
BMW legt netjes uit waarom abonnementen heel logisch zijn.
De ophef over de abonnementen bij BMW lijkt maar niet op te houden. Vandaag stuitte we op het schokkende nieuws dat de 3D-parkeercamera onder een abonnement verdwenen zou zijn bij de iX3. Dat is dubbel vreemd, want BMW liet eerder deze week nog weten dat abonnementen een GROTE FOUT zijn en dat ze nooit meer hardware die al aanwezig is op de auto, achter een betaalmuur zouden gooien.
Na vier jaar moet je nog een keer betalen voor deze optie
Wat blijkt? In Nederland is de parkeercamera een simpele optie zonder abonnement. Aanvinken, 586,90 euro betalen en klaar is kees. Dat wil overigens niet zeggen dat je geen abonnementen kunt afsluiten op de iX3. We vonden bijvoorbeeld de Highway Assistant. Dat is een 994,60 euro kostende optie die het mogelijk maakt om op de snelweg zonder handen aan het stuur te kunnen rijden en te sturen door in de buitenspiegels te kijken.

Naast dat deze functionaliteit vooralsnog alleen op bepaalde stukken snelweg te gebruiken is, loopt deze optie na vier jaar af. Met andere woorden: de duizend euro die je betaalt, is eigenlijk een voorschot op vier jaar abonnement. Daarna kan je volgens BMW “de functies van deze optionele uitrusting worden verlengd via de BMW ConnectedDrive Store (indien nodig in combinatie met andere bestuurdersassistentiefuncties)”.
Jij maakt kosten die BMW moet betalen
Mocht je nu een beetje in de war zijn over wat BMW nou wel en niet achter een abonnement zet? We hebben uitleg: als er internet of clouddiensten voor nodig zijn, dan moet je daar simpelweg voor betalen.
BMW geeft aan dat er bepaalde kosten voor gebruik gemaakt worden, bijvoorbeeld als er een clouddienst bij komt kijken. Als jij als automobilist daar gebruik van maakt, dan moet BMW daarvoor betalen. Daarbij maakt het merk het onderscheid tussen opties die niet voor iedereen belangrijk zijn, maar waarvan het denkt dat de optie wel aangeboden moet worden. De kosten die BMW maakt en de keuze voor opties zal dus terugkomen in de manier waarop dit soort diensten en opties in de optielijst verschijnen.

Maar hoe werkt dat dan in Nederland?
Toch leek het ons slim om even navraag te doen bij BMW Nederland om opheldering te krijgen over hoe het nu echt zit in ons land met de abonnementsopties op de aankomende iX3. Op die navraag kregen we direct een complete lijst doorgestuurd. Maar voordat we daarin duiken moet je het volgende weten: “De prijs van de optie is afhankelijk van het model. Het eenmalig aanschaffen van de optie is niet persoonsgebonden. Bij het kopen van de optie via de ConnectedDrive Store wordt de optie geactiveerd op het voertuig”, aldus BMW.
| Optie | Looptijd |
| Driving Assistant Plus | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks of eenmalig achteraf bij te boeken |
| Adaptief M onderstel | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks, voor 3 jaar of eenmalig achteraf bij te boeken |
| BMW Drive Recorder | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks, voor 3 jaar of eenmalig achteraf bij te boeken |
| Grootlichtassistent | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks, voor 3 jaar of eenmalig achteraf bij te boeken |
| Parking Assistant Professional | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks of eenmalig achteraf bij te boeken |
| Traffic Camera Information | 1 maand proefperiode, maar ook jaarlijks achteraf bij te boeken |
| BMW Remote Services | Eenmalig achteraf bij te boeken |
| Active Cruise Control met Stop & Go-functie | Eenmalig achteraf bij te boeken |
| BMW IconicSounds Sport | Eenmalig achteraf bij te boeken |
| Kaartupdate | Jaarlijks achteraf bij te boeken |
| Real Time Traffic Information | Jaarlijks achteraf bij te boeken |
| Welcome Light Animatie | 1 maand proefperiode, maar ook maandelijks, jaarlijks, voor 3 jaar of eenmalig achteraf bij te boeken |
Zoals je kunt zien zijn dus niet alle abonnementsopties gebonden aan alleen softwarematige oplossingen die internet of cloudoplossingen vereisen. Het adaptieve M onderstel en de grootlichtassistent zijn bijvoorbeeld hardware en zijn dus al ingebouwd. Aan de andere kant zijn dingen als Kaartupdate en Real Time Traffic Information duidelijk dingen die via een internetconnectie werken.
Het valt op dat de meeste hardwaregerelateerde opties tegen een eenmalige betaling af te kopen zijn. Daarmee zou je ze bijna kunnen zien als normale opties die je alleen niet direct bij de aankoop hoeft aan te vinken. Vooral handig voor de bijtelling, laten we maar zeggen.
Je mag natuurlijk helemaal zelf bepalen wat je van de bovenstaande lijst vindt, maar volgens BMW bieden deze ‘Functions on Demand’ vooral meer flexibiliteit. Met name doordat functies achteraf, en dus ook door te tweede of derde eigenaar, aan te schaffen zijn. Hoewel die redenering overduidelijk niet voor alle opties opgaat, valt er iets voor te zeggen.





Wat is dat dan voor een next level debiel stuur.
Lekkere “on topic” reactie
Dan moeten ze maar niet zo’n choquerende kop foto kiezen
Ben het overigens wel met je eens.
Gelukkig is er ook een iets normaler stuur te bestellen.
Dat is een stuur met meer vrijheid om zelf de positie van je handen te bepalen. Maar als jij geen vrijheid en innovatie wilt ook helemaal prima.
Ik weet niet wat jij allemaal achter het stuur uitvreet, maar zelfs daar heb je vast geen verticale spaken voor nodig.
Schatje. Het gaat niet om de verticale spaak maar om het ontbreken van de horizontale spaak, dat geeft je meer vrijheid van posities om het stuur vast te houden. En dat is wat ik doe in de auto, het stuur vast houden.
Doordat je over het stuur kijkt door de voorruit en naar de displays met informatie zit die verticale spaak niet on de weg. Verandering is eng maar het is ook de enige weg naar verbetering.
Het lijkt me toch erg irritant om die verticale spaak te hebben precies op een positie waar je het stuur vast wil houden.
Dat is nu het mooie van een T spaak stuur, hier grijp je bijna nooit in een spaak als je je stuur met voorbedachte rade bedient.
De verticale spaak is misschien handig als je je stuur met je zwans wil bedienen, maar over het algemeen kan je dit toch beter met de handen blijven doen.
On topic: ikheb een paar jaar geleden een g31 “jahreswagen” gekocht van 6 maanden oud. En vond het fantastisch dat ik nog een aantal gabrieksopties kon activeren. Eenmalig afkopen. Als ik de auto nieuw bij de dealer besteld had, had ik die opties zeker aangekruist. En moeten betalen. (Nog voorbijgaand aan, inderdaad, het bijtellingsvoordeel, wat voor mij als particuliere koper geen betekenis heeft).
Is al gewoon. In mijn audi kan ik ook het e.e.a. nog activeren, maar het blijven abonnementen. Eenmalige koop kan helaas niet.
Maar kosten voor de cloud doorberekenen? Die heeft BMW al betaald en je betaald als automobilist ook al apart het gebruik van je databundel.
“Maar kosten voor de cloud doorberekenen? Die heeft BMW al betaald”
Ik denk dat je je nog eens moet verdiepen in deze materie want BMW betaal maandelijks een factuur of betaal jij bij Netflix ook niks / enkel je provider ??
bmw kan deze abonnementen “netjes” steken waar de zon niet schijnt.
En de data die BMW over je verzamelt, van wie is dat? Mogen ze die ook verkopen?
Staat netjes in hun algemene voorwaarden, hoe of wat…
Dus volgens BMW wordt er gebruik gemaakt van een clouddienst om een grootlicht assistent te gebruiken? Geweldig.
daar stel ik mij ook vragen bij maar misschien leert’ie wel bij met AI? Geen idee.
Jazeker. Zo’n abonnement werkt met een certificaat dat door een server van BMW wordt uitgeven. Die server staat in de cloud en af en toe wordt de geldigheid van het certificaat gecontroleerd bij die server in de cloud.
wat een ruk uitleg, adaptief onderstel en grootlicht hebben natuurlijk helemaal niets met cloud diensten te maken. dit zijn gewoon abonnementen voor zaken die ind e auto al aanwezig zijn, gaan we dus niet in mee BMW.
In België was dit gewoon een optie hoor… Ik kan 2 zaken bijbestellen : Flits Cameras en “Welkom” Verlichting.
Oh ja, ook een databundel voor wifi hotspot en Spotify etc …