Rijtest & video: Porsche Cayenne Turbo
Porsche Cayenne Turbo


Toen Porsche in 2002 de Cayenne lanceerde, ging er zeker niet bij iedereen gejuich op. Toch heeft de komst van de Cayenne geen windeieren gelegd. De nieuwe generatie moet het succes verder continueren.
Als we het moeten afleiden uit de reacties op straat, dan gaat dat zonder problemen lukken. De Cayenne is absoluut en zonder twijfel de ultieme chick-mobiel van het moment. Met geen enkele andere testauto hadden we zoveel aandacht van zoveel verschillende vrouwen. En nee, dat lag niet aan bestuurders of passagiers. Op één of andere wijze is het design van de nieuwe Cayenne bijzonder aantrekkelijk voor vrouwen. Dat het hele concept ook aanspreekt, kunnen we goed begrijpen. Strikt genomen is de Cayenne een grote, dure Scenic met een mooi logo op de motorkap. De Cayenne is groot en veilig genoeg om de koters mee te vervoeren en duur genoeg om te laten te zien dat de eigenaar prima voor zijn vrouw kan zorgen.

Porsche's nieuwste lijkt kleiner en slanker dan de vorige generatie Cayenne. Gewicht heeft de Cayenne inderdaad verloren, door het verdwijnen van de tussenbak en het gebruik van aluminium en lichtgewicht staal. Doordat de veiligheids- en andere uitrusting is uitgebreid kwamen er echter ook wat kilogrammen bij, maar de totaalteller staat voor de verschillende varianten gemiddeld op een min van 185 kg. De Cayenne is niet alleen slanker, hij oogt ook zo. Ondanks dat de Cayenne hoger en breder is, oogt de nieuweling een stuk kleiner. De lengte nam dan ook met vier centimeter af, maar vooral de strakkere lijnen doen de Cayenne kleiner ogen. Of de styling van de achterzijde nu echt een verbetering is, laten we even in het midden.


Uiterlijk en imago van de Cayenne zijn dus duidelijk anders dan dat van de 911. Het rijden is dat begrijpelijkerwijs ook, de Cayenne is veel groter, zwaarder en heeft de motor op een totaal andere plek in de carrosserie hangen. Toch moeten de Porsche-genen wel doorstralen in de Cayenne en gelukkig doen ze dat ook. Het comfort staat op een hoog niveau, maar als er eens een bocht moet worden aangevallen dan geeft de Cayenne ook thuis. De ruim 2 ton aan auto lijken veel minder te wegen en chassis & besturing geven veel feedback. De standaard luchtvering met actieve dempers (PASM) zorgen (met name) in combinatie met de optionele actieve stabilisatoren (PDCC) dat de koets enorm vlak blijft. Daarmee geeft de Cayenne een enorm gevoel van controle. Voeg daarbij de beestachtig krachtige V8 en de hoge zitpositie en je waant je een volstrekt onverslaanbare tankcommandant. Niemand maakt je wat als je in een Cayenne Turbo rijdt.

De terreinvaardigheden zijn ongetwijfeld heel goed, maar behalve in het Midden-Oosten wordt de Cayenne daarvoor niet gekocht. De vierwielaandrijving hebben we dan vooral ook op de merites op de openbare weg beoordeeld. In tegenstelling tot de vorige generatie heeft de nieuwe Cayenne een elektronische aangestuurde vierwielaandrijving met Haldex koppeling voor het middendifferentieel. Normaal gesproken gaat 100% (!) van de kracht naar de achterwielen, maar afhankelijk van de omstandigheden kan ook 100% naar de voorwielen. Porsche koos een setup die behoorlijk sportief te noemen valt. Met een zwaar gasvoetje trakteert de Cayenne je op bakken overstuur en kun je je SUV direct inschrijven voor een driftcompetitie.

Aan het vermogen van de V8 ligt dat natuurlijk ook niet. De 4,8 liter grote V8 is uitgerust met twee turbo's en schopt het daarmee tot precies 500 pk bij 6000 tpm. Het koppel piekt op 700 Nm tussen 2250 en 4500 tpm, zodat je nooit om kracht verlegen zit. Standaard is de Cayenne uitgerust met een automatische versnellingsbak met acht verzetten. De hoogste twee versnellingen zijn overdrives bedoeld om het verbruik terug te dringen. Voeg daar bij het start-stop systeem (yep dat is weird he), de regeneratie van remenergie en het gedaalde gewicht en je kunt op je vingers natellen dat de Cayenne zuiniger is geworden. Zo ook de Turbo, die tegenwoordig gemiddeld met 23% minder brandstof toe kan. Boeiend? Ja, want de verminderde CO2 uitstoot zorgt ook voor minder BPM strafheffing en dus een lagere aanschafsprijs. En als je een keer echt je best doet, kan er ongetwijfeld ook nog relatief zuinig met de Cayenne Turbo worden gereden.

Toch is de Cayenne Turbo vooral een over-the-top bruut snel beest. Op de sprint naar de 100 verslaat de Cayenne Turbo al de andere SUV's op de BMW X5M en X6M na, ook die doen er 4,7 seconden over. In 10,5 seconden staat er 160 op de teller en met veel ruimte haalt de Turbo 278 km/u. De rauwe sensatie aan snelheid is helaas wel minder dan in een 911 of Cayman, soms heb je de referentie van andere weggebruikers of de snelheidsmeter nodig om te zien hoe hard het precies gaat.

Kies je ervoor om eens niet te jakkeren, dan verwent de Cayenne je met veel comfort. Zet de vering op comfort, laat de automaat zijn werk doen en geniet van al het goeds wat Porsche te bieden heeft. Het interieur kreeg een flinke upgrade met een middenconsole die aan de Panamera doet denken. Een ware zee van knoppen geeft toegang tot de vele functies van de klimaatbeheersing, audio, automatische versnellingsbak, vering, differentieel en vast nog wel meer. Het had iets overzichtelijker gemogen, maar als je dagelijks de Cayenne rijdt zal het zondermeer snel wennen. Het navigatiesysteem heeft ook nog een touchscreen functie en werkt simpelweg briljant. Ook briljant is het optionele Burmester speakersysteem. De Berlijnse topfabrikant van high-end geluidssystemen rust de Cayenne uit met een 16 kanaalsversterker met 16 speakers en totaal 1000 watt vermogen. Alsof er een engeltje in je oor zingt... en vervolgens je trommelvlies eruit rukt. Zo hard kan die stereo, met beleid inzetten dus.

De kosten voor een “kale” Cayenne Turbo: 155.500 euro, wat 15 mille goedkoper is dan de oude Turbo. Een V6 of een Cayenne Diesel is er daarentegen al voor een ruime 80 mille, hoewel je natuurlijk altijd een paar opties zult aanvinken en daarmee de ton al sneller naderen. Voor dat geld heb je de ook de S V8 en S Hybride. Strikt genomen biedt de Cayenne Turbo alles wat je nodig hebt in een auto (behalve een groen label en 14% bijtelling wellicht), alleen de achterzijde kan me echt niet bekoren. En laat dat nu juist de kant zijn de medeweggebruikers vooral zullen zien.
[lg_folder folder="0_Reviews/Porsche/Cayenne_Turbo_2010/" count="16" cols="4" paging="true"]




