Kilometerheffing: een zegen voor autoliefhebbers

Praat mee!
Redacteur Autoblog

Maserati voor een rijtjeshuis

Maserati voor een rijtjeshuis

Weg met de wegenbelasting!

Elke kabinetsperiode komt het wel een keer aan bod: rekeningrijden, kilometerheffing, kilometerbeprijzing dan wel betalen naar gebruik. Andere woorden voor hetzelfde principe. Je betaalt niet langer een vast bedrag aan wegenbelasting, maar een bedrag per gereden kilometer. Hoe meer je rijdt, hoe meer je betaalt.

Ditmaal wordt het balletje over betalen naar gebruik opgegooid door de Europese Unie. Zij willen deze maatregel het liefst in alle lidstaten doorvoeren, om zo schoner wegverkeer te bevorderen. Er is namelijk afgesproken om de uitstoot van auto's in 2050 met 60 procent te hebben verminderd ten opzichte van 1990 en volgens de hoge heren in Europa kun je dat het beste afdwingen met belastingen. Je zult dus niet alleen per kilometer afrekenen, die kilometer zal ook duurder worden als je in een onzuinige auto rijdt. Daarnaast kun je ook het rijden buiten de spits belonen door die kilometers goedkoper te maken dan kilometers in de spits.

Uiteraard wordt er in Nederland door een aantal politieke partijen ontzet gereageerd op het voorstel van de Europese Unie. Wij als gidsland hebben dergelijke sturing van bovenaf natuurlijk helemaal niet nodig. Of zou men bij de VVD bang zijn dat bij gelijke belastingdruk voor Europese automobilisten ook de accijnzen op brandstof gelijkgetrokken moeten worden?

Als hardwerkende burger is het natuurlijk makkelijk om nieuwe belastingplannen bij voorbaat af te doen als 'waardeloos', terwijl kilometerheffing misschien wel het beste idee is sinds het gesneden brood. Daarbij moet alleen wel aan één voorwaarde worden voldaan: de totale inkomsten van de overheid uit autobelastingen moeten gelijk blijven. Kort gezegd: zij die meer rijden, gaan meer betalen, zij die weinig rijden, betalen juist minder.

Hummer H1 in een woonwijk

De technisch beste oplossing om te bepalen hoeveel en vooral waar je hebt gereden, is uiteraard middels een GPS-tracker. Hoewel we Google, Apple en Facebook die informatie al geven, moeten we er uiteraard niet aan denken om onze overheid inzicht te geven in ons bewegen. Een iets minder heftige variant is middels poortjes. Op A- en N-wegen of andere belangrijke doorgaande routes plaats je poortjes die registreren wie ze passeert. Daarmee creëer je vermoedelijk wel de nodige sluiproutes die dergelijke poortjes vermijden, maar daar kan vast iets op gevonden worden.

Waar het om gaat is dat betalen naar gebruik helemaal geen slecht idee is. Allereerst is een eerlijker systeem niet denkbaar. Waarom is het heel normaal om bijvoorbeeld je energierekening, telefoonkosten en boodschappen af te rekenen naar gebruik, maar rekenen we wegenbelasting af naar het gewicht van de auto? Daarnaast is het vermoedelijk ook een veel effectievere manier om de verkoop van zuinigere auto's te stimuleren dan het alom bekritiseerde bijtellingssysteem.

Maar het echte voordeel is er voor de autoliefhebber. Die kan namelijk een stuk voordeliger zijn droombak op de oprit parkeren. Nee, er elke dag mee naar je werk is vermoedelijk nog duurder dan het nu al is, maar die snelwegkilometers zijn dan ook niet de leukste kilometers. Gewoon lekker in het weekend rondrijden in je schaamteloos dikke youngtimer, gigantische Amerikaanse slee op LPG of dieselende terreinwagen wordt opeens weer 'betaalbaar'. Een oude G-Klasse op diesel kost je nu circa 2500 euro per jaar aan wegenbelasting, een Lexus LS400 is goed voor een jaarlijkse donatie van 1200 aan Den Haag, terwijl je met een beetje Amerikaanse bak op LPG al snel 2200 euro of meer betaalt. Flinke bedragen die amper in verhouding staan tot de aanschafprijzen van dergelijke liefhebbersauto's. En dankzij kilometerheffing kun je ze binnenkort gewoon alle drie naast elkaar op de oprit parkeren zonder dat je een nier hoeft te verkopen!

Ergo: dankzij kilometerheffing zou het gemiddelde wagenpark op een gezonde manier kunnen vergroenen, terwijl wij als autoliefhebber onze opritten kunnen versieren met dikke bakken. Natuurlijk, de kilometers die we er mee rijden zullen prijzig zijn, maar onder aan de streep is de liefhebber die zo nu en dan een plezierritje maakt in zijn klassieker, youngtimer of andere funauto goedkoper uit. En dat is altijd goed nieuws.