• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Porsche viert 30ste verjaardag van de Mercedes 500E [video]

Auteur: Loek, gepost 11 juni 2021 om 21:00 – 29 Reacties

Porsche die de verjaardag van een Mercedes viert: dat mag vrijwel alleen bij de 500E die dit jaar 30 wordt. Vinden wij ook reden genoeg om de auto nogmaals in het zonnetje te zetten

Het is feest, want de Mercedes 500E is jarig. Een auto die vriend en vijand verraste in 1990 (en dus in 1991 op de markt kwam). De aankondiging van deze verjaardag komt trouwens niet van Mercedes, maar van Porsche. Hoe zat dat ook alweer?

Sleeper

Menig autofanaat kent het begrip ‘sleeper’ wel. Op zijn Engels uitgesproken dan, we bedoelen niet een gele Mercedes Atego die als motor diende voor de Alfa 159 van @willeme. Een sleeper is een auto die er van buiten uitziet als iets slaapverwekkends, maar onderhuids dikke techniek aan boord heeft. Beeld je het scenario in dat je met een gepeperde Honda Type R naast een Mercedes E-Klasse staat bij een stoplicht die eruit ziet als een 220d Business Edition, en wanneer de lichten op groen gaan rijdt die het snot voor je ogen weg. Een Mercedes-AMG E63 doet dat ook wel, maar door overdadig gestrooi met AMG-badges, dikke bumpers, diffusors en dat soort zooi, weet je als Type R eigenaar wel dat je moet uitkijken.

Mercedes 500E

In 1990 wist je dat niet. Mercedes verraste namelijk best wel met de 500E (W124). De auto zag eruit als bovenstaand. De E-Klasse van des tijds stond bekend als een grote, luxe sloep en het was absoluut opzienbarend om rond te zweven in een W124, maar echt snel was de in 1985 geïntroduceerde generatie niet. Als 300E of 400E kwam je zeker wel vooruit, een 250D of 300D moest er iets meer tegen trekken. Een sportauto was het nooit. Totdat de 500E ten tonele trad. Om het sleeper-verhaal even uit te leggen: dit werd de E-Klasse die we nu zouden zien als de E63. Dat terwijl de enige duidelijke optische verschillen onder meer een kleine verlaging en bredere wielkasten waren, samen met een iets andere voorbumper die mistlampen had: iets wat E-Klasses onder de 500E niet hadden.

Porsche

De Mercedes 500E is dus gemaakt door Mercedes-Benz, met de motor van de toen krakend verse Mercedes 500SL (R129), maar dus wel een blok van Mercedes zelf, de M119 V8. Een Mercedes-motor in een Mercedes, wat heeft Porsche daar mee te maken? Vrij veel. Zonder Porsche was de 500E er wellicht nooit geweest.

Win-win

Het leek bijna gewoon een eenvoudige deal te zijn: Mercedes gaf het toen in financieel zwaar weer verkerende Porsche een geldboost, als Porsche een manier kon vinden om de vijf liter grote M119 voorin de W124 te schroeven. In bijna elk scenario was het grootste probleem dat de motorruimte van de E-Klasse domweg te klein was. De gekozen oplossing was de wielen iets verder uit elkaar zetten. Dat was optisch de grootste verandering die de 500E moest doorstaan ten opzichte van de E-Klasses met kleinere motoren. Daarover gesproken: er kwam nog een E-Klasse met V8, de 400E, al was het slagvolume iets kleiner. Deze had overigens niet de verbrede wielkasten.

De deal met Porsche ging wel verder: Mercedes leverde een bijna afgebouwde carrosserie van een E-Klasse aan Porsche, die in Zuffenhausen de boel zou afmaken. De 500E zou dus wel degelijk deels gebouwd worden door Porsche. Een deal waar beide partijen veel baat bij hebben: Porsche krijgt zo een mooie geldinjectie en kan een fabriek weer op volle toeren laten draaien, terwijl Mercedes daar niet over na hoeft te denken. Bovendien heeft Mercedes nu een sportieve E-Klasse met expertise van Porsche: marketingtechnisch een goed verhaal.

Specs

We haalden al even aan dat de Mercedes 500E een rasechte sleeper is. Dat is gelukt: de auto ziet er niet uit alsof die de straattegels uit de grond trekt. Toch wilde hij best vooruit. Dat moet ook wel, want als je de Porsche-naam verbindt aan je auto, moet je die beloftes ook waarmaken. De M119 had dus in het geval van de 500E een volume van vijf liter (4.973 cc). Dat was in de 500E goed voor 326 pk en 480 Nm. Nul naar honderd was gepiept in 6,1 seconden, wat voor een mastodont als de W124 helemaal geen slechte score is. Topsnelheid was door het herenakkoord gelimiteerd tot 250 km/u.

E500

De 500E kreeg één facelift die ook nog eens de naam veranderde. 500E werd nu E500 omdat de serienaam (E-Klasse of E) nu vooraan kwam te staan, ook al was de letter E (einspritzung) per ’toeval’ al de juiste letter bij de W124. De facelift kostte de Mercedes 500E zes paardenkrachten om nu uit te komen op 320 stuks. Dit omdat de mengselverrijking bij vol gas eruit werd gehaald, iets wat bij meer motoren gedaan werd. Voor mensen die dit jammer vonden, kwamen er wel nieuwe versies van de 500E waar AMG zich mee had bemoeid, een aantal zelfs met een 6.0 liter grote M119, waar AMG nog 381 pk uit heeft weten te halen.

De optische wijzigingen waren niet gigantisch. Vooral het inleveren van de oranje knipperlichten voor en achter, iets wat vooral de @jaapiyo’s van deze wereld een stap achteruit vinden.

Wel was er de E500 Limited die iets minder dat sleepereffect had. Met zijn zesspaaks velgen (geleend van de 190E 2.5-16 Evolution II) en meegespoten bumpers leek deze bijna op een AMG. Een gave look, maar dan wordt ook snel duidelijk dat de E500 iets dikker is dan een kale E250.

De Mercedes 500E of E500 heeft in totaal geleefd van 1990 tot 1996 en er zijn iets meer dan 10.000 exemplaren van gebouwd. Ga er maar eens eentje vinden voor een net bedrag: dat wordt een moeilijke klus. Deze Mercedes E-Klasse meets Porsche Panamera (ook al was die er toen nog niet) is een bijzonder stukje gecombineerde kracht van Mercedes en Porsche. Compleet terecht dus dat Porsche mag pronken met deze powersedan van Mercedes.

Video

Dat doet Porsche overigens met een setje video’s. Michael Hölscher en Michael Mönig maakten als Porsche medewerkers de ontwikkeling van de Mercedes 500E van dichtbij mee.

Ook interessant!

  • Video: Porsche held corrigeert Mercedes aso
  • Video: nieuwe Mercedes S-klasse doet de elandtest
    Video: nieuwe Mercedes S-klasse doet de elandtest
  • Video: automobilist in Mercedes E-klasse doet vervelend
    Video: automobilist in Mercedes E-klasse doet vervelend
  • Mercedes-Benz C-klasse (2021) rijtest
    Mercedes-Benz C-klasse (2021) rijtest

Nieuwste artikelen

  • Hoeveel zakelijke youngtimers zijn er eigenlijk?
  • Duurste Nissan van Marktplaats kan er maar eentje zijn
  • WTF: Invalidenplek rondom auto geverfd, parkeerder krijgt toch boete
  • Autoblog-lezer bezoekt prachtige verzameling
FacebookTweetPinLinkedIn

500e, e-klasse, Mercedes, Porsche, Video, W124

Vorig bericht: « Apple Car ontwikkeling gaat door met ex-medewerker BMW
Volgend bericht: Nieuwe Lexus NX is hier, allereerste PHEV van Lexus »

Lees Interacties

Reacties

  1. vaakbenjetebang zegt

    11 juni 2021 om 21:03

    -edit: dank u, is inmiddels gefixt-

    Login om te reageren
  2. shibby zegt

    11 juni 2021 om 21:37

    Heerlijk, vooral de prefacelift 500E. Deze wil ik nog wel eens in bezit hebben

    Login om te reageren
  3. erro zegt

    11 juni 2021 om 21:38

    Kom er op het www niet helemaal uit. Wel of geen station van deze?

    Login om te reageren
    • Hubert zegt

      11 juni 2021 om 21:57

      Nee

      Login om te reageren
    • shibby zegt

      11 juni 2021 om 22:00

      @erro: nee alleen als sedan geleverd. Er is wel een 500TE maar van de generatie ervoor (123)

      Login om te reageren
      • erro zegt

        11 juni 2021 om 23:18

        @shibby: hahah te gek. Die had ik gemist. En dank voor de info

        Login om te reageren
    • MarcoM zegt

      12 juni 2021 om 10:35

      @erro: nee

      Login om te reageren
  4. Charles Taycan 4S zegt

    11 juni 2021 om 21:50

    Geweldige auto! Snel, onopvallend en fraai geluid!

    Login om te reageren
  5. Lekkerrijden zegt

    11 juni 2021 om 22:02

    De kenners weten nog wel een paar verschillen te noemen die gewoon voor iedereen zichtbaar waren, maar dat even ter zijde. Ik had zelf een E250 D, en heb hier eens in mogen rijden!
    Man, man, man, …….

    Login om te reageren
  6. vaakbenjetebang zegt

    11 juni 2021 om 22:03

    En om nog even wat details te noemen: volgens mij kwam de 400E/420E ook pas toen de 500E er was. Als ik het me goed herinner is namelijk het schutbord van de V8-versies anders dan dat van de ‘mindere goden’ en dat schutbord is er pas gekomen met de introductie van de 500E. En die ‘Evo’-wielen op de E500 waren toch een optie? Zou best kunnen dat iedereen ze aanvinkte, maar toch. Moet er het oud papier hier maar eens op naslaan allemaal.

    Buiten dat soort details: gave auto. Dwaas project. Porsche viert terecht deze verjaardag, want zonder deze auto was er misschien wel minder of niets te vieren geweest. Hopelijk kijkt Mercedes-Benz hier nog eens goed naar om dan de AMG-versies ook weer een paar tandjes minder opzichtig te maken, al is het maar als optie.

    Login om te reageren
    • Crosscabouter zegt

      12 juni 2021 om 06:16

      Volgens mij kun je ook een ‘business package’ uitvoering bestellen. Dan krijg je gewone bumpers.

      En ja, dat zou zeker en vast mijn keuze zijn. Heb alleen het geld er niet voor (over).

      Login om te reageren
      • Stijnson zegt

        13 juni 2021 om 09:02

        @Crosscabouter: Volgens mij bij de huidige generatie Eklasse niet mogelijk. Bij de vorige wel, ging dam voornamelijk om de achterbumper die normaal was

        Login om te reageren
    • E550 zegt

      13 juni 2021 om 16:02

      @vaakbenjetebang: standard op de Limited en optie op de E500. Was overigens geen goedkope optie.
      Een E500 is leuk, maar een 500E, mist optisch origineel (en dus met de Alamac velgen), ideaal. Echt een droom auto.

      Login om te reageren
  7. mark383 zegt

    11 juni 2021 om 22:10

    Heerlijke video’s. De passie spat er van af bij deze voormalig Porsche medewerkers, vooral bij die man die verantwoordelijk was voor prototyping. Ik wil nu ook een 500E!

    Login om te reageren
  8. Breinstein zegt

    11 juni 2021 om 22:27

    Zie hier een mooi eerbetoon aan de 500E: https://youtu.be/2sCki6KlTf8

    Login om te reageren
  9. meetsysteem zegt

    11 juni 2021 om 22:51

    Mooi oud geworden, die Bruno Sacco-ontwerpen.

    Login om te reageren
  10. tiemegommer zegt

    11 juni 2021 om 23:06

    Opgegroeid met deze auto. Naar school gebracht worden was voor mij altijd een feest, vooral met de kickdown. Meeste anderen wisten echter niet het verhaal achter dit beest te appreciëren, maar dit zal altijd een guilty pleasure blijven!

    Login om te reageren
  11. doublechevron65 zegt

    11 juni 2021 om 23:43

    Schwaben onder elkaar! Ja top project en kan mij nog goed als 200D rijder daaraan herinneren.
    Was inderdaad een wolf in schaapskleren, ja een snelle taxi naast de 190E 2,3 16 toentertijd.

    Login om te reageren
  12. potver7 zegt

    11 juni 2021 om 23:48

    Zo gaaf, zo’n sleeper. Doet u mij er maar een, maar wel een met afwasbare bekleding, de dames hoe in huis zijn niet echt bestand tegen de g-krachten…

    Login om te reageren
    • tinnemans zegt

      12 juni 2021 om 08:18

      Dat is heus te trainen hoor. De 5 dames in mijn leven zijn volledig gewend aan m’n E65. Ik moet wel toegeven dat de 500E wel net wat sneller is.

      Login om te reageren
  13. timdawg zegt

    12 juni 2021 om 03:43

    Niet alles waar Porsche op stond maakte indruk. Mijn eerste karretje was een 1993 Seat Ibiza en op het motorblok stond System Porsche, maar het ding was niet vooruit te fikken. Maar wel veel plezier beleefd met dat ding.

    Login om te reageren
  14. tinnemans zegt

    12 juni 2021 om 08:14

    Ik hou van dit soort auto’s; groot, snel genoeg, behoorlijk practisch een V8 en RWD. Ik ben opgegroeid met The Dukes of Hazard, dus ik was al vrij jong voorzien van een voorliefde voor grote auto’s met een V8. Dat ik net wat te lang ben om comfortabel in de meeste sportcoupé’s te zitten scheelt vast ook. Maar, samen met de 944T, is dit wat mij betreft de mooiste Porsche ooit.

    Login om te reageren
  15. MarcoM zegt

    12 juni 2021 om 10:35

    Ergens vind ik dit wel een stoere bak, onlangs op Youtube een paar filmpjes hiervan gezien, lijkt mij wel een toekomstige klassieker.

    Login om te reageren
    • 993carrera4s zegt

      12 juni 2021 om 20:51

      @marcomanta: nou dat is het al hoor. Top exemplaren gaan al lang boven een ton

      Login om te reageren
  16. galverink zegt

    12 juni 2021 om 10:41

    -edit: dank u, is inmiddels gefixt-

    Login om te reageren
  17. Rob951 zegt

    12 juni 2021 om 11:14

    -edit: dank u, is inmiddels gefixt-

    Maar top auto! Een ikoon.

    Login om te reageren
  18. mpgc zegt

    12 juni 2021 om 14:05

    Één van de drie gaafste Mercedessen ooit

    Login om te reageren
  19. ponnie zegt

    12 juni 2021 om 14:42

    Iedereen vergeet de échte OG onder de w124’s de 300e-24. Dat is ten minste echt een rijdersauto met de handbak van de 190e 16v.

    Login om te reageren
    • 993carrera4s zegt

      12 juni 2021 om 20:52

      @ponnie: vooral in de sportline uitvoering. Voor de amg paketten zeg maar.

      Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North