beet je laat met bericht dit is maadan avond al op tv geweest. In streetlab npo 3
Vind dat sommige hier een raar beeld hebben over verkopers , die mensen verkopen auto’s en geen lul verhalen. De “echte” verkoper heeft vast niet op de iva gezeten. Er zijn namelijk ook eerlijke verkopers op deze wereld of je het gelooft of niet
@mdegoede16: nou als ik eerlijk ben heb ik ook geen hoge pet op van 3/4 van de verkopers die ik ooit ben tegen gekomen. Flink aantal weet niet waar hij het over heeft, kletst maar wat hoort liever zichzelf praten dan de klant… Als ze al geneigd zijn een geïnteresseerde te woord te staan ipv wat met autotrader en een digitale camera te spelen.
@w0o0dy: Ik heb als ik het sec bekijk geen verstand van de huidige F1.Jij duidelijk wel.Ik waardeer dat en heb je zeer hoog zitten als reaguurder,maar als niet een rookie in de autoverkoop.Daar kan je ik je nog een nog wel iets over leren.
@sydney: ik heb het over eigen ervaring.. Maar er zullen goed zijn… Alleen ik ben meer dan genoeg klungels tegen gekomen. En ik betrap zo iemand op kletspraat maar de gemiddelde koper krijgt hoogstwaarschijnlijk diezelfde onzin te horen… Daarmee wil ik niet beweren dat alle verkopers zo zijn.. Maar de verkopers die te beroerd zijn om achter de PC vandaan te komen heb ik niet verzonnen. En iemand die bij een clip roept dat het eigenlijk een Renault 9/11 is en daarom heel veilig… Echt gebeurd.
@sydney: ook 3 jaar geleden tien ik het feut aankaartte dat de afleveringskosten op een voorraad auto buitensporig waren in mijn ogen … Als je zegt we verdienen er zo niets op dus dat kan ik niet doen.. Geen probleem. Als je doodleuk beweert dat 750 euro afleverkosten reëel zijn… Helaas maar zo simpel ben ik niet uitgeluld. De beste man gezegd:bedrag x is wat ik wens uit te geven en krijg ik die deal hier niet dan heb ik vandaag nog bij 2 of 3 collega’s een betere te pakken..Tja als je dan niet met een beter bid komt dan kopen we net zo makkelijk ergens andere…
Andere kant ook wel meegemaakt. Verkoper gaf aan:”ik snap wat u van mij vraagt, maar tegen deze prijs krijg ik deze auto binnen een maand verkocht, ook al biedt iemand anders u nu iets interessanters. Die vent moest ik gelijk geven. Hij verkocht de auto binnen 1,5 week tegen meer dan ik bood… Dus hij had gelijk, even goede vrienden. Dat ik een vergelijkbare auto ergens anders voor minder kon kopen was ook waar… Dus beide hadden we soort van gelijk. Zijn deal was niet het onderste uit de kan en hij wist zeker dat zijn prijs goed genoeg was voor een vlotte verkoop. Goede verkoper. Hij haalde meer winst uit dezelfde auto maar wist mij te vriend te houden… Dus onderhoud mochten ze wel doen.
Helaas maak je echt net zo vaak anders mee. “Oh die vent weet niet veel dus die kan ik wel uitmelken… Dan moet je niet verwachten dat de klant ook maar enige loyaliteit heeft….
@w0o0dy: Hetzelfde voor mensen in een computerzaak.
@w0o0dy: ik werk al 10 jaar als salesmanager/occasionspecialist en heb die kennis wel maar je moet je voorstellen dat een verkoper bij bijv een Opel dealer niet alles van alle merken kan en hoeft te weten terwijl de klant, soms volledig ingelezen, vaak voor 1 specifieke auto komt en daar natuurlijk alles over weet na een half jaar op internet onderzoek te hebben gedaan.
Ik zou hem meteen aannemen! Goed bezig kerel!
Velen weten hier duidelijk weer eens niet de hoed van de rand.Praten elkaar maar wat na.De enige actieve leden die ik op dit vlak serieus neem zijn @e34m5touring en @gtwillem De verkoper van nu (lees al dik tien jaar lang) kan zich geen haarlemmerdijkies veroorloven.Geen halve afspraken en de snelle jonge uithangen.Denken de criticasters hier nu echt dat dat soort gasten een lang leven bij dealerbedrijven beschoren is?Moet ik zelfs hier gaan vertellen dat het hard werken is om auto’s te verkopen? Ik wil ze graag uit de waan helpen,maar ben bang dat dat niet gaat.
@sydney: Je bent altijd de gladde verkopert. Dat ga je hier ook niet veranderen. Zolang je ze in de showroom maar van het tegendeel bewijst. Daar wordt je boterham verdiend. Dit is allemaal gelul in de ruimte.
@sydney: Heb in mijn leven genoeg auto’s gekocht bij diverse merkdealers, dus mij maak je in dat geval niets wijs. De ervaringen zijn zeer wisselend van echt super naar regelrechte oplichting. Maar gelukkig zijn er nog steeds eerlijke autobedrijven, al moet je wel goed zoeken.
Roessink Alfa Romeo Diepenheim/Freriks Bmw Groenlo/Talsma Alfa romeo Heerenveen, goudeerlijke ouderwetse bedrijven.
@bofkont: Jammer,Je lult maar wat.
@sydney: Nee sorry geen gelul, ervaringen in het echte leven.
@sydney: Hoe kan iemand uit z’n nek lullen als het gaat om ervaring? Ik kan begrijpen dat je je aangevallen voelt. Zou ik ook hebben als iemand begint over zorgpersoneel. Maar ik zou het wel begrijpen als iemand nare ervaringen heeft gehad in plaats van te zeggen dat diegene uit z’n nek lult.
@sydney: En ja gladjakkers heb je er echt bij onder de verkopers, maar heus ook nog normale goede serieuze met verstand van zaken.
@bofkont: Wat is de defenitie van een gladjakker is jou ogen? iemand werkzaam als verkoper in een pak.Soms met wat gel in zijn en soms haar haar? De dames bij de receptiebalie,die iedereen keurig ontvangen.Of de Afstersalesmanager die centjes wil verdienen buiten de klant om?
Ik wil graag in discussie.
@sydney: Een gladjakker, die de wagen van de klant totaal afzeikt om voor zo weinig mogelijk in te kopen en zijn eigen totaal de hemel in prijst, maar in werkelijkheid staat zijn eigen auto er zelfs in mindere staat bij kwa lakwerk. Standaard merkkwalen zogenaamd totaal niet kennen of regelrecht ontkennen dat ze waar zijn. Zijn ze bij VW geweldig in trouwens.
En zo kan ik nog wel even doorgaan, het is gewoon de algehele houding. Kijk een laag bod heb ik totaal geen moeite mee, ik snap ook dat de kachel daar moet branden, maar wees dan gewoon eerlijk nuchter en recht voor de raap.
Maar nogmaals, er zijn heus nog goede goudeerlijke bedrijven met goede mensen.
Het was niet mijn bedoeling je te beledigen.
@bofkont: Ik had jou heel erg hoog zitten.Maar nu niet meer.Jammer.
@sydney: goed lezen, ik zeg niet dat elke verkoper standaard zo is, er zijn heus goede goudeerlijke jongens, maar ik heb helaas ook minder goede ervaringen.
@bofkont: zijn ze bij VW heel erg goed in? Ik begrijp dat jij de Mystery Guest bent en alle dealers bent afgegaan?
Suggestief stukje ;-)
@gtwillem: Oke oke de paar waar ik ben geweest dan, heb serieus interesse gehad voor een scirocco met de befaamde TSI motor, dus zodoende wat dealers bezocht, de 3/4 waar ik ben geweest werd het ontkend.
@sydney: God wat een jankverhaal zeg. Individuele discussies hierboven heb je allemaal verloren (voorbeelden wuif je weg, doe je af als onzin/verzonnen/onjuist/et cetera). En dan kom je hiermee nu even uithuilen en zoek je bijval bij anderen? Hou toch op man, kansloos figuur. Voel je niet zo op je pik getrapt man. Juist jouw reacties onderschrijven nu precies het stereotype beeld waar je je zo merkwaardig druk om maakt. Misschien even een Oxazepam nemen?
Hahahaha bij die bmw dealer ik stond er gewoon naast!
zo zie je maar weer als je echt helemaal niks kunt kun je altijd nog de autohandel in
@bmwpowerm5: juist niet…
Even een paar feiten, want ik @sidney heeft een punt
Feit 1: De financiële crisis heeft de autosector in Nederland zwaar geraakt. Veel van mijn oud IVA klasgenoten zijn hun baan kwijt geraakt omdat dealers enorm moesten inkrimpen, of überhaupt failliet zijn gegaan. Welke verkopers denk je dat eruit zijn gegaan? De goede of de gladjakkers? Precies.
Feit 2: IVA Driebergen is een business school. Een management opleiding voor de automotive branche. De MBO studenten gaan inderdaad vaak door als autoverkoper. Maar de meeste HBO’ers staan echt niet meer in autodealers tegen banden aannte schoppen. Sowieso komt een groot deel uiteindelijk niet eens terecht in de autosector. De meesten zitten in de financiële dienstverlening en het verzekeringswezen. Het is eendegelijke opleiding die geen €15.000 per jaar kost, maar volgens mij rond de €6.000. Ik heb er nog elke dag profijt van. Vooral omdat ze zwaar wegen aan ethiek en manieren.
Feit 3: Gigantische toename in online content. Informatie is OVERAL. Mensen bereiden zich goed voor en weten van de hoed en de rand alvorens ze een showroom binnenlopen. Auto’s en dealers worden op AutoWeek (MyReview), social media en diverse fora beoordeeld. De dealers gaan daar zeer professioneel mee om.
Feit 4: De verkoper an sich bestaat niet meer. Het zijn meer adviseurs. Dealers willen hun klanten binnen voor langere tijd. Niet alleen een auto verkopen, maar door de kleiner wordende marges op nieuwe auto’s is het van belang om ook de verkochte auto in onderhoud te hebben. In mijn tijd (vanaf de late jaren 90 tot 2005) was het bijna 50-50 als het aan kwam op verkoop van nieuwe auto’s versus opbrengsten van de werkplaats. Nu is dat bijna 70% voor de werkplaats, 30% van de verkoop.
Feit 5: Door de extreme daling in verkopen zijn importeurs veel kritischer naar hun dealers. De importeurs zetten mystery guests in om te kijken of de dealer voldoende presteert. Daarnaast, mede door toename van gebruik van internet, proberen de importeurs de klanten eerder te binden (folders toesturen, proefritten aanbieden, de dealers in de buurt informeren welke actie ze moeten ondernemen).
Feit 6: velen op AB hebben een mening, maar is vaak niet onderbouwd. Dat is zonde, want het gelijk zit hem juist in de onderbouwing.
Feit 7: Er zitten nog altijd rotte appels tussen. Ik was laatst bij een Opel dealer waar een junior mij allerlei onzin vertelde. En mij niet terugbelde en geen offerte toeatuurde. De andere plaatselijke dealers (Kia, VW, BMW, Seat, Ford, Honda, Renault en Peugeot) hebben uitstekende follow up gedaan.
Feit 8: Dealers geven bijna geen vaste contracten meer. Dus verkopers zullen extra hun best moeten doen om in elk geval de drie jaar vol te maken, en de directer van gedachten te veranderen. Nogmaals: er zijn veel meer autoverkopers dan vacatures, dus alleen de betere verkopers zullen blijven.
Feit 9: Autoverkopers zijn ook maar mensen. Er zijn voldoende die gewoon goed hun werk doen, maar hebben ook fouten gemaakt voordat ze een goede verkoper werden. Ik heb ook belachelijke fouten gemaakt: maar mede door schade en schande wordt je wijzer.
Feit 10: Willem wenst jullie een prettig weekend toe! Afpilsen maar ;-)
@gtwillem: het moet @sydney zijn. Spellinerror, moet nog een weekendbiertje nemen ;-)
@gtwillem: Alleen dat het gelijk bij een mening in de onderbouwing zit ben ik het niet mee eens. Een mening zegt niks over de waarheid maar over wat iemand vind. Naar mijn mening dan. Proost, ik neem er ook nog een paar.
@dennisjuh95: argumentatie en context. Je geeft daardoor aan waarom jij jouw mening hebt gevormd. Dat geeft degene met een andere mening een een nieuwe invalshoek en tadaa: gelijk ;-).
Het is discutabel, maar gewoon een mening verkondigen omdat het een mening is, wil nog niet zeggen dat ie kloppend is. Ergo: mening vorm je. Zorg dat je zoveel mogelijk context hebt om deze te vormen. Ik denk dat dat ook is wat @sydney bedoelde.
Zo, en nu heb ik bier nodig!
@gtwillem: door je feiten heen druipt ook je mening
Zelf heb ik IVA gedaan en ben uiteindelijk aannemer geworden, nog zo’n branche die het goed op verjaardagen doet. (-;
@monsieurleloure: nog Elektrotechniek gehad van Harry Habraken?
@gtwillem: Inderdaad, fantastische man was dat , heeft ook nog ooit in Autoweek gestaan met zijn Toyota.
@monsieurleloure: Ik heb de hotelschool gedaan, en ben daarna gaan auto’s verkopen..Precies hetzelfde.
@sydney: ik heb de hotelschool gedaan na de IVA: great minds alike :-) Ook daar is het vaak het geval dat afgestudeerde studenten in een andere bedrijfstak terecht komen…
Autoverkoper wie wil dat nu nog worden. Toch een beetje een loser beroep. Jongens met een vlotte babbel maar als je een beetje dieper gaat vallen ze gelijk door de mand.
@schellekens006: goed onderbouwende reactie….niet
@schellekens006: Ik zou het wel willen, maar vraag me af wat een verkoper dagelijks doet als je geen klanten kan helpen (iets met mindere economie)
Ik zelf ben meer een typetje wat b2b leuk vind en koude acquisitie ook wel kan waarderen, mja.. Lijkt me lastig vanuit de showroom.