Sommigen denken dat de toekomst toebehoort aan EV's. Anderen zweren dat we uiteindelijk onze helium heil moeten vinden in waterstof. Mercedes brengt de kampen samen en combineert doodleuk beide technieken in één auto.
De GLC F-CELL is namelijk de eerste auto ooit die brandstofceltechnologie combineert met accutechniek in de vorm van een plug-in hybrid. De F-CELL kan daarmee zowel op waterstof als op stroom rijden. De naam F-CELL ken je bij Mercedes wellicht nog van de B-Klasse F-CELL. Je hoort tegenwoordig niet heel veel meer over auto’s met waterstof. Zodoende krijg je de indruk dat de meeste fabrikanten aandrijving door middel van het kleinste atoom opgegeven hebben.
Maar niks is minder waar. Toyota doet zijn best met de Mirai. Hoewel de Japanners ook bekend staan om hun hybrides, is het nu echter Mercedes dat met een plugin hybride op waterstof op de proppen komt.
De auto is zoals de naam al aangeeft gebaseerd op de GLC (rijtest) en heeft een actieradius van 437 kilometer volgens de NEDC-cyclus. Mercedes heeft vorderingen geboekt met de waterstofmotor, want het ding is nu zo klein dat ‘ie gewoon volledig onder de motorkap past. Tevens verbruikt de motor nu veel minder platina dan voorheen, wat wel zo fijn is om het kostenplaatje realistisch te houden. De motor levert 200 pk en 350 Nm. De benodigde brandstof wordt opgeslagen in twee tanks met een maximale inhoud van 4,4 kilogram waterstof.
Naast de motor voeden met waterstof kan je, aangezien het een plug-in hybrid betreft, de auto ook aan de stekker hangen. De GLC is namelijk voorzien van een elektromotor aangedreven door een accu met een capaciteit van 13,8 kWh. Deze is aan de achterkant van de auto gemonteerd. De accu heeft dan in het beste geval 1,5 uur nodig om volledig te worden opgeladen.
De GLC F-CELL kent verschillende rijmodi. In Hybrid-modus spreekt de auto zowel energie uit de brandstofcel als uit het accupakket aan. In F-Cell-modus wordt vrijwel alleen de brandstofcel aangesproken. In Battery-modus wordt juist alleen het accupakket aangesproken, puur op de batterij komt de GLC 49 kilometer ver. In Charge-modus tenslotte wordt prioriteit gegeven aan het opladen van de batterij. Mercedes-Benz heeft nog geen datum genoemd waarop de GLC F-CELL in productie gaat, maar verwacht die in de komende maanden aan te kunnen kondigen.
24 reacties
Waterstof is inderdaad niet efficient, maar dat nadeel kan kleiner zijn dat het grote voordeel: energiebuffer: Je zou je thuis een voorraadje waterstof kunnen maken uit (zonne-)elektriciteit je auto binnen enkele minuten tanken als je thuiskomt. Omdat het tanken zeer snel kan zijn dit soort initiatieven ook makkelijker per wijk te doen. Een goed beveiligde ondergrondse opslag voor elektra en vervoer (en efficiente stadsverwarming) die wordt gevoed uit zonnepanelen of winterenergie heeft altijd grote voordelen.
Nog een belangrijk punt: Als een brandstofcel straks met minimale slijtage 20 jaar meegaat dan zal hij ook zeer goede accuwagens naar de kroon steken op het gebied van kosten, daar zijn immers de accu’s erg duur én aan slijtage onderhevig.
Ook bij minder snel laden heb je dat zelfde probleem trouwens. Zelfs een minuut is zo kort dat de voeding nagenoeg onmogelijk gaat worden.
Daarbij waterstof kan prima gemaakt worden met duurzame energie. Vaak is er overschot op de energiemarkt, dat wordt netjes omgezet naar waterstof. Misschien niet zo efficient maar oneindig veel efficiënter dan niets doen met (duurzaam)opgewekte energie. Daarbij je auto net zo snel voltanken als nu, geen gezeik met laadpalen die heel de dag bezet zijn… ideaal! Laat maar komen. Duitsland is al goed bezig met de aanleg van waterstof tankstations.