• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Seat Leon Cupra 290: rijtest en video

Auteur: Wouter, gepost 22 februari 2016 om 16:00 – 47 Reacties

Afbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en videoAfbeelding Seat Leon Cupra 290: rijtest en video

Seat Leon Cupra 290
Om te vieren dat er al twintig jaar Cupra’s worden gebouwd, krijgt de Leon Cupra een vermogenswinst van 3,5%. Dat zijn tien hele trappelende paarden.

De Cupra story
We mogen graag een beetje zagen en zeiken en eerlijk gezegd geeft Seat ons daar alle aanleiding toe met een nogal laffe vermogensupgrade. Aan de andere kant: laffe Cupra’s zijn er nooit geweest, Seat is altijd scheutig geweest met het aantal pk’s. De eerste Ibiza Cupra had in 1996 al 150 pk, net genoeg om Seat het te vergeven dat deze grote stickers had met het opschrift “Cup Racing.”

Seat Cupra overzicht

Later volgde de eerste Leon Cupra, welke later een vreemde eend in de bijt bleek te zijn. Het is de enige Cupra met een V6 (met 204 pk) én met vierwielaandrijving. Alle latere Ibiza en Leon Cupra’s hebben tot nu toe viercilinders en voorwielaandrijving gehad. En veel pk’s want de eerste generatie haalde als Cupra 210 en als Cupra R 225 pk uit het bekende 1.8 turboblok. Voor de tweede generatie moest Audi ook weer het S3-blok af staan, in gewone trim had die Leon Cupra 240 pk en in Cupra R uitvoering 265 pk. Tuners trekken overigens nog meer pk’s uit dit blok.

Leon Cupra 290
Tweehonderd-en-negentig pk. We kunnen de upgrade van 10 pk laf vinden, het totale vermogen is absoluut fantastisch voor in een hothatch.Vooral omdat de prijs nog steeds scherp is, de CO2-belastingen lopen weer langzaam op in Nederland (leuker kunnen we het niet maken, wel duurder), maar een driedeurs Leon Cupra SC staat voor 37.150 euro op de stoep. Twee deuren extra kost 350 pop meer en de station nog eens 1000 euro meer.

Seat Leon Cupra 290

Los van de euro/pk verhouding heeft de Leon Cupra nog één eigenschap waar wij heel blij van worden. Aangezien alle 290 paarden op de vooras los worden gelaten, heeft Seat standaard een sperdifferentieel (uitleg) gemonteerd. Het diff maakt gebruik van een meerplatenconstructie die hydraulisch werkt en elektronisch aangestuurd wordt. Het voordeel van die elektronische aansturing is dat de Leon CUPRA sneller een groter deel van het aandrijfvermogen naar het buitenste wiel kan sturen. Dat wiel heeft in bochten de meeste grip, want het gewicht van de auto leunt daarop. In extreme gevallen kan zelfs tot 100 procent van het vermogen naar één wiel worden gestuurd.

Tot zover de theorie, want de praktijk is nog leuker. Ondanks het surplus aan vermogen, stelt het sperdifferentieel je in staat om de Leon Cupra onvoorstelbaar hard bochten uit te accelereren. Wat in andere auto’s te vroeg en te hard is, is in de Leon Cupra precies goed.

Maak je het te bont, wees er dan wel op beducht dat de Leon ook wat sneller een grotere schuiver over de voorwielen maakt. De achterkant van de Cupra is bijna vastgespijkerd, daar gebeurt niet zo veel. Het zou saai kunnen zijn, maar doordat er zoveel grip aan de vooras is, is het dat niet.

Seat Leon Cupra 290

Prestaties ongewijzigd
Ook hier weer, klachten hadden we niet, dus heel veel maakt het niet uit. De 2.0 TSI is nog steeds een mooi modern blok met met twee-fase inspuiting, variabele nokkenastiming en zaken zoals een speciale coating voor de aluminium.

De CUPRA290 heeft 290 pk en 350 Nm aan koppel. Het levert een Spaanse hatchback op die met DSG-bak (automatische bak met dubbele koppeling) in 5,7 seconden naar de 100 sprint. Met handbak duurt de sprint naar de 100 exact 0,1 seconden langer en met beide transmissies is de topsnelheid begrensd op 250 km/u.

Seat Leon Cupra 290

Valt er nog wat te zeiken?
Ja. Zeker. Het uiterlijk is niet heel spannend, hoewel dat ook als een voordeel kan worden uitgelegd. Ondanks 19” lichtmetaal, ovale einddempers, andere bumpers en wat spoilers, schreeuwt de Leon Cupra nog niet van de daken hoe snel die is.

Als je van aaibare dashboards houdt en zo groot mogelijke navigatieschermen, dan kun je beter gaan shoppen bij Volkswagen of Audi. Zoek je een wat speelser onderstel, dan zijn de Focus ST (rijtest) en Megane RS betere opties. In de meeste gevallen moet je genoegen met minder pk’s en vaak toch nog meer betalen. Kortom: zoek je veel pk’s voor weinig (of niet al te veel), dan kan je lastig om de Leon Cupra heen.

Ook interessant!

  • CUPRA Formentor e-Hybrid rijtest
    CUPRA Formentor e-Hybrid rijtest
  • Porsche Taycan RWD rijtest video
    Porsche Taycan RWD rijtest video
  • Mercedes-Benz EQA 250 rijtest video
    Mercedes-Benz EQA 250 rijtest video
  • Alles van CUPRA: sportief tot ruimtewonder
    Alles van CUPRA: sportief tot ruimtewonder

Nieuwste artikelen

  • Video: Maserati geeft een hard kusje
  • Van alle streamingsdiensten is Viaplay de eerste die mensen opzeggen
  • Officieel: dit is de nieuwe Renault… eh… Nissan Micra
  • Britse koning koopt Chinese auto (en dat is logisch)
FacebookTweetPinLinkedIn

cupra, cupra-290, leon, Rijtest, Seat, Video

Vorig bericht: « Dit zijn de meest gewilde occasions van Europa [2015]
Volgend bericht: Toro Rosso test nieuwe F1-wagen in Barcelona [gallery] »

Lees Interacties

Reacties

  1. axel968 zegt

    22 februari 2016 om 16:09

    Maar…. Kan ie ook burnouts maken?

    Login om te reageren
  2. berlinetta zegt

    22 februari 2016 om 16:12

    “Als je van aaibare dashboards houdt en zo groot mogelijke navigatieschermen, dan kun je beter gaan shoppen bij Volkswagen of Audi. Zoek je een wat speelser onderstel, dan zijn de Focus ST (rijtest) en Megane RS betere opties.”

    Hier wringt de schoen een beetje wat mij betreft. Vooropgesteld is dat ik de Leon qua uiterlijk mooi vindt en een betere deal vindt dan de S3 of GTI Clubsport. Maar het interieur van Seat’s vind ik altijd zo spuuglelijk dat ik depressief zou worden om erin te zitten. De rijeigenschappen zouden me dat interieur dan moeten doen vergeten, maar ook hier wringt mijn andere schoen. Wat betreft rijeigenschappen ben je namelijk beter af met een Focus of Megane. De Megane is echter al een tijdje op de markt. De Focus vind ik niet erg mooi. Conclusie: ik zou eens een proefritje maken met de 308 GTI. Als die me niet kan overtuigen, dan neem ik dat lelijke interieur van de Cupra maar voor lief.

    Login om te reageren
    • MartijnGizmo zegt

      22 februari 2016 om 16:16

      @berlinetta: Op papier lijkt het misschien niet zo, maar in de praktijk voel je toch wel dat je met een 1.6 onderweg bent ipv de 2-liters die z’n concurrenten hebben.

      Login om te reageren
      • berlinetta zegt

        22 februari 2016 om 16:18

        @MartijnGizmo: Dat zou goed kunnen. Daarom zou een proefritje me moeten overtuigen ;)

        Login om te reageren
    • torsen zegt

      22 februari 2016 om 17:27

      @berlinetta: Misschien dat je nog met het vorige model Leon in je achterhoofd zit dan.
      Dat interieur was echt tranentrekkend.

      Persoonlijk vind ik het dashboard van de ’13 Leon er beter uitzien dan dat van de Golf 7.
      Ik vind dat wannabe pianolak zwarte plastic over de halve middenconsole in de Clio niks en voor de Golf geldt precies hetzelfde.

      Login om te reageren
  3. humpyourdog zegt

    22 februari 2016 om 16:14

    Naar mijn gevoel hebben jullie al 1000 keer in deze auto of een van zijn broertjes gereden.

    Login om te reageren
    • smoothoperator zegt

      22 februari 2016 om 16:53

      @humpyourdog: precies wat ik dacht: alweer? Zon hokje zal vast hard gaan blabla maar hoe rijdt het als daily? Comfort? Beetje praktisch? Verbruik?

      Login om te reageren
      • alcantara zegt

        22 februari 2016 om 17:49

        @smoothoperator: Als praktisch, comfort en verbruik jouw aanschafcriteria zijn kun je beter naar een andere site.

        Login om te reageren
        • lekbak zegt

          22 februari 2016 om 19:09

          @alcantara: dat zeg je nou wel, maar het hoort wel bij een auto als dit. Heb je geen ruimte nodig is een coupé leuker, maakt verbruik je niks uit is er wel een of ander beest met v8 te vinden en enig comfort wil eigenlijk iedereen wel die veel in z’n auto rijdt. Dit koop je juist omdat het geschikt is voor dagelijks gebruik en dan doen die dingen er toe.

          Login om te reageren
  4. lincoln zegt

    22 februari 2016 om 16:15

    OK .. Seat heeft dus geen bestaansrecht ..

    Nog minder sympathiek dan dat ik hoopte ..

    Login om te reageren
  5. floridos zegt

    22 februari 2016 om 16:18

    Doe maar een lekkere 3 deurs, ziet er goed uit!

    Login om te reageren
  6. 87sandyd zegt

    22 februari 2016 om 16:46

    Ik vind burnout echt zooooo onzin…doe volgende keer maar weer

    Login om te reageren
  7. Dutchdriftking zegt

    22 februari 2016 om 16:52

    Ik vind hem dik. Maar de vorige Leon zie ik toch liever. Een gele FR, als topsport uitgevoerd. Uitlaatje, chipje, helemaal fijn!

    Login om te reageren
    • 87sandyd zegt

      22 februari 2016 om 18:50

      @dutchdriftking: voeige vorige bedoel je?;)

      Login om te reageren
    • marieke zegt

      22 februari 2016 om 20:23

      @dutchdriftking: waarom heb je als nickname dutchdriftking?

      Login om te reageren
      • Dutchdriftking zegt

        22 februari 2016 om 21:27

        @jmdekort: dat is een nickname die ik vroeger ooit heb gemaakt bij de racegames. Ik ben die naam toen later overal op het WWW gaan gebruiken. Dus ook hier.?

        Login om te reageren
  8. pinut187 zegt

    22 februari 2016 om 16:54

    Altijd een zwal gehad voor een Cupra, wel altijd gewoon in het geel graag.

    Login om te reageren
  9. giogiorgio zegt

    22 februari 2016 om 17:00

    Heb mijn Cupra 290 nu ongeveer een maand, en om één of andere reden heb ik nog niet het onweerstaanbare gevoel gehad een burnout te doen. Vast omdat die 19inch sloffen niet goedkoop zijn… De fwd is op nat wegdek redelijk rampzalig om te vertrekken. Op droog wegdek is er amper wielspin, al houdt hij wel wat vermogen in in eerste versnelling. vanaf tweede versnelling moet je al met een serieus apparaat komen om sneller te zijn als een cupra. Oh ja, ik heb de ST -> mensen verwachten gewoon niet dat hij zo snel is.

    Login om te reageren
    • Onehp zegt

      22 februari 2016 om 20:02

      @giogiorgio: Leuk. De mijne komt volgende maand. In de regen zal het een plezier zijn om de vooras te doseren, mag je zelf nog iets doen…

      Login om te reageren
  10. fconderkantlat zegt

    22 februari 2016 om 17:15

    zeer potente auto….. ook in de zin dat het over 5 jaar een behoorlijke sjonnie-mobiel zal worden

    Login om te reageren
    • gtwillem zegt

      22 februari 2016 om 17:56

      @arashrsf: valt wel mee. Ik volgde een tijdje de Seat scene. Erg leuke groep enthousiastelingen.

      Ik vind Seat Cupra’s over het algemeen erg leuke auto’s. Altijd flink snel, lekker compleet in de spulletjes en het ziet er prima uit. En dan kost het niet eens de hoofdprijs.

      Login om te reageren
      • fconderkantlat zegt

        23 februari 2016 om 02:36

        @gtwillem: mijn beste vriend heeft een cupra 310, retesnel en de meter tikt onder goede omstandigheden de 280 aan, alleen als het maar een beetje vochtig is, wat vaak van toepassing is in NL, weet ie nauwelijks vermogen op het asfalt te verwerken. De 310 heeft helaas geen sper

        Login om te reageren
  11. gtwillem zegt

    22 februari 2016 om 17:16

    Leuke auto. Gewoon standaard, nul opties. Alleen even naar JD brengen. En dan Porsches pesten op de Autobahn.

    Om op de terugweg met de kinderen boodschappen gaan doen.

    Login om te reageren
    • Ot92 zegt

      22 februari 2016 om 21:43

      @gtwillem: JD heeft zelf ook dit type staan, toen ik daar aanwezig was waren ze er per toeval mee bezig.

      460pk deed ie op de bank en ze waren nog niet klaar met afstellen…

      Login om te reageren
      • gtwillem zegt

        22 februari 2016 om 22:20

        @ot92: Met standaard turbo? Ik zou zelf meer geen voor een combinatie van chip, uitlaat, filter en dan gewoon netjes afstellen. Ohlins dempers eronder met Eibach veren. Lichtgewicht OZ Racing velgen. AP dubbelplaatskoppeling. Dunlop SP Sportmaxx banden. Heb je er een leuke auto aan :-D Of gewoon een chipje dat ie niet even wat vrijer loopt.

        Login om te reageren
        • Ot92 zegt

          22 februari 2016 om 22:39

          @gtwillem: Dat weet ik niet.
          Dat zou ik moeten navragen bij een maat van me, die een goede maat van Jeroen is. Wellicht weet hij meer.

          Login om te reageren
    • Onehp zegt

      22 februari 2016 om 23:47

      @gtwillem: of gewoon motor standaard laten, geen grote geblazen koppelberg, maar gewoon lineare vlakke curve met goede respons en lekker naar het rood trekken, hij blijft lekker gaan voor een turbo. Ga er wel lichte 18″ OZ Ultraleggera of Legera HLT op zetten. Ophanging is prima standaard, comfortabel met genoeg veerweg en prima controle van carrosseriebewegingen ook op snelheid.

      Login om te reageren
  12. naamloos3 zegt

    22 februari 2016 om 17:18

    die bots auto muziek onder de rijtest 0_0

    Login om te reageren
  13. smultie zegt

    22 februari 2016 om 17:23

    … en zaken zoals een speciale coating voor de aluminium.

    Speciale coating voor de aluminium! Dat heb ik altijd al gewild, dit wordt de mijne!!!!!!!

    Login om te reageren
  14. maseratizzzzzzzz zegt

    22 februari 2016 om 17:28

    Had die 4 cilindertjes lekker laten staan en was in die VR6 gestapt. MK.1 blijft nog het mooiste type, die andere vind ik te gewoontjes. Ook fijn dat de Cupra 4 al zijn koppel al heel snel paraat heeft (3200rpm). Tegen een gechipte 1.8 T moet ik het helaas wel afleggen..

    Login om te reageren
  15. thomasthomas zegt

    22 februari 2016 om 17:31

    Ze moeten eens iets aan die banden doen die piepen..

    Login om te reageren
  16. turbotoll zegt

    22 februari 2016 om 18:08

    De vorige 1P bracht het met STG2 tuning tot ruim 330pk. De 5F tot bijna 400…

    Ik heb zes jaar een 1P gehad die we met STG2 rolde op 351pk (op 50% RON102) en er verschrikkelijk veel plezier van gehad, vooral in Duitsland. Wat ik ermee uit reed geloof je toch nooit. Als ze wat ouder worden begint inderdaad het Johnie gehalte echter te stijgen en begin je er te oud voor te voelen. Jammer.

    Login om te reageren
  17. g40freak zegt

    22 februari 2016 om 18:09

    Ff iets heel anders.
    Die opel astra reclame.
    Waarom zijn opel reclames zo slecht??
    Alsof iemand die in een mercedes S klasse rijdt (als ik het goed zag) jaloers zal zijn op de stoelen van een astra??
    Terwijl de achterbank van de mercedes waarschijnlijk beter zit/ligt dan een gemiddeld bed.
    Moet ook ineens denken aan die reclame (van de mokka was het geloof ik??) met claudia schiffer erin.
    Dat ze hill descent control gebruikt om uit de parkeergarage te rijden…
    Sorry, heb een enorme zeikbui.
    En dan als vw liefhebber (tot 94/95 dan) zo’n irritant slechte opel reclame zien, maakt het er niet beter op

    Login om te reageren
    • lincoln zegt

      22 februari 2016 om 18:21

      @g40freak:

      Mooi ..
      Is nml de bedoeling dat die meuk meer indruk op je maakt dan de rijtest zelve ..

      Login om te reageren
      • g40freak zegt

        22 februari 2016 om 19:51

        @lincoln: na de opel reclame was mijn aandachtspanne weg.

        Login om te reageren
  18. Arvado zegt

    22 februari 2016 om 18:59

    Toch geen rondje in die 6 cilinder gemaakt?

    Login om te reageren
  19. bamihap zegt

    22 februari 2016 om 19:14

    Beetje flauw filmpje.
    Kansloze burnouts

    Login om te reageren
  20. michaelb zegt

    22 februari 2016 om 19:26

    Leuk model, al kloppen die uitlaten nog steeds niet helemaal. Het lijkt nog steeds alsof ze naar beneden staan.

    Login om te reageren
  21. geertvn zegt

    22 februari 2016 om 19:46

    Beetje flauw van vw dat hij niet gewoon de 300pk krijgt als bij de golf r. Anderzijds maken die 10 pk weinig uit en is deze niet alleen goedkoper maar ook sneller. De wat mindere afwerking moet je er dan maar bijnemen. Als 3 deurs vind ik hem er wel strak uitzien en mooier dan de golf.

    Login om te reageren
  22. woertquattro zegt

    22 februari 2016 om 20:13

    Net een gemiddelde TDI onder de motorkap

    Login om te reageren
  23. Capibaro zegt

    22 februari 2016 om 20:51

    Nooit iemand zo verveeld een auto zien reviewen. Zelfs het oproken van andermans koppeling kon blijkbaar geen opwinding brengen

    Login om te reageren
  24. chonn zegt

    22 februari 2016 om 20:54

    Leuk die burnout, maar dat kon met de Cupra 280 net zo goed… Jammer dat niet wordt ingegaan op de zaken die verbeterd / anders zijn naast de +10 marketing PK’s.. een pluspunt is nl. het sportievere uitlaatgeluid dat flink beter klinkt dan de Cupra 280, andere praktische zaken zoals achteruitrijcamera die je nu als optie kan kiessen passeren jammer genoeg niet de revue etc.

    Login om te reageren
  25. slickrick zegt

    22 februari 2016 om 21:18

    Een burnout op de voorwielen, kom op man, dat is voor homo’s…..

    Neem je een dikke achterwiel aangedreven auto dan kan ik het nog wel waarderen

    Login om te reageren
    • Senne zegt

      22 februari 2016 om 21:42

      @slickrick: Het is beide ontzettend zielig en nutteloos.
      Een nette powerslide daarentegen kan ik dan wél weer waarderen omdat het net wat moeilijker is dan stilstaan en je banden oproken…

      Login om te reageren
  26. keesieboy2 zegt

    22 februari 2016 om 22:58

    Aparte video zo met al die burn-outs. Valt me ook op dat Wouter het woord Cupra niet goed uitspreekt. Erg matige rijtest

    Login om te reageren
  27. allesmetturbo zegt

    23 februari 2016 om 11:17

    Fantastisch filmpje! Haha

    Login om te reageren
  28. geertvn zegt

    23 februari 2016 om 14:31

    Zou bij deze versie ook een sport pack met de betere bermbo’s te krijgen zijn? Ik vind die gelakte gewone remklauwen altijd wat lullig staan onder toch wel een potente auto. Eigenlijk zouden ze wel standaard mogen zijn.

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North