The Grand Tour is een mindere autoshow dan Top Gear
TGT

Wat een show moest worden waar we met z’n allen naar uitkeken, is uitgelopen op een pittige tegenvaller.
Je kunt zeggen van Top Gear wat je wil, maar het is wel een AUTOprogramma. Dit komt bij The Grand Tour naar boven draven wanneer je de tweede aflevering van de Amazon-show hebt gezien. Van de dik 50 minuut durende aflevering heb ik namelijk slechts enkele minuten genoten. En dat was Jeremy die de Vulcan aan de tand voelde.

Het is heel makkelijk om gal te spuwen en toegegeven: wij Nederlanders zijn daar erg goed in. Toch kan ik het niet laten om een kritische noot te plaatsen bij deze tweede aflevering. De eerste aflevering was namelijk best oké. Het is jammer dat de het niet heel origineel was, maar het (welbekende) concept staat als een huis en de chemie tussen de drie zorgt voor een aangename sfeer. Deze chemie wordt in de tweede aflevering echter uit z’n verband getrokken.
Zo was het studiogedeelte (helaas wederom) saai te noemen. Er werd nieuws besproken dat je bijvoorbeeld allang op Autoblog had kunnen lezen, het publiek reageerde overigens met genoeg ‘oehs’ en ‘aahs’ op de feiten uit deze nieuwsrubriek. Maar genoeg hierover: zeuren dat het concept niet origineel is hebben we al gedaan.

Terugkomend op de titel maak ik me echt zorgen over de kwaliteit van The Grand Tour. Het oude Top Gear was het ideale compromis voor de doorsnee tv-kijker én de autoliefhebber. Die laatste wordt in The Grand Tour niet serieus genomen, zo lijkt het. Deze theorie komt het sterkst naar voren in het leger-item.
De Audi S8 Plus die je in de trailer voorbij zag komen heeft namelijk slechts een marginale rol. Het is vooral een niet serieuze actiefilm met Clarkson, Hammond en May in de hoofdrol. Ik vroeg me af waar ik nu naar zat te kijken. Lethal Weapon meets Dumb and Dumber of een poging tot stoerdoenerij in combinatie met wat humor?
De kijker krijgt vooral heel veel geweerschoten en explosies te zien. En drie heren die proberen terroristen uit te schakelen. Dit mislukt elke keer en wordt veelvuldig in beeld gebracht. Het geintje is een keer of twee leuk, maar Amazon molk het te ver uit. Tegen het einde van het item komt de S8 Plus in beeld. Clarkson dreunt wat simpele feitjes op en that's it. Hier had in mijn ogen zoveel meer ingezeten.
Noem me een azijnzeiker, maar dit is ondermaats. Van een show van enkele miljoenen mag je toch iets beters verwachten. Dat het niet helemaal poep is bewijst Clarkson met het Vulcan-item en vorige week met de review van de M2. Lezer @pomoek omschreef het effect in een fraaie comment:
“Blijkbaar maakt het weinig uit wat ze maken, wij kijken toch wel. Waarom dan niet proberen iets anders te doen dan wat ze al die jaren gedaan hebben?
Maar ik zal ook deze aflevering weer kijken. Laten we het “Olav Mol” effect noemen. Tijdens de race zit ik hardop te schelden over alle dingen die hij fout doet, ziet en zegt. Maar zonder Mol is een race een eitje zonder zout.”
En ja, ook ondergetekende kijkt uit naar de volgende aflevering van The Grand Tour. Het trio gaat dan naar Italië met een DB11, Dawn en een Challenger. Een item dat er in de trailer erg vermakelijk uit zag. Het is te makkelijk om te zeggen dat ‘vroeger alles beter was’, maar de tv-serie van Amazon Prime is door de maanden heen zó hard gehyped dat de verwachtingen torenhoog waren. Zoals wel vaker met reeds van tevoren aangekondigde tv-series en films, kunnen ze uiteindelijk behoorlijk tegenvallen. Ga je The Grand Tour in met een neutrale kop en een biertje in de hand dan heb je 50 minuten (simpel) vermaak voor handen. Daarnaast is de serie makkelijker te kijken met vrienden of familie, aangezien de boel niet heel serieus is. Daardoor bedient Amazon een ongelofelijk breed publiek wat marketingtechnisch natuurlijk erg slim is.

Autoblog-coryfee @WillemE is het voor een groot deel met me eens, maar kan het niet laten om een kleine kanttekening te plaatsen. "Om heel eerlijk te zijn waren de laatste Top Gear seizoenen ook lang niet zo sterk. Het is gewoon een neergaande lijn die wordt doorgezet. Vroeger hield de BBC ze nog in het gareel. Het waren de stoute deugnieten. Nu mogen ze te veel zelf bepalen, en dan krijg je dit soort pulp. Daarbij wil ik het échte TopGear nog wel een kans geven. Volgens mij kan je met Matt LeBlanc, Rory Reid en Chris Harris een prima autoshow neerzetten. The Grand Tour is een entertainment show, zijdelings gerelateerd aan auto's.", aldus de onverschrokken wandelende auto-encyclopedie.




