• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Japanse koolstofvezelproducenten willen prijs drukken

Auteur: Dennis, gepost 22 mei 2008 om 18:17 – 30 Reacties

Carbon muffler

Het grote voordeel van koolstofvezel (carbon) is dat het supersterk is en tegelijkertijd uiterst licht. Het weegt ongeveer een vijfde van staal bij gelijke sterkte. Groot nadeel is de prijs van het lichte goedje, want koolstofvezel is zo’n 30 keer duurder dan staal. Dat is dan ook meteen de reden dat autofabrikanten het materiaal slechts spaarzaam toepassen.

Het zijn voornamelijk de duurdere high-performance modellen die met onderdelen van koolstofvezel het gewicht zo laag mogelijk proberen te houden. Slechts één procent van de totale productie van koolstofvezel wordt toegepast in automobielen, maar daar moet verandering in komen als het aan drie grote koolstofvezelproducenten ligt.

De drie Japanse bedrijven Toray Industries Inc., Teijin Ltd. en Mitsubishi Rayon Co, produceren samen zo’n 70 procent van alle koolstofvezel in de wereld. Zij hebben zich voorgenomen om het ontwikkelproces te verbeteren en de productie op te voeren, om zodoende de prijs van koolstofvezel te kunnen drukken.

Aangezien de uitstoot van auto’s zo’n hot issue is en gewichtsbeperking hierbij een sleutelrol speelt, kan koolstofvezel een grote bijdrage leveren aan het inperken van de uitstoot. Het gewicht van auto’s zou kunnen halveren wanneer koolstofvezel een stuk rijkelijker wordt toegepast.

Naast de beperkte toepassing in automobielen wordt koolstofvezel onder andere gebruikt in de luchtvaart, in de bouw en bij de fabricage van sportartikelen als bijvoorbeeld fietsen, poolstokken en masten van zeilboten. (via: automotive news)

Ook interessant!

  • Nederlandse prijs Kia Sportage bekend
    Nederlandse prijs Kia Sportage bekend
  • Nederlandse prijs Volkswagen Taigo is niet verkeerd
    Nederlandse prijs Volkswagen Taigo is niet verkeerd
  • Chinees: eindelijk beter dan Japanse motoren?
  • 'Ex BTW-prijs? Weg ermee!'

Nieuwste artikelen

  • Citroën komt met een eigenwijze, kleine versie van de ID Buzz
  • Kia EV4, GEWAAGD uiterlijk maakt het een gedurfde keuze #test
  • Bugatti krijgt een keiharde primeur van Rimac
  • Volvo XC60 Executive Edition
    Volvo maakt van de XC60 een heerlijke dikzak
FacebookTweetPinLinkedIn

co2, Techniek

Vorig bericht: « Flatmobile: nog geen 50 cm hoog met straalmotor
Volgend bericht: Donderdagavond caption contest: Tuinslang-boete-nominatie »

Lees Interacties

Reacties

  1. de nou zegt

    22 mei 2008 om 18:22

    ge zit hier ni op ibood eh sjaak-trekhaak.
    daar ist een sport om eerste te zijn fzo

    Login om te reageren
  2. Thomas zegt

    22 mei 2008 om 18:23

    Een zeer interessante ontwikkeling! Het gewicht reduceren tot de helft geloof ik niet zo stellig in, maar dat er behoorlijk wat bespaard kan worden vind ik een goede zaak!

    Login om te reageren
  3. Chip zegt

    22 mei 2008 om 18:25

    Ik vraag me af er weer iets beters zal komen. Opzich zijn koolstof atomen dicht op elkaar wel het sterkste wat je kan krijgen (diamant), maar wie weet.

    Login om te reageren
  4. w0o0dy zegt

    22 mei 2008 om 18:30

    Vroeger had je simpelweg kunstof zoals polyester… daar kon je ook al bodywork van maken. Wat is daar mis mee eigenlijk?

    Goede zaak als carbon goedkoper wordt. Met (forse) gewichtsbesparing wordt autorijden weer een stuk leuker. De weg waar we nu op zitten (of is het inmiddels zaten?) is een heiloze… autobody’s worden zwaarder, dus moeten er een heleboel componenten zwaarder worden, moeten motoren zwaarder en zo rolt de bal de verkeerde kant op… Door de body minder zwaar te maken valt er op allerlei vlakken veel te winnen….
    Welke aandelen moet ik kopen? Doe mij ff de namen van de betrokken bedrijven ;)

    Login om te reageren
  5. w0o0dy zegt

    22 mei 2008 om 18:31

    Goede middag!… de namen staan erin. Nevermind (ben een beetje ziek dus niet erg scherp vandaag)

    Login om te reageren
  6. RenesisHP zegt

    22 mei 2008 om 18:37

    “Het zijn voornamelijk de duurdere high-performance modellen die met onderdelen van koolstofvezel het gewicht zo laag mogelijk proberen te houden.”
    Inderdaad, voornamelijk. De rx8 valt ook weer niet onder de “duurdere high-performance” modellen met z’n carbonfiber cardan-as. :P

    Het zou eigenlijk wel eens tijd worden dat het goedkoper wordt. Carbonfiber is nu toch al een tijdje op de markt en wordt ook in steeds grotere hoeveelheden toegepast. Dan zou je normaal gesproken verwachten dat het goedkoper wordt. Bij massaproduktie gaat de prijs ook omlaag, dus laat er vooral meer van gefabriceerd worden en het komt goed. :D

    Login om te reageren
  7. VonStroke zegt

    22 mei 2008 om 18:41

    Boeing heeft alleszins zn invloed op de prijs. Doordat hun nieuwe 787 dreamliner volledig uit carbon gemaakt zal worden zie ik de prijs niet meteen dalen de komende jaren.

    Login om te reageren
  8. Ejay zegt

    22 mei 2008 om 18:44

    Mag hopen dat het goedkoper word, maar de essentiële vraag blijft: Wat is een Kookstofvezelproducent?

    -edit: Kom op, dat weet je heus wel ;)-

    Login om te reageren
  9. Rovvel zegt

    22 mei 2008 om 18:45

    @w0o0dy: Goeie vraag over dat kunststof. De vorige Clio had kunststof zijpanelen vooraan. Heb geen idee welke kunststof het is. Ik heb ook geen weet van andere auto’s die kunststofpanelen hebben.

    Weet iemand waarom carbon zo duur is? Hoe het productieproces in elkaar zit?

    Login om te reageren
  10. RenesisHP zegt

    22 mei 2008 om 18:54

    Voor mensen die willen weten hoe carbon fiber wordt gemaakt, het is geen auto maar het blijft hetzelfde produktieproces.
    http://www.youtube.com/watch?v=J_gI3chGtww

    Login om te reageren
  11. sebastian zegt

    22 mei 2008 om 19:01

    @rovvel
    carbon verwerken is in principe ambachtelijk werk, het voorbereiden van mallen is een tijdrovende klus. het kan uiteraard geïndustrialiseerd worden maar dan heb je het over duizendtallen, vaak zijn carbon onderdelen maatwerk. daarnaast heeft de vliegtuigenbouw, met name de nieuwe airbus, de prijs van carbon drastisch omhoog laten stijgen. er is nu schaarste op de carbonmarkt.

    Login om te reageren
  12. topg zegt

    22 mei 2008 om 19:06

    Chip: “Ik vraag me af er weer iets beters zal komen. Opzich zijn koolstof atomen dicht op elkaar wel het sterkste wat je kan krijgen (diamant), maar wie weet.”

    Ja hoor… :s Effe ‘koolstof’, ‘dicht op elkaar’ en ‘diamant’ in één zin noemen, en ziedaar, weer wat nonsens rijker…

    Alsof alle koolstofstapelingen even sterk zijn als diamant. Alsof carbon fibre even sterk is als diamant. Onzinnige uitspraak dus, zelfs als je ze maakt ter vergelijking, want ze is verwarrend en incorrect.

    Sowieso is carbon fibre een composiet materiaal, en niet zuiver koolstof.

    Definieer ‘dicht op elkaar’ trouwens. Heeft geen enkele wetenschappelijke betekenis. Dus als je niet weet waarover je spreekt, graag klep dicht…

    Ter uwer informatie, diamant is een zuivere koolstof-koolstof verbinding in tetraederstapeling.

    Login om te reageren
  13. topg zegt

    22 mei 2008 om 19:08

    Of je bedoelt een beter gebruik van koolstof zodat we onze wagens in diamant gaan maken? Sure… anyway, nevermind

    Login om te reageren
  14. sebastian zegt

    22 mei 2008 om 19:14

    @topg
    volgens mij heb je last van weinig inlevingsvermogen…
    wat chip waarschijnlijk bedoelt is dat diamant ook uit koolstof is opgebouwd evenals carbonfiber. zijn overpeinzing is niet onterecht. je hoeft geen kenner te zijn om discussie te voeren.

    Login om te reageren
  15. W!d zegt

    22 mei 2008 om 19:24

    als ze nou iets vinden waardoor ze gemakkelijk CO2 om kunnen zetten.. eindelijk van die slurp tax af en super lichte auto’s..

    Login om te reageren
  16. Ejay zegt

    22 mei 2008 om 19:39

    @ Edit, misschien… :-D

    Login om te reageren
  17. Esprit_de_Flandre zegt

    22 mei 2008 om 19:46

    @W!d: Ja dat ware een gedacht. CO2 uit je uitlaat rechtstreeks omzetten in koolstofvezel carroserriedelen. Hoe meer je rijdt, hoe groter je spoiler wordt :)

    Login om te reageren
  18. rider zegt

    22 mei 2008 om 19:57

    @VonStroke; vergeet ook niet de heren van Airbus. Die nemen samen met Boeing een groot deel van de carbonproducten af en daardoor wordt de prijs nu ook kunstmatig hoog gehouden. Dat is alleen al aan de fietssport te zien. die carbon modellen zijn ook vreselijk duur (ja ik heb er ook één).
    Ik kan de ontwikkeling alleen maar toejuichen, als de kwaliteit er maar niet onder gaat lijden. Het is een mooie en goede ontwikkeling dat men met carbon probeert het gewicht te drukken en daardoor de Co2 uitstoot te reduceren. Een gemiddelde auto weegt op dit moment ongeveer 1300kg. Het lijkt me alleen een beetje sterk dat men het gewicht door gebruik van carbon weet te halveren. Mijn auto, een ford focus C-max, kentekengewicht 1294kg, zou dan nog geen 700kg gaan wegen. Zou te mooi voor woorden zijn. Ik denk dat als je de gehele koets door carbon zou vervangen er ongeveer 300kg is te besparen. Maar dan moet je het niet over de kosten hebben. De wagen zou dan zomaar 100000,- euro duurder zijn!
    Maar ik juich de ontwikkeling wel toe! Laat maar komen die carbon spullen.

    Login om te reageren
  19. jt zegt

    22 mei 2008 om 20:38

    ff offtopic (ongeveer)
    nog nooit gehoort van poolstok
    maar wel van polsstok.

    En nu maar hopen dat het in massa wordt gebruikt
    dan kan de prijs van de benzine nog wat stijgen als het verbruik
    wat daalt.

    Login om te reageren
  20. Klassiekerrally zegt

    22 mei 2008 om 21:04

    Koolstof, heel leuk allemaal, maar het zal best kostbaar blijven. Ik heb een alternatief idee! We gaan vlas verbouwen, knoeien daar een beetje bindmiddel door en noemen het euh… Duroplast of zo!

    Of is iemand me ooit al voor geweest? ;)

    Login om te reageren
  21. w0o0dy zegt

    22 mei 2008 om 21:09

    @Klassiekerrally: vervang vlas door twarron en ik zeg: “je bent op de goede weg!”

    Login om te reageren
  22. Klassiekerrally zegt

    22 mei 2008 om 21:12

    Ja, w0o0dy, maar dan moeten we het anders noemen…

    En verdorie: Duroplast bestaat al! Alleen heeft de slimmerd blijkbaar katoen gebruikt in plaats van vlas. Hennep zou ook goed zijn: heb je direct een leukere winstmarge ;)

    http://wapedia.mobi/nl/Duroplast

    Login om te reageren
  23. sus zegt

    22 mei 2008 om 21:45

    Is het verwerkingsproces van carbon trouwens niet gewoon hetzelfde dan bij polyester ?
    Enkel de grondstof verschilt toch, dacht ik .
    Net zoals kevlar, ook eentje uit die familie.
    Laten we het er gewoon op houden dat polyester, carbon en kevlar niet zo gemakkelijk te verwerken zijn als metalen.
    En dat de grondstof niet zo overvloedig aanwezig is en daarom altijd een stuk duurder zal blijven ?
    Anyhow, wel een mooi initiatief van die producenten.
    Maar als de productie omhoog moet, moet toch eerst de prijs naar beneden zodat er meer afname komt ?
    En hoe zit het dan met het feit dat er een tekort is aan koolstofvezel ?

    Login om te reageren
  24. JH zegt

    22 mei 2008 om 22:02

    Koolstof is leuk maar hoe zit het met recyclen? Er wordt al gewerkt aan een hars gemaakt van soya en als je dat combineert met natuurvezels (hennep, etc.) wordt zulke materialen interessant om in de automobielindustrie op grotere schaal te kunnen gebruiken. Je kan koolstof gewoon op plekken gebruiken waar de stijfheid het vereist. Met sandwich technologie (in combinatie met glasvezel) kan je vrij eenvoudig grote onderdelen voor auto’s maken, de firma Binz bouwt zo zijn ambulances en begrafenisauto’s. De achterklep van een van de voertuigen heeft op de hoeken een paar koolstof matten om daar de stijfheid te vergoten; dat is het mooie van zulke materialen, matje meer of minder is makkelijk te doen; nadeel is natuurlijk de arbeidsintensieve productie en daar moeten de grootste innovaties plaats vinden.

    Login om te reageren
  25. CSL zegt

    23 mei 2008 om 02:10

    Dat werd tijd.
    Van mij mag de hele auto uit carbon gemaakt worden!

    Login om te reageren
  26. Willy zegt

    23 mei 2008 om 02:32

    Jaa en de M3 heeft een lekker carbon dakje. I love the M3 E92. Ik hoop dat meer fabrikantenmensen de slimme raad van BMW opvolgen.

    Login om te reageren
  27. Jordy zegt

    23 mei 2008 om 13:24

    Polyester=hars Koolstof, aramide en glas zijn vezel (en polyester is vochtopzuigende troep die verkleurd) een beter hrassysteem is PEI, dit is thermoplastisch te verwerken waardoor je producten kan persen en de doorlooptijd drastisch kan verlagen. (is toegepast inde M3 CSL)

    Login om te reageren
  28. AJ zegt

    23 mei 2008 om 13:31

    @Willy

    De E92 is een loodzware bak, dus het wordt tijd dat ze eens wat meer carbon toe gaan passen. Op dit moment is de M3 meer een cruiser dan een lichtvoetige sportwagen.

    Login om te reageren
  29. Niels zegt

    23 mei 2008 om 14:20

    beter nemen ze gewoon weer een hoogtoerige viercilinder als basis, hoeven ze geen koolstofvezel te gebruiken:)
    E30 M3 :):)

    Login om te reageren
  30. Birger zegt

    23 mei 2008 om 20:05

    Zou leuk zijn hé zo’n echt carbonnen dashboardje :) laat maar komen prima!!

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North