• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Caravans trek je vanaf 2013 gewoon met je B-rijbewijs

Auteur: Dennis, gepost 18 november 2010 om 13:35 – 75 Reacties

Caravan Jump

De echte sleurhutter heeft natuurlijk al een BE-rijbewijs, maar voor alle aspirant sleurhutters is het goed om te weten dat het vanaf 2013 is toegestaan om je caravan met een B-rijbewijs achter je aan te slepen. Dat mag nu ook al, maar enkel in de situatie dat het maximum gewicht van de sleurhut (leeg gewicht + belading) niet meer is dan de ledig gewicht van de auto en het maximum gewicht van de totale combinatie niet meer dan 3500 kg is. Je hebt in de praktijk nu dus al snel een BE-rijbewijs nodig.

Vanaf 2013 mag je met je B-rijbewijs ook een caravan trekken die zwaarder is dan je eigen auto, maar de totale combinatie mag dan nog altijd niet meer dan 3500 kilo wegen. Dat is een van de gevolgen van de invoering van de Derde Europese Rijbewijsrichtlijn.

Of deze maatregel leidt tot een terugval in de vraag naar BE-opleidingen bij rijscholen valt moeilijk in te schatten. De maatregel heeft in ieder geval geen gevolgen voor het BE-examen bij het CBR, laat woordvoerder Willem Bonekamp van het ministerie van Infrastructuur en Milieu weten.

De categorie E bij B staat houders toe met een aanhanger tot 3500 kg te rijden. Het totale gewicht van de auto en aanhanger is dan maximaal 7000 kg. Hiervoor zal zeker nog een grote doelgroep geïnteresseerd zijn.

Wat de gevolgen voor de verkeersveiligheid zullen zijn, durft Bonekamp ook nog niet te voorspellen. Echter een ieder die tot twee kan tellen, kan voorspellen dat dit tot meer ongelukken met caravans zal leiden wanneer volledig onervaren bestuurders ineens met een (al dan niet onjuist beladen) caravan op pad gaan. (bron: verkeerspro.nl)

Ook interessant!

  • Jongeren die rijden zonder rijbewijs neemt toe
  • 'Strengere keuring voor ouderen met een rijbewijs'
    'Strengere keuring voor ouderen met een rijbewijs'
  • 70 jaar ZONDER rijbewijs
    Man rijdt 70 jaar (!) zonder rijbewijs
  • Zo duur is een rijbewijs anno 2021

Nieuwste artikelen

  • Documentaire over auto’s spotten op NPO 3
  • Maak je eigen hardcore Temerario voordat Lambo het doet
  • Maserati sloopt viercilinder uit instapmodel
  • Benzineprijs op laagste niveau sinds maanden
    Grote verschillen tussen het goedkoopste en duurste tankstation van Nederland
FacebookTweetPinLinkedIn

caravan, rijbewijs, Verkeer

Vorig bericht: « Mercedes AMG en Ducati gaan samenwerken
Volgend bericht: Ford niet langer de grootste aandeelhouder van Mazda »

Lees Interacties

Reacties

  1. erce zegt

    18 november 2010 om 13:44

    “Niet zwaarder dan 3500 kilo” Maar wat weegt een beetje caravan dan? Als je ziet dat een 5 serie tussen de 1600 en 1700 kilo weegt, dan heb je toch nog aardig wat ruimte om een flinke caravan te trekken, of zie ik dat helemaal verkeerd? Ik zie in dat stukje op verkeerspro dat ze het hebben over een caravan met een totaal gewicht van 1800 kilo. Wat zit daar dan in? voor vier weken piepers en bruine bonen?

    Login om te reageren
    • YouRockMyWorld zegt

      18 november 2010 om 14:27

      @erce: Van mn ouders geladen caravan is rond de 1300 kilo. 6 meter lange caravan dus normale grootte. Officieel mag ik ‘m achter de auto hangen aangezien de auto 1495 kg ofzo weegt maar ik denk dat ik toch liever eerst een les neem, wel zo handig..

      Login om te reageren
    • Piebe Post zegt

      19 november 2010 om 01:28

      @erce: Auto sites denken altijd in caravans, anderen denken gewoon in aanhangers. Je ziet dagelijk op de snelweg zat aanhangwagens van >3500kg gezamelijke massa.

      Login om te reageren
  2. L=Fred zegt

    18 november 2010 om 13:49

    Wordt het dan ook gemakkelijker om verhuiskar, een paardetrailer, een motortrailer e.d. achter je auto mee te nemen of geldt dit alleen voor de caravan?

    Login om te reageren
    • peter - italia zegt

      18 november 2010 om 13:55

      @L=Fred: dat wil ik ook wel weten, kan ik mijn trackday auto schrappen en op een trialer vervoeren (heb geen BE rijbewijs, er paardetrailer evaring overigens)

      Login om te reageren
      • Alwood zegt

        18 november 2010 om 16:25

        @peter – italia: Het geld in principe voor alles wat je achter je auto kan hangen. Totale combi mag nog steeds niet meer dan 3500kg wegen bij rijbewijs B maar de aanhanger mag vanaf 2013 wel zwaarder zijn dan de auto.

        Tot 2013 geldt dus als ‘extra’ beperking dat de aanhanger nooit zwaarder mag zijn dan het leeggewicht van de auto.

        Login om te reageren
    • Mb zegt

      18 november 2010 om 13:55

      @L=Fred: Caravan ombouwen tot paardentrailer, dan is het nog steeds een caravan.

      Login om te reageren
      • L=Fred zegt

        18 november 2010 om 14:09

        @Mb: lol, ik ken iemand die in een omgebouwde camper rondrijdt met een bord ‘Veevervoer’ erop, zodat hij minder belasting hoeft te betalen ;-)

        Login om te reageren
  3. majinstar zegt

    18 november 2010 om 13:54

    Mooi. Ik wilde namelijk binnenkort me BE rijbewijs halen, maar dat hoeft dus niet meer. Scheelt in elk geval tijd en geld.

    Login om te reageren
    • Dennis zegt

      18 november 2010 om 13:55

      @majinstar: Let wel, 2013 duurt nog even hè…

      Login om te reageren
      • majinstar zegt

        18 november 2010 om 14:00

        @dennis:

        Ach ja. Ik heb het geduld wel. Ik stel het al 4 jaar uit, wat maken die 2 jaartjes dan nog uit. ;)

        Login om te reageren
    • mashell zegt

      18 november 2010 om 14:00

      @majinstar: dat rijbewijs gewoon wel halen is natuurlijk geen slecht idee, als je met een aanhanger wil rijden.

      Login om te reageren
      • majinstar zegt

        18 november 2010 om 14:07

        @mashell:

        Het enige waar ik een aanhanger voor zou gebruiken is om tuin/huishoudelijke afval overschot te dumpen. Die afvalplek zit bij mij 5 straten verderop dus af en toe smokkelen kan geen kwaad ( denk ik ) ?

        Login om te reageren
        • 911GT2 zegt

          18 november 2010 om 14:56

          @majinstar: Knappe jongen als jij met je huisafval op een aanhanger boven de 3500 kilo uit komt!

          Login om te reageren
          • majinstar zegt

            19 november 2010 om 11:31

            @911GT2:

            Het is niet dat ik wekelijks heb, maar het is wel haalbaar i.v.m. verbouwingen in en rondom het huis ( bouwafval ).

            Login om te reageren
        • sjazz zegt

          18 november 2010 om 15:49

          @majinstar: ja als je het afval van de wietoogst moet wegbrengen kun je wel een dubbelassertje gebruiken :-)

          Login om te reageren
          • Fuus zegt

            18 november 2010 om 17:17

            @sjazz: +1

            Login om te reageren
  4. Sander van der Velde zegt

    18 november 2010 om 13:55

    Ach vroeger kreeg je BE er gratis bij wanneer je was geslaagd voor deel B. Ik zie niet heel veel problemen opkomen.

    Login om te reageren
    • JoepeN zegt

      18 november 2010 om 15:07

      @Sander van der Velde: Precies. De gemiddelde caravan-eigenaar is volgens mij oud genoeg dat ‘ie z’n E gratis en zonder enige moeite bij B kreeg.

      Login om te reageren
  5. Ruudje zegt

    18 november 2010 om 14:03

    Wat de gevolgen voor de verkeersveiligheid zullen zijn, durft Bonekamp ook nog niet te voorspellen. Echter een ieder die tot twee kan tellen, kan voorspellen dat dit tot meer ongelukken met caravans zal leiden wanneer volledig onervaren bestuurders ineens met een (al dan niet onjuist beladen) caravan op pad gaan.

    Wat een BULLSHIT mijn vader kreeg gewoon zijn E gratis bij zijn B die mensen rijden er toch ook zat rond. Hij heeft nooit wat gehad met zijn auto+caravan.

    Geldt dit ook voor een aanhanger? Of echt allen voor de sleurhut?

    Login om te reageren
  6. Gideon zegt

    18 november 2010 om 14:05

    Dit geldt natuurlijk ook voor gewone aanhangers, dus als je in 2013 je halve tuin gaat leeg trekken kun je gewoon met je B-rijbewijs een volle kar achter je Fiat Panda hangen.

    Login om te reageren
  7. Gideon zegt

    18 november 2010 om 14:08

    Wel apart dat autoblog dit nu pas meldt, bronartikel is immers al van eergisteren…

    Login om te reageren
  8. Eibo zegt

    18 november 2010 om 14:12

    Houdt er dan niemand rekening mee dat een examen voor E achter B echt geen drol voorstelt? Er wordt niet gesproken over belading. Kwestie van beetje achteruit kunnen rijden en ongeveer in de buurt van de bedoeling terecht komen. Als je vooruit rijdt is binnen de lijntjes kleuren en netjes voorrang verlenen voldoende voor een aanvulling van je roze pasje.

    Wel moet je nog steeds rekening houden met het maximale trekgewicht van je auto. Die panda met volle kar is en blijft niet toegestaan. (kuubje zand weegt zo 1400 tot 1600 kg, afhankelijk van hoeveelheid vocht, plus karretje eronder = twee ton. Niet veel auto’s hebben de technische en vooral wettelijke mogelijkheid om twee ton te trekken)

    Login om te reageren
    • Gideon zegt

      18 november 2010 om 14:27

      @Eibo: Uiteraard mag het maximale trekgewicht van de trekkende auto niet overschreden worden, mijn opmerking was figuurlijk bedoeld.

      En je zegt dat E achter B weinig voorstelt, maar voor het gene wat je moet doen vind ik het nog een aardige hap geld. Wat mij betreft mag er wel wat meer aandacht worden besteed aan het (goed) beladen van een aanhanger.

      Login om te reageren
      • Eibo zegt

        18 november 2010 om 14:43

        @Gideon:
        Snap ik en mee eens, maar als je bedrijfsmatig met een aanhangsel rijdt welke te zwaar beladen is, zit je gelijk op een economisch delict. Concurrentie vervalsing dus. En die boetes schrijf je meestal met een getalletje of 4, voor de komma wel te verstaan. Dan is 450 eurie voor les en examen in een halve dag een stuk beter. Alleen is die pakkans zo “nagenoeg niet van toepassing” .

        BTW, ik ben dus zo’n sleurhut trekker en wil(de) graag goed weten waar ik mee bezig ben, om onderandere mijn mede bestuurders zo min mogelijk van last te zijn. Daarom dus mijn E achter B gehaald. En JA, ik blijf op de rechter baan rijden als ik iets kleins in mijn spiegel zie, omdat ik weet dat acceleren met een 1300 kilo achter je niet zo makkelijk gaat :)

        Login om te reageren
  9. marruk zegt

    18 november 2010 om 14:15

    Een beetje caravan weegt zo’n 1100 kg, dan heb je een doorsnee caravan met lengte-aanduidingen als ‘470’. Die zijn dan zo’n 6,50 meter lang.

    Een station van formaat Passat/E-klasse weegt zo tussen de 1500 en 1800 kg, inclusief bagage en personen kom je met deze voorbeeldcombinatie pak ‘m beet op 3000kg. Dat geeft 500kg speling, maar ik ben er wel verbaasd over dat vanaf 2013 de caravan meer mag wegen dat het trekkend voertuig… Zullen bij heuvel-af in de vakantielanden vast nog wel wat ongelukjes uit voortkomen, een caravan van 1600kg achter een auto van 1500kg drukt heel wat meer dan een caravan van 1100kg……

    Login om te reageren
  10. Simpson zegt

    18 november 2010 om 14:17

    te koop: 4-persoons tent, wegens het niet meer nodig zijn van een BE rijbe..

    Ohnee, max. 100km/h op ’s heren wegen…laat maar

    Login om te reageren
    • Poll zegt

      18 november 2010 om 14:30

      @Simpson: d8 dat dat nog steeds 90 was…

      Login om te reageren
      • Eibo zegt

        18 november 2010 om 14:45

        @Poll:
        en dus op je teller 100, als je rekening houdt met wettelijke correcties mag de naald zelfs richting de 110 buigen voordat er foto’s gemaakt worden…

        Login om te reageren
  11. marruk zegt

    18 november 2010 om 14:21

    @Gideon: Een Fiat Panda van 1000kg met een aanhangertje met wat takken komt uit op laten we zeggen 1000 + 160 + 1 persoon circa 90kg = 1250 kilogram. Dat mag iemand die vandaag net 1 dag z’n rijbewijs B heeft ook doen.

    Login om te reageren
    • Gideon zegt

      18 november 2010 om 14:39

      @marruk: Als je een aanhanger een beetje volgooit met snoeihout zit je zo op 900kg (gewicht aanhanger meegerekend). Dan zit je dus boven de 750kg die je met een B-rijbewijs. Dan heb ik het maximale trekgewicht van Panda voor het gemak even buiten beschouwing gelaten.

      Login om te reageren
      • Alwood zegt

        18 november 2010 om 16:30

        @Gideon: Met rijbewijs “B” mag je op dit moment ook meer dan 750kg trekken. Het getrokken gewicht mag alleen niet zwaarder zijn dan de auto en het totaal mag niet zwaarder zijn dan 3500kg. De eerste regel vervalt vanaf 2013.

        Volgens mij wordt bij het bepalen van de gewichten gekeken naar het leeggewicht van de auto, welke dus hoger moet zijn dan het maximaal toegestane gewicht van de aanhanger, bij rijbewijs B.

        Login om te reageren
  12. Eric zegt

    18 november 2010 om 14:24

    Wat de gevolgen voor de verkeersveiligheid zullen zijn, durft Bonekamp ook nog niet te voorspellen. Echter een ieder die tot twee kan tellen, kan voorspellen dat dit tot meer ongelukken met caravans zal leiden

    Kortom meneer Bonekamp(eren) kan niet tot twee tellen??…
    Hopelijk is dat geen afspiegeling van de gemiddelde ambtenaar in Nederland

    Login om te reageren
  13. bpc zegt

    18 november 2010 om 14:35

    nog meer caravans dus !

    Login om te reageren
    • majinstar zegt

      18 november 2010 om 14:54

      Marktaandeel van KIP is zojuist met die persbericht omhoog geschoten naar 14 punten.

      Login om te reageren
  14. Bob zegt

    18 november 2010 om 14:36

    @Ruudje

    Ja dat was tot ongeveer 1984! maar stilstand is achteruitgang.

    @Eibo

    Niks voorstelt? nou jha misschien gebrek aan vaardigheden bij mij. Paar jaar geleden zelf gehaald, ik vond het best nuttig.

    Login om te reageren
  15. NicoLauda zegt

    18 november 2010 om 14:36

    Hoppakee… scheelt weer zo’n duur rijbewijs.
    Ik denk overigens dat het wel mee zal vallen met het aantal ongelukken.
    Je moet immers nog steeds voor jezelf bepalen of je kundig genoeg bent om met zo’n combinatie de weg op te gaan.

    Ik ken genoeg mensen die E kado hebben gekregen, maar totaal niet met een aanhanger kunnen rijden… zelf kan ik met mijn B rijbewijs wel aardig een aanhanger inparkeren.
    Goed, les nemen kan nooit kwaad, maar deze regelgeving geeft je wel weer wat meer ruimte om bijv. met je track-day-racer op pad te gaan…

    Login om te reageren
  16. paulusrx7 zegt

    18 november 2010 om 14:40

    de auto van m’n pa weegt 2550 kilo dus ik mag alleen een leeg chassis trekken…. wat een kul regel

    Login om te reageren
  17. Raptor zegt

    18 november 2010 om 14:40

    Er klopt iets niet in dit artikel. Je mag altijd 750kg trekken met een voertuig tot 3500kg met B-rijbewijs. Je mag dus in totaal 4250kg rijden. Als je aanhanger meer weegt dan 750kg dan telt het totaalgewicht pas mee! Ik mag met mijn motorhome van 3500kg ook een aanhanger van 750kg trekken met B-rijbewijs. Ik mag evenzeer met mijn quad van 300kg een aanhanger van 750kg trekken met B-rijbewijs.

    Login om te reageren
    • Eibo zegt

      18 november 2010 om 14:47

      @Raptor: Met een B rijbewijs mag je TREINGEWICHT niet meer zijn dan 3500 kilo. Dus met je motorhome van 3500 kilo mag je geen aanhanger trekken. (http://www.cbr.nl/1041.pp)

      Login om te reageren
      • Eibo zegt

        18 november 2010 om 14:48

        @mezelf:

        Verkeerde link, lezen is moeilijk :)

        Login om te reageren
  18. MDV zegt

    18 november 2010 om 14:45

    Heb ik gvd voor Jan Lul mijn E achter B gehaald!!

    Login om te reageren
  19. stormick zegt

    18 november 2010 om 15:02

    Wat een hoop onkunde hier weer. De schoolmeester staat wel weer op…

    Het gaat niet om het werkelijke gewicht van de auto of de aanhanger, maar om het maximaal toelaatbare gewicht (ook wel toegestane maximum massa voertuig). Dit staat op je kenteken, net als je leeg gewicht.

    Dat totale gewicht mag op een B rijbewijs niet meer zijn dan 3500 kilogram.

    Voorbeeldje:
    BMW 5 serie
    leeg gewicht: 1670 kg
    toegestane maximum massa: 2320 kg

    caravan leeg: 1100 kg
    max toelaatbaar: 1350 kg.

    Samen meer dan 3500kg dus BE rijbewijs nodig..

    Login om te reageren
    • Jim Fox zegt

      19 november 2010 om 13:17

      @stormick: eindelijk iemand die weet wat de regels zijn. Het gaat om het max. toelaatbare gewicht van beide inderdaad. En dan zit je verrassend snel aan, noem bijvoorbeeld C4 Picasso.

      Login om te reageren
  20. 6626 zegt

    18 november 2010 om 15:15

    Als je je auto en caravan slim uitzoekt kun je nu al met je B-rijbewijs een behoorlijke combinatie rijden. Stel, je hebt een auto van 1.000 kg met een maximaal te trekken massa van 900 kg en een caravan van 900 kg, mag je gewoon met B de weg op: de massa van de aanhanger is immers niet zwaarder dan die van de auto en het geheel overstijgt de 3.500 kg niet.

    Login om te reageren
  21. okmer zegt

    18 november 2010 om 15:25

    @stormick: volgens mij klop het niet helemaal wat je zegt, er zijn 2 regels, aan beide moet worden voldaan.

    1) Caravan incl. max. laadvermogen moet <= leeggewicht auto volgens kentekenbewijs
    2) Werkelijk totaalgewicht van beladen auto + beladen caravan moet <= 3500 kg. zijn.

    Even toepassen op jouw voorbeeld:
    1) caravan max – auto leeg = 320 dus ok
    2) auto leeg + caravan leeg = 2770 er kan dus nog 730 kg lading verdeeld worden over auto + caravan waarvan max. 250 in de caravan.

    Login om te reageren
  22. Silverarrow zegt

    18 november 2010 om 15:34

    Mooi! Maar geldt dit nu alleen voor caravans of lees ik verkeerd? Waarom wordt er onderscheid gemaakt tussen aanhangwagens en caravans, wat de zaken er nog minder duidelijk op maakt?

    Hoe het er in 2013 uit gaat zien:
    B-rijbewijs:
    – Het totale toegestane gewicht van de aanhanger is niet meer 750 kilo, of
    – het totale toegestane gewicht van de aanhanger is meer dan 750 kilo, maar het toegestane maximum gewicht van de totale combinatie is niet meer dan 4.250 kilo.
    – In het geval van een caravan mag de caravan zwaarder zijn dan het trekkende voertuig, maar de totale combinatie mag niet zwaarder zijn dan 3.500 kilo.
    BE-rijbewijs:
    – Het gewicht van de aanhanger is niet van belang, maar er moet wel gelet worden op de capaciteit van het trekkende voertuig. Tevens mag het trekkende voertuig niet zwaarder zijn dan 3.500 kilo, omdat dan een C-rijbewijs vereist is.

    En dan zwijgen we nog over de eisen aan en het gebruik van rem installaties/kentekenplaten op aanhangwagens/caravans.

    Login om te reageren
    • Silverarrow zegt

      18 november 2010 om 15:36

      @Silverarrow: “– Het totale toegestane gewicht van de aanhanger is niet meer 750 kilo, of” moet er tussenuit.

      Login om te reageren
  23. Bob zegt

    18 november 2010 om 15:35

    @okmer

    Dan zou men wat betreft 3500kg dus evt bekeuren op basis van een weegbrug i.p.v. kentekengegevens nogal omslachtig lijkt me.

    Login om te reageren
  24. Arnold zegt

    18 november 2010 om 15:45

    Ga gewoon nog voor aanhanger leer je er tenminste goed mee rijden en dan mag je alle aanhangers… maar voor de mensen die dat niet boeit is het wel handig..

    Login om te reageren
  25. Lucb zegt

    18 november 2010 om 15:45

    Niet dat ik ooit een caravan achter mijn auto zou hangen, maar ik trek er liever een met een rijbewijs ervoor dan met me B-rijbewijs.

    Login om te reageren
  26. okmer zegt

    18 november 2010 om 15:46

    @Bob: dat is nu ook al zo bij overschrijven van de maximale belading van de sleurhut.

    Login om te reageren
  27. Chriss zegt

    18 november 2010 om 16:00

    Ik wil niet vervelend doen, maar volgens mij heeft stormick wel gelijk wat betreft maximum gewichten, daar wordt met BE rijbewijs ook van uit gegaan, de maximum gewichten op het papier van je kenteken.. en volgends mij geld ook nog de regel dat het geld voor enkel-assers, dubbelasser heb je automatisch al een BE rijbewijs nodig (dus paardentrailers etc, aangezien die vaak dubbelassen hebben).

    Login om te reageren
  28. Megakix zegt

    18 november 2010 om 16:34

    Shit….krijgen we nog meer klungels op de weg !…

    Login om te reageren
  29. Gert zegt

    18 november 2010 om 16:36

    Zoals silverarrow al opmerkt mag je met je BE in principe zo zwaar zijn als je wilt. Waar jullie de 3500kg maximum gewicht van de aanhanger vandaan halen is mij een raadsel.

    Bij BE gaat het er slechts om dat de trekkende auto het technisch en wettelijk mag trekken. Je kan dus met een flinke Iveco met een grote oplegger met luchtremmen ruim over de hier genoemde 7000kg trekken. Het trekkend voertuig mag niet meer dan 3500kg trekken.

    Quote van infopolitie.nl:
    Met rijbewijs BE bent U niet beperkt in het gewicht van de aanhangwagen die U mag trekken. Let wel op de technische mogelijkheden van het trekkend motorvoertuig (maximale trekhaaklast). Deze maximale trekhaaklast staat vermeld op het kentekenbewijs.

    Ook het gewicht van de totale combinatie is niet van belang. Deze mag meer dan 3500 kg bedragen. Alleen voor het trekkende voertuig geldt, dat de toegestane maximum massa niet meer dan 3500 kg mag bedragen.

    In de rijbewijzen, die tot en met 31 mei 1996 zijn afgegeven, staan nog de begrippen ledig gewicht en ledig gewicht + laadvermogen. Sinds 1 juni 1996 heten deze begrippen ledige massa en toegestane maximum massa.

    Login om te reageren
  30. okmer zegt

    18 november 2010 om 16:47

    @Chriss: doe dan ook niet vervelend ;-)

    Maar goed, ik heb de wijsheid niet in pacht en geef mijn interpretatie weer. Als iemand een link heeft waar eea duidelijk beschreven wordt dan houd ik me aanbevolen…

    Login om te reageren
  31. Emc zegt

    18 november 2010 om 17:31

    heb wel zo’n BE cursus gedaan en is echt waardevol. had nog nooit echt met een serieuze aanhanger gereden en moest toen een paar keer 300 km met een flinke trailer rijden. Een BE halen leek me wel handig. En je leert echt wel wat met zo’n cursus.

    Login om te reageren
  32. AudiQuatro zegt

    18 november 2010 om 17:36

    Nou dan wordt de zomer van 2013 eentje vol carvan ongelukken!

    Login om te reageren
  33. audicoupe84 zegt

    18 november 2010 om 18:38

    Rekensommetje: Caravan prijs 12.000, hotel 50euro per nacht = 1000euro voor 3 weken vakantie. Voordeel: geen bed opmaken, ontbijt,sneller rijden, en voor mij dat jouw sleurhok ,mij niet op houdt gedurende 12 jaar.

    Login om te reageren
  34. mylvan zegt

    18 november 2010 om 18:39

    Dit doen ze gewoon omdat voor een caravan trekken je BE eigenlijk overbodig is! Een beetje auto weegt 1500kg en als je dat gewicht als caravan hebt heb je een hele beste caravan en zit je nog 500 kg onder de max! Volgens mij is het overgrote deel van de E achter B rijbewijzen voor zakelijk gebruik en niet voor de sleurhut.

    Login om te reageren
  35. Eibo zegt

    18 november 2010 om 20:55

    @Bob: Nuttig absoluut, ik vond dit “puntjes op de i”. Ik weet nu wat er gebeurd als ik achteruit rijd en weet ook waar ik rekening mee moet houden. Een aanrader is het, zeker vanwege de (soms afwezige) moeilijkheidsgraag.

    Login om te reageren
  36. timberleek zegt

    18 november 2010 om 21:50

    Hier zie ik ook al een flink nadeel in.

    Nog meer van die zenuwpezen.
    er zijn zat (begrijp me niet verkeerd) bestuurders die hun caravan/aanhanger prima onder controle hebben en ook weten wat ze moeten doen.

    Maar kijk eens in de gemiddelde vakantie. Dan zie je henk en gerda in de auto zitten met de kids achterin. Ze willen er wel snel zijn dus wisselen ze af en toe van plek. Een van die 2 heeft meestal totaal geen ervaring (vaak de gerda, no offence) in volle paniek achter dat stuur, van de ene naar de andere baan te schuiven. volledig spastisch, de stuurkolom gebruikend als halter.

    Daar gebeuren volgens mij veel ongelukken mee. Mensen die het wel voor elkaar krijgen om rechtdoor te rijden, maar als er meer moet komen dan is het grote paniek (dat is niet goed als er iets gebeurt onderweg).
    Hoe vaak ik al geen mensen heb gezien die ergens vast stonden, maar niet achteruit konden rijden. Dat durfden ze niet

    Login om te reageren
  37. Jippie zegt

    18 november 2010 om 21:54

    Volgens mij maakt het voor de verkeersveiligheid niet zoveel uit. Wordt alleen meer fun op campingsite’s als no-knows hun caravan achteruit gaan manouvreren.

    Login om te reageren
  38. stormick zegt

    18 november 2010 om 22:06

    @okmer:

    Wellicht is dit een link die je zoekt…
    http://www.cbr.nl/1095.pp

    Overigens heb ik vorig jaar een BE rijbewijs gehaald omdat het voorbeeld dat ik gaf, toevallig mijn situatie beschrijft…

    Login om te reageren
  39. stormick zegt

    18 november 2010 om 22:18

    @Chriss,

    De reden dat je voor dubbelasser vaak een BE rijbewijs nodig hebt, heeft ook met maximum toegestane massa van de aanhanger te maken. Met een dubbelasser verdeel je de asdruk, waardoor je totale laadvermogen hoger wordt. Op kenteken staat dus ook een groot maximum toegestaan gewicht. De gemiddelde as kan makkelijk 1000 kilo asdruk aan, dus een dubbelasser heeft vaak een toelaatbaar gewicht van boven de 2000 kg. Met de regel dat het totaal de 3500kg niet mag overschrijven, houd je dan 1500 kilo over voor de auto+laadvermogen (is weer dat maximum toegestaan gewicht). Daar zit je zo aan met een beetje auto die die kar moet trekken….

    Login om te reageren
  40. Mellie zegt

    18 november 2010 om 22:21

    Ik weet niet of dit wel handig is om met zon flinke camper te gaan rijden ik vind het al klote om met een aanhager te rijden laat staan een camper. ik denk toch dat de gemidelde bestuurder met alleen B er toch goed aan doet om een paar lesjes te volgen met een camper

    Login om te reageren
  41. Bart_V zegt

    18 november 2010 om 22:42

    Jippie dan mag ik 145 hele KG meer mee nemen

    Login om te reageren
  42. Arnoud zegt

    19 november 2010 om 05:12

    Het gevaar van een caravan of aanhanger die zwaarder is dan de auto komt niet echt naar boven bij het remmen. Aanhangers die meer dan 750kg mogen wegen, zijn immers altijd geremd. Het gevaar zit ‘m veel meer in het slingeren en uiteindelijk scharen van de combinatie. Je ziet nog steeds mensen veel te hard rijden met een caravan waardoor de caravan gaat ‘dansen’. Als je dan nog ietsiepietsie harder gaat, kan de combinatie gaan slingeren. Wat is de standaard reactie? Remmen.. En dat is nu juist wat je niet moet doen. Daar wordt het alleen maar erger van. Rechttrekken doe je door goed op het juiste moment tegen te sturen en gas te geven.
    Maar ja, dat leer je nu ook niet bij het halen van E achter B.

    Login om te reageren
    • Gert zegt

      19 november 2010 om 08:15

      @Original_Arnoud: Als je het vermogen mist om hem recht te trekken -(En laten we wel wezen: bij de eerder genoemde Henk en Gerda is dat in 90% van de gevallen.)- is remmen ook een goede optie. Alleen is de manier waarop je remt wel heel belangrijk. Als je zachtjes, slepend remt eindig je inderdaad in de vangrail. Een harde stamp op de rem en daarna weer gas erop is meestal ook genoeg om de aanhanger uit de slinger te krijgen.

      En B/E rijbewijs is denk ik wel nuttig. Met het examen zien ze echt wel of je er een beetje mee overweg kan en weet waar je ongeveer mee onderweg bent. Als je fatsoenlijk met een aanhanger kan rijden en goed oplet hoe en wanneer je moet spiegelen is dat examen na een dag les geen enkel probleem.

      Login om te reageren
  43. wilco zegt

    19 november 2010 om 09:27

    Gaat vast niet goed komen. Er zijn teveel mensen die geen flauw benul hebben van het rijden met een caravan.

    Login om te reageren
  44. okmer zegt

    19 november 2010 om 10:46

    @stormick: bedankt voor de link, het gaat dus om de interpretatie van dit stukje:
    “de toegestane maximum massa van de totale combinatie mag niet meer zijn dan 3500 kg”
    Wordt hier inderdaad bedoeld het feitelijk gewicht van de combinatie of het maximaal toegestane gewicht? Je zou dan dus bij een auto met veel laadvermogen minder gewicht mogen trekken terwijl je dat wel mag met een auto met minder laadvermogen. Dat lijkt vreemd, immers hoe zwaarder de auto tov de aanhanger hoe beter.

    Login om te reageren
  45. okmer zegt

    19 november 2010 om 10:48

    @Original_Arnoud: volgens mij is dat gas geven verhaal al lang achterhaald en is het advies juist afremmen. Mijn auto heeft Trailer Stability Control, de werking daarvan berust juist op remmen, zie http://www.bmw.com/com/en/insights/technology/technology_guide/articles/trailer_stabilisation_control.html

    Login om te reageren
  46. Beem bim bop zegt

    19 november 2010 om 14:58

    Nog een nieuwtje: met ingang van 2011 wordt ter berekening van de BPM de CO2 uitstoot met 35% verhoogd indien een trekhaak is gemonteerd. Bij achteraf montage van een trekhaak na 31/12/2010 wordt naar rato van de restwaarde van de auto volgens de gebruikelijke regels BPM verchuldigd. Het is de bedoeling dat de flitsbrigades in plaats van controle op snelheid voortaan worden ingezet op het controleren op de aanwezigheid van trekhaken ivm de BPM, zodat de opbrensgten in stand kunnen blijven. Dit is gisteren door de tweede kamer bij amendement opgenomen in het belastingplan 2011. Bron: ministerie van financien.

    Login om te reageren
  47. Cantago zegt

    21 november 2010 om 15:13

    Ik vind dit toch raar. Het is fijn dat het mag, maar veiliger zal het er allemaal niet op worden ben ik bang.

    Login om te reageren
  48. ronnetva zegt

    7 maart 2013 om 12:31

    Dus dat wil zeggen dat ik voortaan alleen met mijn B rijbewijs met mijn paard op stap kan, dat is tof!! Klopt dit, ik heb een zware terreinwagen en een tweepaards trailer. Dat is erg top als ik niet mer van andere afhankelijk ben!

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North