
Normaal schrijven we over dikke acht, tien, twaalf of zestiencylinders. Des te verfrissender dat Fiat voornemens om weer een tweecylinder op de markt te brengen. Vroegah waren auto’s als 2CV en Fiat 500 al met tweecylinders uitgerust, maar de laatste jaren waren ze niet meer te vinden.
De 900cc grote motor die al door Fiat was aangekondigd heeft slechts twee cylinders. Door toepassing van een turbo is er toch 90 tot 110 pk uit het blokje te persen. Voordelen die deze constructie biedt zijn een lager verbruik en een lichter gewicht. Pas vanaf 2010 staat het monteren van dit mini-motorblokje in kleinere modellen van Fiat op de planning.






Ik kan me herinneren dat er Italië in de jaren negentig Panda’s rondreden die een Daf-achtig geluid maakten. Waren dat ook geen tweeclinders?
Zo,dat vind ik toch wel knap, dat ze heden ten dage nog een 2 cyl. motor voor serieproductieauto´s (JANUS?!) bouwen…..
Zal ook wel lekker goedkoop in het onderhoud zijn……..
niet verkeerd, 110 pk uit een 0.9 2 cylinder!
smart haalt uit een 3 cylinder van 1.0 liter ‘maar’ 84 pk.
Ik snap alleen niet dat ze er tot 2010 mee wachten, tegen die tijd is de techniek alweer verder en kan men miss al veel meer uit zo’n blok halen, want de techniek gaat snel.
Behoorlijk knap idd 110 pk, maar hoe zit het met het koppel? Er moet ergens een compromis gesloten worden lijkt me…
D’r staat een turbo op, dus als ze 0,4 bar overdruk gebruiken (wat vrij mild is), krijgen ze d’r evenveel mengsel in als in eenatmosferische 1,3 liter motor.
Ik hou het dan op 130 Nm koppel, wat door de relatief lage turbodruk bij een relatief laag toerental beschikbaar is.
Moet genoeg zijn!
zeker verfrissend en ik hoop een hele goede zet voor fiat…
Mwah… knap…
In de motorwereld is dit vrij gangbaar.
Dat ding levert dan meer vermogen als mijn 1.8 :P
Toch erg…
Waarom twee? Dat rijdt toch relatief schokkerig/niet continu!? Technisch is het wel een erg goede motor lijkt me, maar als je 110pk nodig hebt zou ik er nooit een twee-ciliner voor gebruiken.
Tijdje in een 3 cylinder gereden. Dat ding had me toch een gevoelige koppeling. Terwijl viercylinders dat veel minder hebben. Dus bij een tweecylinder lijkt het me dat je echt super precies met je koppeling mag gaan zijn wil je zonder je motor af te laten slaan weg kunnen rijden.
@Rimmert … koppeling heeft weinig met het aantal cilinders te maken dunkt me ;)
DafMaf schrijft,
16 November 2006 om 22:54
Ik kan me herinneren dat er Italië in de jaren negentig Panda’s rondreden die een Daf-achtig geluid maakten. Waren dat ook geen tweeclinders?
Ja, dat klopt, die had de motor van de Fiat 126.
@Nullius Koppeling heeft misschien niet veel met motor te maken, maar wel in zoverre dat een motor met minder cylinders veel makkelijker afslaat dan een motor met meer cylinders. Dus bij inparkeren etc, heb je gewoon veel gevoeliger motor. Dus moet je ook veel precieser met je koppeling omgaan wil de motor niet afslaan. Daar gaat het me meer om. Dus het is prachtig dat die motor zo veel meer vermogen levert dan normaal blokje. Alleen dat zal ook het nadeel zijn naar mijn mening.
@Rimmert: Eigelijk zou je de motor moeten combineren met een zware startmotor en extra accu vermogen. Zo kan je een soort ‘Hybride Light’ maken waarbij de brandstof motor af en toe support krijgt van de startmotor, bijvoorbeeld bij het inparkeren.
Of gewoon een automaat met viscosekoppeling. Maar een startmotor die ook als aandrijving ingezet kan worden hoeft dat niet uit te sluiten. Zo mis je de extra onderdelen van een hybride met de voordelen.
Zoveel is 110pk nog niet eens hoor! Als je kijkt naar motoren: MV agusta heeft 1000cc (1liter) en sommige versies hebben rond de 180pk, gewoon voor straatgebruik en zonder Turbo!
Wel heel dik hoor! Ik zie mezelf wel rijden is een opgefokt fiat 500-tje! Lekker licht! Ideaal!
@mvagusta…ik denk dat die motor van jou dat vermogen pas levert bij minimaal 10.000 rpm of niet? zoveel vermogen uit een relatief klein blok zie je vaker bij motoren, maar dat heeft vooral te maken met het hoge toerenbereik.
nieuwe wedstrijd: zoek het moterblok ;)
Het is duidelijk ! FIAT is op de goede weg.
zou dit dan een motor worden met gewoon 2 kleppen per cilinder? Of zouden ze er eentje maken met 4 kleppen per cilinder? Laatste is wel weer duurder omdat er een dubbele nokkenas nodig is.
@Frits: Ik denk zelf 2 kleppen per cilinder, anders zou je de auto flink in de toeren moeten jagen voor dat de turbo opspoelt en dan is er te weinig koppel om een heuveltje op te rijden.