• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Vergeten Concept Car: Dodge Viper VM-01/02

Auteur: Alwood, gepost 13 april 2012 om 22:10 – 37 Reacties

Dodge Viper VM-01 Concept
Een gigantische supercar van Amerikaanse makelij. Gemaakt door een stel bierbuiken in een schuur. Lomp en weinig verfijnd maar oh wat zou de Viper alle critici later mores leren op het circuit. Het begon allemaal met een concept in 1989.

Wilde haren, slechte muziek en veel vierkante auto’s. Iedereen was high van de jaren ’80 toen twee grote namen in de auto-industrie besloten een supercar in elkaar te knutselen. Sneller en bruter dan een Corvette. Aan de kribbe van de Dodge Viper staan Bob Lutz en Carol Shelby. Beiden zeer vastberaden een supercar te bouwen, dit in tegenstelling tot Chrysler-baas Lee Lacocca. In het laatste staartje eighties komen Lutz en Shelby met de Viper aanzetten. Een auto waarvan we onlangs de laatste reïncarnatie hebben mogen aanschouwen. Qua vorm, layout en specificatie een auto die extreem dicht bij het origineel is gebleven. Die lompe maar machtige basis is absoluut de charme van de Viper.

Een beetje cliché maar de meeste sterke verhalen rondom deze slang zijn waar. Zo rockt de Viper. De motor komt uit een truck (of van), het concept is inderdaad door een handjevol enthousiastelingen in enkele maanden gemaakt.

In 1989 staat het eerste concept klaar op de North American International Auto Show (Detroit). De Dodge Viper VM-01 wordt met ongekend enthousiasme ontvangen. Bob Lutz zijn ideeën voor een Corvette (ZR1) rivaal lijken aan te komen. Carol Shelby is al vroeg aangetrokken als stuurman. Zijn Cobra is de inspiratie voor het ontwerp en zijn aandringen weet het gewicht enigszins binnen de perken te houden (sub-1600kg). Niet voor niets verwijst de naam -Viper- naar een giftig slangetje (Cobra, get it?).

Hoewel een V10 al vanaf het begin gepland staat voor de Viper debuteert de eerste concept in 1989 met een V8. Het is een vertrouwde 360 V8 (5,7 liter). Specificaties zijn onduidelijk, Dodge leverde het blok indertijd met maximaal ongeveer 230pk (bij 3800 tpm).

Viper V10

Terwijl de eerste concept alleen al qua looks volledig de show steelt is Chrysler/Dodge achter de schermen bezig met het echte motorblok. De V8 is leuk om de VM-01 het podium op te rijden. Er moet (van Bob) een V10 in. Chrysler zoekt hulp aan de andere kant van de oceaan. Op dat moment zijn ze eigenaar van Lamborghini. Die mogen aan het werk met een gietijzeren Magnum V10. Een motor origineel bedoeld voor de Ram 2500 en 3500 pickup. De belangrijkste wijziging is dat Lamborghini het blok opnieuw giet, dit keer in aluminium. Een budget-verzoek om het geheel naar bovenliggende nokkenassen en 4 kleppen per cilinder om te bouwen wijst het Chrysler hoofdkantoor snel af. Een beslissing die nu nog steeds de Viper kenmerkt. ‘Verfijning’ van oude techniek. Nog steeds gebruikt de V10 een enkele nokkenas met stoterstangen. Sinds 2008 zelfs met variabele kleptiming.

De update van het concept is in 1990 klaar. De Viper VM-01 wordt dan Viper VM-02 (RT/10). De V10 heeft een grotere slag gekregen en het voorheen ‘vrachtwagen blok’ produceert nu 300pk en 620Nm. Achterop de VM-02 staat een soort targa-spoiler waar de VM-01 een pure roadster was.

Dodge Viper VM-02 Concept

De VM-01 en VM-02 concepten doen na hun show-debuut beiden dienst in de ontwikkeling van de Viper. Een opdracht die Chrysler (tussen neus en lippen door) zegt nooit officieel te hebben gegeven. De passie van Lutz, Shelby, ontwerper Tom Gale en een hele kudde engineers heeft het project in leven gehouden. Daar is de eerste Dodge Viper uit voortgevloeid en de rest kennen we. De uiteindelijke 415pk/630Nm (0-100km/u 4,5s) productie RT/10 is met 50 miljoen dollar binnen 3 jaar ontwikkeld. Een eerste testversie rijdt zelfs al in 1991 als Pace Car voor de Indianapolis 500. De grootste autofreak van het bedrijf staat ook anno 2012 aan het roer bij de Viper-ontwikkeling. Nu is dat Ralph Gilles. Corvette-eigenaren schijnen nog altijd een klein plasje te doen als ze een Viper in de spiegels zien.

Ook interessant!

  • Deze kan van jou zijn
    Koop de groenste Dodge Viper van Marktplaats
  • The Collectables - Dodge Viper SR II
    Dodge Viper SR II
  • Genesis X Concept is woestaantrekkelijk
  • Video: Dodge-bestuurder denkt indrukwekkend te kunnen invoegen
    Video: Dodge-bestuurder denkt indrukwekkend te kunnen invoegen

Nieuwste artikelen

  • Lijstje: fraaie tinten blauw om je dag op te fleuren
  • Donkervoort P24 RS: extremer dan ooit, nu met V6!
  • Video: Nieuwe F1-auto van Max Verstappen klinkt … geweldig!
  • Fight: hoe houdt de Volvo EX60 zicht tegenover de BMW iX3 en de Mercedes-Benz GLC?
FacebookTweetPinLinkedIn

concept, Dodge, Viper

Vorig bericht: « 10 automotive dingen die je als man moét kunnen
Volgend bericht: Eerste foto’s Mercedes G63 AMG duiken op »

Lees Interacties

Reacties

  1. rufctr01 zegt

    13 april 2012 om 22:17

    Volgens mij is het Chrysler-baas Lee Iacocca. Dus met een i en niet met een L.

    Login om te reageren
    • dennisr zegt

      13 april 2012 om 23:00

      @rufctr01: idd, is Iacocca

      Login om te reageren
    • peugeot zegt

      13 april 2012 om 23:29

      @rufctr01: wat een ramp :o !

      Login om te reageren
  2. bigcar zegt

    13 april 2012 om 22:20

    Cool voor in die tijd, maar hedendaags mag dat gedrocht wegblijven

    Login om te reageren
    • agera zegt

      13 april 2012 om 23:52

      @bigcar: gedrocht? zelfs de allernieuwste Viper toont overeenkosten van het concept

      Login om te reageren
      • bigcar zegt

        14 april 2012 om 19:21

        @agera: ja inderdaad gedrocht. (no-offence) misschien dat het echt iets was dat toen in de smaak viel, maar nu is het niet meer van deze tijd.

        de nieuwe viper is daarentegen wel van deze tijd, lekker strak / scherp uiterlijk. ik vind dat ding wel mooi, reden is heel simpel; het is van deze tijd, het is mijn smaak, daarom ;)

        Login om te reageren
        • agera zegt

          14 april 2012 om 20:23

          @bigcar: Het is persoonlijk maar ik vind het geen gedrocht integendeel bijzonder zeker voor die tijd.
          Over de nieuwe Viper ben ik razend enthousiast, dat is echt een schiiterende mooie auto geworden zeer fraai.
          Dit is echt een van de weinige auto’s waarbij ik zowel de voor als achterkant helemaal super vind. De nieuwe Viper is gewoon af, ik heb helemaal geen op of aanmerkingen.
          Een heerlijk lange neus en een korte overhang en een uiterst agressieve en strakke achterkant. In een woord awesome. Ik heb dit echt veel liever dan een 911 bijv.

          Login om te reageren
  3. norge zegt

    13 april 2012 om 22:24

    Blijft een beest van een auto of dat positief of negatief is mag de mens zelf bepalen… Ik vind hem prachtig :)

    Login om te reageren
    • The360box zegt

      14 april 2012 om 13:03

      @norge: Zelfs de fabrieksmedewerkers werkten ervoor om hem te kunnen kopen en organiseren eens per jaar een Viperdag.

      Login om te reageren
  4. agera zegt

    13 april 2012 om 22:27

    Teneerste Alwood mooi stukje geschreven was leuk om te lezen.
    Ten tweede als Viper fan ben ik echt heel erg blij dat Chrysler en de Fiat groep een vervolg hebben gegegeven aan het ontwikkelen van een nieuwe Viper. Zo’n fenomeen konden ze niet stilletjes verloren laten gaan. Eventjes was ik bang dat er een einde was gekomen aan de Viper, omdat het voortbestaan niet zeker was. Des te meer was ik blij toen ik afbeeldingen van de 2013 Viper had gezien.
    Ik ben er heilig van overtuigd dat de nieuwe Viper van zich laat spreken, in de komende tijd zullen we daar meer over horen.

    Tenslotte had Viper bij mij altijd al een streepje voor op Corvette

    Login om te reageren
  5. meneersander zegt

    13 april 2012 om 22:29

    Nja als Shelby eraan gewerkt heeft moet het bijna altijd wel een goede auto zijn, en dat was de vorige Viper ook, vraag me af of de nieuwe net zo goed wordt.

    Login om te reageren
  6. 911GT2 zegt

    13 april 2012 om 22:33

    Mooier dan de huidige. Alleen dat interieur is om te huilen ook voor die tijd, ook voor een concept. Die schakeldildo is gewoon lachwekkend.

    Login om te reageren
    • eklasse zegt

      14 april 2012 om 08:18

      @911GT2: Schakeldildo? het lijkt wel een kleine boksbal.

      Login om te reageren
    • The360box zegt

      14 april 2012 om 13:10

      @911GT2: …. Concept uit ’91 knuppel, verwachtte je nou echt al navigatie+ bluetooth en natuurlijk je Ipod aansluiting…

      Login om te reageren
  7. 4991 zegt

    13 april 2012 om 23:40

    Leuke verhaal

    Login om te reageren
  8. pinokotsbeer zegt

    14 april 2012 om 00:03

    Lekker bezig zo Alwood. ik heb niks met ami’s maar dit leest lekker weg, graag meer van dit soort artikelen! =)

    Login om te reageren
  9. dutchiehd zegt

    14 april 2012 om 00:24

    Mooie teksr, we want more!!!

    Login om te reageren
  10. Benz65 zegt

    14 april 2012 om 00:52

    Wanneer wordt deze uitgebracht?
    http://i44.tinypic.com/2d0j8ky.jpg

    Login om te reageren
    • Benz65 zegt

      14 april 2012 om 00:53

      @Benz65: http://tinypic.com/r/2d0j8ky/5

      Login om te reageren
      • Benz65 zegt

        14 april 2012 om 00:53

        @Benz65: [IMG]http://i44.tinypic.com/2d0j8ky.jpg[/IMG]

        Login om te reageren
    • Benz65 zegt

      14 april 2012 om 00:53

      @Benz65:

      Login om te reageren
      • Francoiske zegt

        14 april 2012 om 01:05

        @Benz65: dat was die met rocketlaunchers en emp ;-)

        Login om te reageren
        • Benz65 zegt

          14 april 2012 om 11:18

          @Francoiske: Klopt helemaal, de ultieme auto, 2 in 1.

          Login om te reageren
  11. 4991 zegt

    14 april 2012 om 03:19

    Dus eigenlijk is de viper bij wijze van spreken in een schuur ontwikkeld?

    Login om te reageren
    • baap zegt

      14 april 2012 om 07:49

      @4991: Zo ziet ie er toch ook uit! ;)

      Login om te reageren
      • 4991 zegt

        14 april 2012 om 11:42

        @baap: Scherp

        Login om te reageren
  12. jordy14 zegt

    14 april 2012 om 09:30

    Ik vind de Viper echt een auto met karakter.

    Login om te reageren
  13. resulutionNL zegt

    14 april 2012 om 10:30

    Wanne geile bak zeg!

    Login om te reageren
  14. Hupke zegt

    14 april 2012 om 10:50

    Zo’n viper is een wagen met karakter en ik denk dat de meesten er ooit wel eens in gereden willen hebben maar ik zou er nooit eentje willen bezitten.

    Login om te reageren
  15. 240sx zegt

    14 april 2012 om 11:20

    Viper – Cobra? I don’t get it. Een viper is een adder.

    Anyhow: ik hou er niet van en zal dat ook nooit doen. Evenals de Corvette.

    Login om te reageren
    • 240sx zegt

      14 april 2012 om 11:22

      @240sx: oh, wacht. Carol heeft er wat mee te maken. Nevermind.

      Login om te reageren
    • F355GTB zegt

      14 april 2012 om 12:15

      @240sx:
      Een Viper is inderdaad een adder.
      Volgens mij bedoelt de schrijver dat ook met “klein giftig slangetje”. Maar die naam zou dan gekozen zijn als verwijzing naar Cobra, een iets grotere giftige slang…

      Login om te reageren
  16. The360box zegt

    14 april 2012 om 13:00

    Doet me weer denken aan die tijd toen we GTA 3 speelde en je allemaal in die Banshee wilde rijden. Supersnel maar dan met V8 geluid. De V10 klinkt natuurlijk veel machtiger en helemaal stationair, typisch Amerikaans. De nieuwe Vip’ met zn verticale koplampen doet het hele idee te niet..

    Login om te reageren
  17. Frankypanky zegt

    14 april 2012 om 18:34

    Bruut apparaat, dat zeker…Maar ik had graag een lompe 7 Liter V8 gezien ipv dat (toch wel) rare V10 ding.

    Login om te reageren
    • Davidov zegt

      14 april 2012 om 22:48

      @FrankypankyV8:

      En een 8 liter V10 is niet lomp wou je zeggen? -_-

      Login om te reageren
  18. btracing zegt

    14 april 2012 om 22:59

    Viper, blijft altijd een vette bak.

    Login om te reageren
  19. agera zegt

    21 april 2012 om 13:56

    http://www.autoblog.com/2012/04/20/original-dodge-viper-concept-shows-up-in-new-chrysler-video/#continued

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2026 Autoblog · Powered by Truer than North