Uw zuinige bijteller kost de belastingbetaler 5,2 miljard!
En Plug-in Hybrid kost bakken met geld

Het subsidiëren van uw nieuwe hybride stekkerauto of uberzuinige start-stop diesel kost onze overheid 5 miljard euro. Dat is duur, heel duur. Zo vinden niet alleen wij, maar ook de Algemene Rekenkamer.
Je kon het natuurlijk op je Hollandse klompen aanvoelen: alle regelingen rondom schone auto’s kosten bakken met geld. Onze overheid klopt zichzelf graag op de borst wat betreft de groei van het aantal plug-in hybrides, maar wordt nu op de vingers getikt door de Algemene Rekenkamer. En terecht. In de periode 2007-2013 had er namelijk vijf miljard euro extra in onze schatkist kunnen verdwijnen.
Dan had Den Haag alleen ietsje minder gul moeten zijn met de kortingen op de aanschafbelasting, wegenbelasting én bijtelling. Iedere ton CO2 die we dankzij alle schone scheurijzers minder uitstoten kost namelijk 1.000 euro! Zo’n besparing was in andere sectoren voor veel minder geld mogelijk geweest. Dat roepen wij overigens al jaren, maar nu zijn ook de rekenmeesters van de Rekenkamer wakker geworden. Zonde dat dit nu pas opvalt, wat anders had iedereen gewoon nog in zijn klassieker kunnen rijden.
Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem geeft in een reactie aan dat al in 2007 duidelijk was dat het beleid van de overheid geld zou gaan kosten. “Dat willen we niet corrigeren, vanwege het feit dat we nadrukkelijk gedragsveranderingen beoogden”, lezen we in zijn reactie (PDF alert). Toch lijkt ook hij te moeten toegeven dat de kosten wel erg hoog opgelopen zijn: “We gaan kijken of we binnen de sector verkeer of in andere sectoren extra CO2-reductie kunnen realiseren.”




