
En de rest van het FCA-portfolio.
Ben jij goede vrienden met de de infotainment in je auto? Zoveel concerns, zoveel systemen. Het ene systeem werkt nu eenmaal intuïtiever dan het andere. Bij Volvo zijn ze zelfs gestopt met het volledig zelf ontwikkelen van een infotainmentsysteem en gaan ze gebruik maken van Android.

Fiat Chrysler Automobiles was zo’n autoconcern dat de laatste jaren een niet al te best infotainmentsystemen in huis had. Met Uconnect (gebaseerd op Android) heeft het concern grote stappen gemaakt. De techniek van FCA supersnel en zeer gebruiksvriendelijk noemen gaat nog een stapje te ver. Maar niet getreurd. Het concern komt namelijk met goed nieuws. Er is een enorme update aangekondigd voor Uconnect.

Uconnect 5 komt naar de laatste modellen van Chrysler, Dodge, Jeep, RAM, Maserati, Fiat, Alfa Romeo, Lancia en Abarth. De grootste verbeteringen hebben te maken met de User Experience (UX). Het systeem is een klap sneller geworden en je kunt nu tot 5 profielen aanmaken met persoonlijke instellingen.
Ook introduceert de nieuwste versie van Uconnect draadloze Apple CarPlay en Android Auto. Geen gedoe meer met een rondslingerende kabel, elke keer als je in de auto stapt. Amazon Alexa heeft ook meer nieuwe functies gekregen, maar dat is niet zo relevant in Nederland. De stemassistent is vooralsnog enkel in het Engels te gebruiken.

Verder maakt Uconnect 5 gebruik van de maximale resolutie in de nieuwste auto’s van FCA. Geen lelijke uitvergroting, maar haarscherp beeld op een maximaal 12.3-inch groot display. Het systeem is toekomstproof. De mappen van TomTom in de auto krijgen onder meer ondersteuning om laadstations in de nabije omgeving weer te geven.
Daarnaast introduceert Uconnect 5 Firmware Over The Air. Dit kennen we al jaren van bijvoorbeeld Tesla. Met deze feature kunnen updates via een draadloze internetverbinding gedownload en geïnstalleerd worden.
In de praktijk is dit natuurlijk belangrijker dan aandrijving op de juiste wielen, maar ik hoop toch vooral dat onder de nieuwe eigenaar er ook daadwerkelijk auto’s komen waar dit systeem in kan…
@dutchdriftking: ben ik toch niet helemaal met je eens. Ik heb liever een goed sturende auto met een telefoonhoudertje in een van de vents dan een mercedes A klasse met een feilloos functionerend infotainment systeem. Maar daar zal iedereen in verschillen…
@cloverleaf: voor jou en mij en steeds minder anderen wel ja..
@cloverleaf: Ik heb ook het liefst een auto met een fijne motor, knap onderstel, goeie stoelen en fijne looks. Maar als je 50k per jaar in de file staat is een goed infotainment systeem iets wat enorm bijdraagt aan rijplezier.
@dutchdriftking: *stilstaan plezier*
@cloverleaf: de oude A was een speeltje, met een halve infotainment. De nieuwe is gewoon een goed rijdende wagen met misschien wel de beste infotainment op de markt
@laarhovenn: ik had m laatst 4 dgn onder de kont. Vond t echt slecht rijden…
Ik vind Audi nog altijd heer en meester met de systemen alsmede virtuele cockpits. En dan klopt het esthetisch gezien ook nog het meest. Tuurlijk zijn er inmiddels zat anderen die ook die dingen hebben maar bij Audi is het verreweg het meest gelikt van allemaal vind ik.
@ghost: Audi geeft een vuistdik handboek bij de eTron50. Drijft je tot wanhoop. Dit itt een tesla waar je net als een iPhone met intuïtie gezond verstand geen boek nodig hebt. Leveren ze er overigens ook niet bij, een boek.
@porker: ik heb geen tesla, noch een e-tron, maar wel een audi. Heb ook nog nooit de handleiding nodig gehad. Alles zit waar je het verwacht. Ik weet wel dat ik vaak Model 3 rijders tref met grootlicht aan, terwijl zij dat zelf niet door hebben. Mijn inziens dus niet helemaal perfect, want los van het feit dat je het niet door hebt, gaat het dus ook te makkelijk aan, en verblind je anderen..
@ghost: Hmm you sure…?
Dan ben je vrij blind als je dat niet door hebt. 1) het verschil is goed zichtbaar op de weg en 2) Nogal groot blauw logootje boven de snelheidsindicator. Als het goed is iets waar men wel vaak naar zou moeten kijken..
On-topic: BMW met idrive . Heer en meester imo.
@olivier420: ik verzin het niet om hier mijn gelijk te halen. Is mij nu al zeker +/- 8 keer overkomen. Probeer dan beetje te gebaren ter hoogte van m’n middenspiegel, soms snappen ze mij dan, soms ook niet. Vermoed toch dat men het slecht doorheeft..
@ghost: Fun fact, ik reed net achter mn vriendin aan en die zei dus dat ze mn koplampen inderdaad te fel vond… :) Wellicht staan ze standaard te hoog afgesteld..
@olivier420: Plak er leipe gele folie over ?
@ghost: staan inderdaad af fabriek te hoog afgesteld, rijders hebben het niet in de gaten.
@ghost: ik heb wel een e-tron 55, maar nog nooit de handleiding nodig gehad. Er zijn altijd wel dingen die anders kunnen maar wat voor de een een verbetering is, is voor de ander een verslechtering.
@ghost: grootlicht zou automatisch uit moeten gaan wanneer je het goed gebruikt. Probleem is de bestuurder niet de auto
@porker: ik durf wel te stellen dat geen enkele grootlicht assistent voldoende goed werkt. Ze gaan allemaal te laat uit, zeker als ze achter je rijden. En in de bebouwde kom en op de snelweg hoort het sowieso niet eens aan te staan, daar verblind je altijd wel iemand.
@mashell: Op de autobahn prefereer ik snachts echt wel groot licht assistent, geen kip op de weg en geen lantaarnpaal aan
@barendbotje: mijn ervaring is dat de Autobahn ook s’nachts niet leeg is. Bij ons in Beieren kom je nog regelmatig iemand tegen en tussen Frankfurt en Keulen is het er zelfs nog aardig druk.
@porker: dat zeg ik ook niet, ik vermoed dat het niet goed aangegeven staat wanneer het aan staat danwel te makkelijk aan gaat, bij een bepaalde handeling, want het valt mij gewoon op..
@porker: ik heb een keer een iphone gehad, snapte er niks van. De terugknop wisselde steeds van plek (meestal linksbovenin, maar vaak ook ergens anders), en soms was ie weg, moest je maar weten dat je dan de homeknop ipv de terugknop moest gebruiken.
Ik snap echt niet wat mensen fijn vinden aan iphones, kan niet eens zelf bepalen waar ik mijn apps neerzet op het homescreen zonder een vlakje leeg te laten. En als ik dan 1 app verwijderde, schoof alles 1 plek op, stonden al die apps die erna kwamen op een andere plaats, was ik weer aan het zoeken.
Zal vast gewenning zijn, maar iOS is in mijn ervaring echt alles behalve makkelijk en vanzelfsprekend.
@grasvreter: zeer valide punten. Ook de stomme getalletjes bij de iconen, wie bedenkt dat zoiets handig is? De UX van Windows Mobile was veruit superieur aan iOS en Android, maar een goede UX is niet eens wat de mensen zoeken, ze zoeken app, apps en nog meer apps (die ze eigenlijk nergens voor nodig hebben).
@grasvreter: Ook een van de redenen waarom ik ben overgestapt naar Android. Android biedt veel meer vrijheid, terwijl bij Apple alles moet zoals zij het willen.
@ghost: Hmm we is blijkbaar een probleempje met de systemen in de facelift van de A4, m’n pa was er iig niet over te spreken ? ze hadden blijkbaar de systemen van de A7/8 klakkeloos overgenomen, maar zo makkelijk blijkt dat niet te zijn…
‘Mappen van TomTom’..? Mannen, als je iets vertaalt, dan wel helemaal hè :)
Zullen we er maar ‘kaarten’ van maken?
Als je een Maserati rijdt maar je ondertussen aan het infotainment-systeem stoort, klopt er iets niet met je…
@jajeroenja: Hoezo? Een Maserati is een luxe sedan of SUV, die geleverd worden met dieselmotoren. Dus zijn het comfortabele kilometervreters met een sportief sausje. Bij comfort hoort ook een intuïtief en prettig werkend infotainmentsysteem, zeker voor het geld wat je er voor moet neerleggen.
9 van de 10 mensen die zoiets roepen kopen zo’n Maserati toch niet, dus wat heeft het concern er aan?!
@viezefreddyw: het commentaar van @dutchdriftking hierboven klopt als een bus. Autorijden is ondergeschikt geworden aan de plastics, afwerking en, zoals we nu geleerd hebben, de UX. Dat komt niet omdat we niet meer van autorijden houden maar omdat de auto een luxeproduct is omdat zelfs Audi’s tegenwoordig goed rijden. ?
@alfalfa: Klopt ook, maar dat is dan ook gewoon logisch. Een auto is tegenwoordig meer dan alleen autorijden. Zeker een grote en luxe auto als een Maserati.
@viezefreddyw: En als je een Maserati koopt met een dieselmotor heb je helemaal een klap van de molen gehad!
@jajeroenja: En bedankt. 220.000 kilometer gereden met een Ghibli diesel. Overigens met veel tevredenheid.
@viezefreddyw: ?. Zul je niet privé gekocht hebben, wel? Anders sprak de wijs man van binnenin je ws wel dat je voor de V6 moest gaan of de quatroporte V8.
@jajeroenja: Daar heb ik andere speeltjes voor. Wilde eens wat anders en dat werd dus zo’n ding. Met om en nabij de 100.000 per jaar is een benzine toch wat minder interessant. Om dat te compenseren staat er een andere Italiaan, met atmosferische V8 op benzine.
@jajeroenja: Een Maserati is tegenwoordig ook gewoon een auto. Ik heb nog een jaren ’90 Maserati gehad, daar moet je niet denken aan een ‘infotainment’ systeem. Een V8, een handbak en een stuur zónder knoppen. Meer had je niet nodig. Nu koop je een 3 liter diesel automaat ‘maserati’. Ja, dan ga je je irriteren aan het schermpje wat niet lekker werkt.
@MrSelected: Waar je dan waarschijnlijk zo snel mogelijk naar V8-sound-over-de-speaker wil navigeren ?
Mooi! nu renault nog man man man wat hebben hun een sloom baggersysteem, loopt vaak vast en het werkt onlogisch.
@bimmerfan: Dat van Renault is zelfs nog een topper bij dat wat Peugeot in de 308 schroeft. Maar Renault heeft inmiddels een nieuw systeem dat een stuk beter schijnt te zijn (inmiddels in de Clio, Zoe, Captur en Espace verkrijgbaar).
@mashell: oh oke zou dat niet weten.
Laatst in een talisman uit 2017 gezeten, wat de dure/luxe limousine van renault wat was dat systeem slecht met de wannabe idrive controller. En alles was van plastic wat ontzettend piepte en kraakte en dat in een initiale paris uitvoering! Was blij dat ik weer in mijn bmw f31 stapte.
@bimmerfan: dat is premium versus niet premium. Zo’n Talisman biedt veel meer ruimte maar het niveau van infotainment is veel lager en de afwerking is merkbaar goedkoper uitgevoerd.
@bimmerfan: Ja dat systeem in de Talisman is echt waardeloos. Citroen kan er ook wat van met waardeloze systemen. Ik mis de tijd met gewoon fysieke knoppen.
Ik vind dat ze het bij de Up! echt superslim hebben gedaan. Houder voor je telefoon, want dat gebruik je eigenlijk toch het meest en vervang/update je over het algemeen sneller dan een auto.
Toch fijn voor die 6 fiats 4 alfas en 2 maseratis die jaarlijks verkocht worden!
Dit ziet er over 3 jaar ook alweer verouderd uit. Lijkt wel alsof alleen Tesla dit goed voor elkaar heeft.
Straks dus een fijne UX in de Giulia GTA, wat zal Wouter blij zijn! Nu nog een knuffelcoating op de lager gelegen delen van het dashboard en vijf jaar garantie en dan is er haast geen reden meer om een ander merk te rijden! O wacht, elektrische auto’s?
In mijn ervaring is het beste navigatiesysteem nog geen iPhone of Android.
Het beeldscherm van mijn telefoon spiegelen op een groter beeldscherm zou voor mij genoeg zijn.
@JanJansen: dat heet toch Carplay?
@janjansen: En welk OS draait je smartphone, juist iOS of Android, kun je dus gewoon de meeste Store navi-apps op plempen :)
MBUX werkt in elk geval geweldig en zeer eenvoudig. Daarnaast ziet het er ook goed uit!
Uconnect ziet er nu al kut en ouderwets uit?
” Het systeem is toekomstproof. ” Famous last words … en 100% marketingpraat; juist met een GUI / UX overlay zit je met beperkingen en bugs en achterstallige plus stagnerende updates en vendor-lockin waar een ‘vanilla’ (Car Play of Android Auto) OS geen last van hebt. De enige manier om dat UConnect future-proof te maken is ‘m te rooten / jailbreaken ….