Audi A6 allroad quattro rijimpressie

Praat mee!
Redacteur Autoblog


Zoals ik al schreef had ik het genoegen om afgelopen week een indruk te krijgen van de nieuwe Audi A6 allroad quattro. De eerste generatie allroad beleefde zijn introductie in 2000 en nu, zes jaar later, staat er een opvolger klaar. De allroad concept werd vorig jaar in Detroit onthuld en vanwege de positieve reacties is er nu een tweede generatie allroad...


De eerste afbeeldingen van de A6 allroad zagen we eind februari van dit jaar, waarna we de wagen een paar dagen later in Genève konden bewonderen. Ik moet zeggen dat ik van tevoren niet had gedacht dat de uiteindelijke versie zoveel zou lijken op de concept, dat zie je niet vaak tegenwoordig.

Looks

De vorige Audi A6 allroad had zn looks zeker niet mee, het model miste ook gewoon een eigen karakter. Datzelfde geldt eigenlijk voor de Alfa Romeo 156 Crosswagon Q4 en de Volvo V70 cross country, ze missen gewoon iets. Het verbaasde mij dan ook zeer dat de allroad variant van Audi goed verkocht. Er zijn sinds 2000 meer dan 90.000 allroad quattro's gemaakt, meer dan Audi in eerste instantie had gepland!


De nieuwe allroad ziet er strakker en gelikter uit en dat is belangrijk. Het blijkt namelijk dat slechts 2 procent van de eigenaren de allroad gebruiken om op onverharde wegen te rijden, het gaat hier dus om de looks!

Ok, de nieuwe look is goed. De neus oogt lekker agressief en dat komt voornamelijk door de single frame grille, die iets lager is dan de overige modellen uit de reeks van de Audi A6. De kentekenplaathouder werd zodanig verkleind dat het lijkt alsof de kentekenplaat vrij zweeft. Wat mij betreft mag deze lijn zich voortzetten bij Audi, en dat zal ook vast gebeuren (zie de roadjet concept). Enige minpunt zijn de plastic lijsten om de wielkasten maar gelukkig kun je die in de gewenste kleur laten meespuiten.

Quattro

Belangrijk kenmerk van de standaarduitrusting van iedere A6 allroad is de permanente quattro-vierwielaandrijving. De Quattro technologie bestaat inmiddels al meer dan 25 jaar en zorgt voor optimale grip in de bochten en een goede wegligging onder alle weersomstandigheden.

Het hart van de quattro-aandrijving wordt gevormd door een zelfsperrend middendifferentieel. Dit systeem werkt volledig mechanisch en dus zonder enige vertraging. De blokkeerfunctie treedt pas onder belasting in werking, tijdens het remmen en in bochten laat het systeem wisselende toerentallen toe. Onder normale omstandigheden wordt het vermogen in een verhouding 50:50 verdeeld, indien nodig kan tot 75 procent van het motorvermogen op één van beide assen worden overgebracht.

Diesel

Voor de nieuwe A6 allroad quattro biedt Audi twee V6-dieselmotoren aan, met een cilinderinhoud van 2,7 en 3,0 liter. Beide diesels maakten eerder al hun debuut onder de motorkap van de Audi A6. Tijdens mijn ritje met de 3.0 TDI heb ik mogen genieten van de 230pk en 450Nm koppel. Deze motorvariant heeft het meeste koppel (de V8 heeft 440Nm) en dat is te merken! Nou heb ik eigenlijk weinig slechts te melden over Audi en vooral niet over Audi diesels. Het rijdt gewoon heerlijk en de allroad diesel is een perfecte wagen om lange afstanden mee te rijden, waarbij je altijd voldoende trekkracht hebt om even extra bij te gassen. Er zijn 7,5 seconden nodig voor de sprint naar de 100 en de topsnelheid is ongeveer 230 km/h.

Benzine

In beide benzineversies (de 3.2 FSI V6 en de 4.2 FSI V8) heb ik even mogen rijden. De motoren maken allebei deel uit van Audi’s nieuwe V-motoren-familie. De V8 FSI-motor, die voor het eerst leverbaar was in de A6-reeks, is afgeleid van de motor van de Audi Q7. In de A6 allroad quattro levert deze motor een vermogen van 350pk en maximale trekkracht van 440Nm. Deze indrukwekkende V8 is alleen leverbaar in combinatie met de zestraps tiptronic transmissie en volbrengt de sprint naar 100 km/h in slechts 6,3 seconden. De topsnelheid is uiteraard elektronisch begrensd op 250 km/h.


De zescilinder heeft een maximumvermogen van 255pk en maximumkoppel van 330Nm. In de uitvoering met handgeschakelde zesversnellingsbak accelereert de 3.2 A6 allroad quattro in 7,2 seconden van 0 tot 100 km/h. De topsnelheid bedraagt 242 km/h.

Adaptive air suspension

De adaptive air suspension behoort tot de standaarduitrusting van de nieuwe Audi A6 allroad quattro (maar is ook verkrijgbaar op de A6 Avant quattro). Dit systeem zorgt voor een combinatie van sportieve rijeigenschappen met een soepel veercomfort. De voorwielophanging van de A6 allroad quattro is daarom voorzien van met lucht gevulde veerpoten, waarbij de luchtbalgen concentrisch rond traploos verstelbare, dubbelwandige schokdempers zijn geplaatst.


De adaptive air suspension en alle bijbehorende componenten – luchtbalgen en schokdempers – worden elektronisch aangestuurd. Het systeem stemt de dempingskarakteristiek zelfstandig af op de rijomstandigheden en de rijstijl van de bestuurder. Bovendien kan de bestuurder van de A6 allroad quattro zijn voertuig via het MMI-systeem zelf met maximaal 60 millimeter verlagen. Hiervoor zijn vijf standen beschikbaar: dynamic, automatic, comfort, allroad en lift.

In de comfort-stand kun je eigenlijk overal lekker rijden, de allroad-stand is voor het zwaardere werk maar ondanks een ritje door de wijngaard heb ik dit niet echt kunnen testen. Als ik het goed heb begrepen is een halve meter water echter geen probleem voor de A6 allroad.


Hieronder staan de vanafprijzen voor de allroad. In deze prijzen zijn de BPM-wijzingingen die per 1 juli 2006 ingaan nog niet verwerkt! Audi A6 allroad quattro:

3.2 FSI 6-bak quattro (255pk) € 70.090.-

3.2 FSI tiptronic quattro (255pk) € 72.690,-

2.7 TDI tiptronic quattro (180pk) € 66.190,-

3.0 TDI 6-bak quattro (233pk) € 69.690,-

3.0 TDI tiptronic quattro (233pk) € 72.690,-

Bij de introductie is de nieuwe A6 allroad quattro in beide dieseluitvoeringen leverbaar, deze zijn standaard voorzien van een roetfilter. De 2.7 TDI en 4.2 FSI worden standaard voorzien van een automatische zestraps tiptronic transmissie. De versie met V6-benzinemotor en de 3.0 TDI zijn ook met een handgeschakelde zesversnellingsbak leverbaar. De 4.2 FSI met tiptronic wordt pas in het najaar 2006 aan het leveringsprogramma toegevoegd.


Wat ik echter niet begrijp is de doelgroep van deze wagen. Voor elk model is tegenwoordig wel een quattro versie en als je wat extra ruimte wilt dan neem je gewoon een A6 Avant, die is zelfs goedkoper. De A6 Avant 3.2 FSI quattro is bijvoorbeeld 66.000 (de allroad 3.2 FSI is 4.000 duurder). Als je echter nog meer ruimte wil dan kun je ook de Q7 nemen, die kost 70.000 voor de 3.0 TDI quattro! Dat is dezelfde prijs als de 3.0 TDI allroad. Ik vind dat Audi hier dus wel gevaarlijk dichtbij haar andere modellen gaat zitten.

De rijke standaarduitrusting van de nieuwe A6 allroad quattro is misschien niet helemaal vergelijkbaar met de A6 Avant en Q7 maar je begrijpt wat ik bedoel. Ik ben dus erg benieuwd of er voldoende animo is voor deze wagen, de vorige keer was die er ook dus waarschijnlijk maak ik me druk om niets. We zullen zien...

UPDATE: check hier de video!