Seat Leon SC: rijtest en video
Seat Leon SC


De leukere Leon met minder deuren.
Bij de eerste twee generaties Leon viel er qua carrosserie niets te kiezen, het was een vijfdeurs of uitwijken naar een ander merk (het liefst wel uit de Volkswagen Group). Met de Leon SC en de al aangekondigde komst van een Leon station wordt dit issue vakkundig uit de wereld geholpen. Het moet Seat in het algemeen, en de Leon in bijzonder, weer een beetje dat jeugdige, sportieve elan terug geven.

Die missie is wat mij betreft maar gedeeltelijk gelukt. De Leon SC smoelt zeker strakker dan de vijfdeursversie, maar een revolutionair andere auto is het niet. Neem bijvoorbeeld Renault die veel verder gaat om van een Megane een Coupé te maken. Seat was een stuk minder radicaal en schrijft er in het persbericht het volgende over: “Hij zorgt voor een extra dosis sportiviteit zonder daarbij de bruikbaarheid van alledag te beïnvloeden.” Persoonlijk heb ik liever een coupé die lekker onpraktisch is, want die is dan meestal ook spectaculairder gelijnd.
Toch is het geen reden om de Leon SC definitief af te serveren. Zeker in deze handblauwmetallic tint is de SportCoupe best te pruimen. Hij oogt wat gedrongener en is dat in feite ook, want de wielbasis is 35mm kleiner geworden.

De pikorde bepaalt
We kunnen er niet onderuit dat er een pikorde is binnen de Volkswagen groep. VW en Audi staan daarbij bovenaan, Seat en Skoda vechten het onderin uit. De eerste plek waar dat opvalt is in het interieur. Het is veel beter dan in de vorige generatie Leon (zeker dan de pre-facelift modellen), maar in veel keuzes is terug te zien dat de hand op de knip zat. De fit&finish lijkt prima, het materiaalgebruik is zo-zo, maar de algehele indruk is dat het beter zou moeten kunnen. Sterker nog: het kan beter, want dat is precies wat Volkswagen en Audi wel doen. Neem bijvoorbeeld de deurpanelen, het materiaal voelt prima, maar het geheel ziet er minimalistisch uit. Leuk voor een circuitauto, maar voor een straatauto oogt het ielig.

De beschikbare navigatieschermen lijden aan hetzelfde euvel. In de basisversie krijg je een monochroom scherm van 5 inch dat kan worden geupgrade naar een kleurenversie. Stook je nog meer van je budget erdoor en jouw Leon SC rolt de showroom uit met een 5,8 inch groot scherm. Een indrukwekkend formaat voor een smartphone, maar in onze auto's zitten tegenwoordig grotere schermen.

Motoren: TDI en TSI
Voor Europese merken kunnen we bij nieuwe modellen dit inmiddels tot standaardzin bombarderen: “Alle motoren hebben directe inspuiting en een turbo”. In het motorenpalet zelf zijn geen grote verrassingen te vinden, vernieuwingen debuteren immers bij die andere twee merken uit de groep. De importeur PON heeft ervoor gekozen om alleen Leon SC's met meer dan 100 pk naar Nederland te halen. De instappers worden dan de 1.2 TSI met 105 pk en de 1.6 TDI met exact hetzelfde vermogen. Ook komen er nog 1.4 TSI's met 122 of 140 pk en als topper is er de 1.8 TSI met 180 pk.

De 2.0 TDI is er ook nog in twee smaakjes: met 150 pk en 320 Nm of met 184 briesende paarden (380 Nm) in het vooronder. We reden in de "slapste" 2.0 TDI, die op papier prima prestaties biedt. In 8,4 seconden moet 100 op de klok kunnen staan en op de Autobahn en Afsluitdijk zit er een topsnelheid van 215 km/u in. Dat klinkt veelbelovend, maar de Spaanse paarden zijn dezer dagen een stuk tammer dan voorheen. De 2.0 TDI heeft een mooie lineaire vermogensopbouw, maar boven de 4000 tpm wordt het dieselblok amechtig. Door versnellingen die wat aan de lange kant zijn, greep ik bij acceleratie (na een drempeltje op een heuvel) terug naar de eerste versnelling. In Nederland zal je dat probleem niet vaak hebben, maar het is wel een indicatie dat de 2.0 TDI een toefje toeren nodig heeft om zijn behulpzame kant te tonen.

Halloooo, gaat het goed daar?
Dat uitschreeuwen heeft net zo veel zin als wachten op feedback van de besturing, want die blijft uit. Kleine kanttekening is dat ik de reguliere Leon SC reed en niet de FR, die mogelijk ietsje communicatiever is. Bij de FR is het stuurgevoel en zwaarte sowieso te beïnvloeden met Seat Drive Profile. Met de overige rijeigenschappen is gelukkig niets mis, grip en tractie zijn prima. Sterker nog: je kunt ongelovelijk boenderen met de Leon SC, door de iets kortere wielbasis is de auto ook agieler dan zijn vijfdeurs broer.

Conclusie & prijzen
Overall is de Leon goedkoper dan een Golf en zeker goedkoper dan een A3. Je krijgt ook minder, zeker in het interieur, en bij Audi wordt het duidelijk waar de extra euro's aan besteed zijn. Seat heeft ook een naam hoog te houden als de sportievere loot aan de grote Volkswagen-stam. Dat maakt de Leon SC alleen qua styling waar, de rijeigenschappen zijn zeker niet beter dan de andere auto's op het MQB platform.

Alle versies hebben 20% bijtelling, behalve de 1.8 TFSI. Op varianten met 14% bijtelling moeten we even wachten, die komen in het najaar van 2013. Vanaf 21.390 euro kar je rond in een Leon SC. Dat is een stuk meer dan je voor de basis-Leon met vijf deuren moet betalen, maar de SC is rijker uitgerust en komt er niet met de 85 pk basismotor. In de juiste kleur, met de juiste velgen, is de SC dan ook zeker een welkome aanvulling in de Leon-range.
[lg_folder folder="0_Reviews/Seat/Leon-SC/" count="8" cols="4" paging="true"]




