
Deze plaatjes zouden dus genoeg moeten zijn om de modellen in kwestie te herkennen.
Als je als fabrikant een auto op de markt brengt wil je niet dat mensen dat model verwarren met een ander model. Idealiter is een auto in één oogopslag te herkennen. Tenzij je als merk bewust een anonieme auto op de markt wilt brengen, maar gaan we even niet vanuit.
Het is de taak van het designteam om een model een uniek ontwerp mee te geven. Een hele uitdaging, die niet altijd lukt. Er is echter een relatief simpele manier om een auto achteraf te onderscheiden, ongeacht het ontwerp: door middel van de kleur. Een unieke en herkenbare kleur kan ervoor zorgen dat een bepaalde auto veel sneller in het collectieve geheugen belandt.
De meest iconische autokleur is zonder twijfel Rosso Corsa, maar daar gaan we het juist niet over hebben. De reden is simpel: Rossa Corsa is geen unieke kleur. Er zijn genoeg automerken die een vergelijkbare kleur in hun palet hebben. In dit lijstje gaan we kijken naar auto’s die niet alleen een herkenbare kleur hebben, maar ook een unieke kleur.
Dodge Challenger: Plum Crazy

We beginnen met een kleur uit een kleurrijk tijdperk: de jaren ’70. Zeker onder muscle cars was het een bonte bedoening. Mocht rood, blauw, groen of oranje niet gek genoeg zijn, dan had Dodge nog wat anders in de aanbieding. Vanaf 1970 konden klanten namelijk opteren voor paars. Naast kekke kleurtjes hielden de Amerikanen ook wel van kekke namen (wat dacht je van Sublime, Vitamin C en Go Mango). De paarse kleur werd daarom Plum Crazy gedoopt. Alhoewel Statutory Grape naar verluidt ook een kandidaat was. De kleur was te krijgen op onder meer de Challenger en de Charger. Vandaag de dag is paars nog steeds een hoogst ongebruikelijke kleur, maar toch zijn er auto’s die in de kleur Plum Crazy de fabriek verlaten. Dodge heeft de kleur namelijk in 2015 een comeback laten maken op de nieuwe Challenger en Charger.
DeLorean DMC-12: RVS

De DeLorean DMC-12 is niet herkenbaar vanwege zijn lakkleur, maar juist door het ontbreken daarvan. Alle geproduceerde exemplaren verlieten in roestvrijstalen uitmonstering de fabriek. Wel zijn er achteraf nog een drietal gespoten, maar dat was slechts bij wijze van proef. De afwezigheid van een lakkleur heeft zeker bijgedragen aan de cultstatus die de auto heeft gekregen. Het tijdloze ontwerp van Giugiaro en de vleugeldeuren hielpen uiteraard ook mee. Toch zou de DeLorean waarschijnlijk nooit een rol in Back to the Future gekregen als er gewoon een normaal kleurtje op zat. En zonder dat optreden was de auto toch niet zo iconisch geworden, hoewel liefhebbers dat wellicht liever niet horen.
Audi RS2: Nogaro Blue

In tegenstelling tot paars komt blauw behoorlijk vaak voorbij op auto’s, in alle mogelijke variaties. Toch kan ook blauw heel herkenbaar zijn, mits je als autofabrikant de juiste tint kiest. Nogaro-blauw bijvoorbeeld, de kleur die Audi leverde op de RS2. Inmiddels zijn we wel gewend aan het concept van de performance stationwagon, maar in 1994 was de samen met Porsche ontwikkelde RS2 echt uniek. Daar hoort dus ook een unieke kleur bij. Later bracht Audi Nogaro-blauw nog terug voor diverse special editions, maar bij deze kleur denk je nog steeds meteen aan de RS2.
Volvo 850 T-5R: Cream Yellow

Over stationwagons met unieke kleuren gesproken: wat dacht je van de Volvo 850 T-5R? Volvo kwam in 1995 verrassend uit de hoek met deze sportieve stationwagon. De Zweden wilden met deze auto een statement maken en een opvallende kleur komt daarbij goed van pas. De keuze viel op Cream Yellow, een unieke lichtgele kleur. De mate van geelheid kan per exemplaar verschillen, maar de 850 T-5R is in ieder geval van mijlenver te herkennen. Naast Cream Yellow was de T-5R nog leverbaar in twee andere kleuren (Stone Black en Olive Green). Uiteindelijk is ruim een derde van alle T-5R’s uitgevoerd in deze boterge(i)le kleur.
Alfa Romeo 156: Azzurro Nuvola

Als je echt zeker wilt weten dat je een unieke kleur hebt moet je kleuren gaan combineren. Dat deed Alfa met de parelmoerachtige kleur Azzurro Nuvola. De Italianen gebruikten deze kleur voor het eerst op de Nuvola concept en daar komt dus ook de naam vandaan. Nuvola is Italiaans voor wolk en het was bovendien een hoedtik richting coureur Tazio Nuvolari. De kleur bleef niet voorbehouden aan de concept car. Alfa ging de kleur ook leveren op onder meer de 156. Je moet wel hopen dat je geen lakschade krijgt met deze kleur.
Mercedes-AMG GT R: Green Hell Magno

Naarmate de tijd verstrijkt wordt het steeds lastiger om een kleur een auto te laten typeren. Veel kleuren zijn namelijk al ‘geclaimd’. Dat gold anno 2017 echter niet voor matgroen, dat alleen nog maar door wrappers werd gebruikt. Mercedes besloot deze kleur te kiezen als de introductiekleur voor de overtreffende trap van de AMG GT: de AMG GT-R. Of je Green Hell Magno nu een mooie kleur vindt of niet: de AMG GT-R zul je op deze manier niet snel met een andere auto verwarren. Ook Mercedes zelf heeft de kleur daarna niet meer op andere modellen of varianten gebruikt.
Bonus: Volkswagen Polo Harlekin

De derde generatie Polo was in diverse frivole kleuren te krijgen, maar het werd pas echt bijzonder toen Volkswagen al deze kleuren combineerde op één auto. De Polo Harlekin was geboren. Aanvankelijk was de Harlekin bedoeld als marketingstunt om de aandacht te vestigen op de mogelijkheden qua samenstellen. Wat Volkswagen waarschijnlijk niet aan had zien komen: er bleek vraag te zijn naar Polo’s met zo’n bont kleurenschema. Er zijn er uiteindelijk zo’n 3.800 van gebouwd. Als eerbetoon aan de originele Harlekin heeft Pon dit jaar een nieuwe Polo in dezelfde kleuren gehuld.
Er zijn vast nog wel auto’s waarvan jullie vinden dat deze toch echt in dit rijtje thuishoren. Schroom dus niet om aanvullingen te delen in de reacties!
Er was ook zo’n knalroze Fiat 500..
@punicaoase: waarvan de 1e productie batch terug moest naar de fabriek omdat de kleur ging bladderen 😂
@remarkable: maare die werden netjes omgeruild door een compleet nieuwe auto. Mijn pa had zo’n ding (ja echt, zucht) en die kreeg met 30 op de klok een gloedje nieuwe terug die beter in de opties zat…. nooit iets mee gehad btw
@shalomleon: zal de flauwe grap achterwege laten of jouw pa kapper is ;). Maar wel netjes opgelost dan door FIAT. Kunnen veel fabrikanten een puntje aan zuigen
@punicaoase: de 500 Rosa, eerst als Limited Edition, later werd de kleur ‘gewoon’ leverbaar volgens mij. Marketingtrucje die vele fabrikanten uithalen. Uniek; mwah, herkenbaar; ja!
Mooi lijstje wel! Vooral die a-typische kleur op die Volvo 850 is inderdaad erg herkenbaar. Ook Renault’s Liquid Yellow is er ook wel erg herkenbaar!
Ik had voor de 156 eigenlijk azzurro achille verwacht. Deze kleur (baby blauw) is overal herkenbaar.
@Hubert: je kon de 156 krijgen in lichtblauw met of zonder olievlek?
Die olievlek werd gratis bijgeleverd en kon je zelf op je oprit leggen.
Alfa’s don’t drop oil they mark their territory
TVR met de reflex kleuren
Voor de sedan rijders staat er ook een gele T5-R op Marktplaats.
Volvo 850 2.3 T-5 R AUT 1994 Geel
https://www.marktplaats.nl/a/auto-s/volvo/m1628332717-volvo-850-2-3-t-5-r-aut-1994-geel.html
Die hoedtik is wel cool.
Phoenix Gelb
Laguna seca blue en Imola red.
Estoril blue voor e36 m3 en silverstone e39 zijn ook typische herkenbare kleuren
‘Statutory Grape’. Dat zou mijn stem hebben gekregen. Zo ontzettend smakeloos dat het eigenlijk perfect bij die auto past.
En de Nissan Skyline met Midnight Purple? Zo’n aparte lak dat het wel noemenswaardig is
Soul Red Crystal van Mazda.
Je zou denken dat het gewoon rood metallic is, maar toch weet je van een grote afstand als je die kleur ziet gelijk dat het een Mazda moet zijn.
Jaune Sirius van Renault.
Behalve het logo, zijn er nog daadwerkelijke verschillen tussen de Dodge Challenger en de Plymouth barracuda? Omdat de eerste meer naam lijkt te hebben?
Estoril blauw , Dakar en Phoenix gelb herkenbare en mijn inziens fraaie (BMW) kleuren.
(Alfa 159) “Je moet wel hopen dat je geen lakschade krijgt met deze kleur”
Hoezo dit?
Moet je trouwens geen lakschade voor elke kleur hopen ? 🥲
@gekkehenk: Azzuro Nuvola is een crime om te spuiten. De technische details weet ik niet, maar ik weet wel dat het een heidens en tijdrovend karwei was om het zo te doen dat je geen ‘harde’ overgang zag tussen de originele lak en het nieuw gespoten deel.
@vaakbenjetebang: Aha! Nooit geweten dat bepaalde kleuren qua spuitwerk zo lastig kunnen zijn
Dank voor deze kennis verbreding op de zondagmiddag
Parelmoer kleuren zijn extra duur en gevoelig voor spuiten omdat je opvallend kleurverschil krijgt.
De nieuwe Peugeot 208 in knallen okergeel?
@michielleendert: of dat blue Vertigo
Plum crazy was ook verkrijgbaar op de plymouths van die tijd, alleen dan onder de naam: in violet. Overigens is panther pink misschien nog wel een opvallendere kleur die destijds leverbaar was.
Tangerine Scream op de Focus ST
Die bizar gele elektrische Merc GTR
Babyblauwe Gallardo Spider
Komo… ehh ik bedoel Nardogrijze RS6
Enneh, Cream Yellow?? Ik ken hem altijd als vla-geel
De lijst kan nog wel worden uitgebreid:
– Nardo grijs: van origine een Vespa kleur, later geadopteerd door Audi
– Tornado Rot: sportieve versies van VW en Audi, later beschikbaar voor vrijwel alle VAG modellen
Mijn E30 cabrio is aardig uniek in z’n Neon Grüne jasje.
Monte Carlo Yellow op een klassieke Saab 900. De Zweden houden sowieso van geel. En blauw. Heeft met de Zweedse vlag te maken schijnt
Delorean, T-5R en de GT-R
Die blauwen houd alvast ik niet uit elkaar op een scherm.
Niet zozeer een carrosserie kleur, maar wel heel herkenbaar: gouden velgen op een Clio Williams en Subaru Impreza.
Mystic Green op de Nissan Primera in de jaren 90. Een smakeloze auto die er met deze lakkleur toch begeerlijk uitzag.
De paarse Lamborghini Diablo SE30 schiet me te binnen.
De gele kleur van de Renault 8S was ook onmiddellijk herkenbaar, en alleen op die uitvoering standaard en leverbaar. En het lila van de Panhard PL17 was ook behoorlijk uniek.
Ik denken dat ‘de groen’ op de afbeelding bij de titel een taycan moest voorstellen…