
Gemis aan klandizie omdat je CarPlay niet omarmt? Jammer dan, zegt de CEO van een populair EV-merk.
Vorige week vroegen we nog: welke vorm van navigatie gebruik jij eigenlijk? Want volgens onderzoek gebruikt de helft van de Nederlanders Google Maps, al dan niet via CarPlay, en gebruikt dat liever dan de ingebouwde systemen van de auto. Die conclusie valt onder onze reaguurders tegen, maar alsnog is CarPlay een vaak genoemd antwoord.
CarPlay
Apple CarPlay lijkt toch wel een beetje het ei van Columbus te zijn. Ergens wel logisch: in elke auto exact dezelfde interface heeft grote voordelen. Helemaal als CarPlay Ultra ervoor kan zorgen dat echt alles uniform wordt. Toch blijkt het dat merken niet helemaal fan zijn van zo’n hele Apple-interface in het interieur. Maar de mogelijkheid aanbieden om de interface op je middenscherm te projecteren, och, dat kan dan wel.
Anti-CarPlay
Tegelijkertijd zijn er merken waarvan je verwacht dat ze CarPlay ondersteunen, maar dat niet doen. Tesla bijvoorbeeld, daar moet je van de eigen interface gebruik maken. Nou wordt dat wel vaak genoemd als één van de betere softwares onder automerken, maar dan nog. Er is nog een opkomend en populair EV-merk wat niks moet weten van CarPlay: Rivian.

Overslaan CarPlay is expres
In een interview met Rivian-CEO RJ Scaringe van The Verge wordt de vraag lekker opzichtig gesteld: waarom haat Rivian CarPlay? Daarop zegt Scaringe: “haha, we haten CarPlay niet. Maar het was wel een hele bewuste keuze om het niet te integreren, omdat er veel potentie zit in onze eigen software.” Oftewel, ook Rivian heeft hun eigen systeem ontwikkeld en vindt dat het zó goed is, dat je geen externe software nodig hebt.

“CarPlay-esque ervaring”
Scaringe vervolgt dat het systeem steeds verder verbetert. Tot het punt dat Rivian’s eigen software vrijwel alle taken van CarPlay ook kan, maar dan beter geïntegreerd in het ‘brein’ van de auto. “Binnenkort komen er nieuwe AI-functies. En die AI werkt veel beter als hij altijd in directe verbinding staat met de kennis die de auto over zichzelf heeft.” Apple kan natuurlijk veel functies als het ware ‘projecteren’, maar dit gebeurt extern.

Wat klanten willen
Eén van de andere redenen dat de vraag over CarPlay werd gesteld is omdat de interviewer de Mustang Mach-E heeft verkozen boven concurrenten (waaronder de Rivian) vanwege het hebben van CarPlay. Maar Scaringe is niet bang voor potentieel verlies van klanten door het niet hebben van CarPlay. “Voor sommigen betekent het niet aanbieden van CarPlay dat ze geen Rivian kopen. Maar dat accepteren we: het is een beslissing, zoals je er miljoenen moet maken. Zo lang je maar vastberaden bent in de keuze die je maakt en er het beste van maakt.” Het lijkt er dus op dat Rivian’s eigen software zo goed wordt, dat je CarPlay helemaal niet meer nodig hebt. Ook CarPlay Ultra wordt niks voor Rivian, maar Scaringe belooft dat je geen feature ervan zal missen in hun eigen UI. Ze werken nog goed samen met Apple, waardoor Rivian’s eigen software ook Apple Music naadloos integreert.

Rivian’s R1S en R1T zijn al een tijdje los, maar deze forse SUV en pickup zijn eigen te groot voor Nederland (ondanks een handjevol op geel dan wel grijs kenteken). Binnenkort komt het merk met de kleinere R2 en de nog kleinere R3, en daar is wel een Nederlandse landingspagina voor. Het lijkt erop dat ook jij binnenkort met deze perfecte software kan werken.





Als fabrikanten gewoon normaal zouden doen, zou je schermpje ook ALLEEN carplay / android auto doen. Maar nee, al je climate controls moeten ook in het scherm omdat ze dan geld besparen. Ik vind android auto in onze auto (achteraf ingebouwd) geweldig. Super simpel, navigatie op 2/3e van het scherm, en spotify of radio op de rest. En je kan gebeld worden. Thats it. Appje heb ik uit staan. Meer wil ik niet van zo’n scherm.
Toch fijn dat ze apple music goed ondersteunen. Ken alleen niemand die dat gebruikt..
Het echte antwoord: geld.
ChatGPT: Apple stelt strikte eisen aan schermresolutie, latency, geluidskwaliteit, veiligheid (bv. geen touch bediening tijdens rijden zonder specifieke voorwaarden), enzovoort. De fabrikant moet CarPlay-compatibele hardware inbouwen (USB-poort met data, soms speciale chips, of Wi-Fi-modules bij draadloze CarPlay).
Ik had eigenlijk een éénmalige vergoeding per auto of kosten voor de gehele looptijd verwacht, maar dat is niet het geval. Gewoon dure hardware en alles er omheen. Maand terug 3 weken in een 2025 A6 gereden met alle hippe schermen, alles ziet er ook in 3D supermooi uit, dus je hebt wel redelijk flinke grafische rekenkracht nodig voor alle pixels. Het ziet er ook echt mooi uit en het werkt fijn, maar dat heeft als gevolg (terug op het eerste antwoord): hoge kosten / geld.
Terecht. Nuchter beschouwd is de interface van Carplay niet mooi, niet ergonomisch en is het Carplay concept ook matig uitgevoerd met een telefoon die keihard moet werken om navigatie op zzo’n auto scherm te projecteren.
Totdat Rivian of welk willekeurig merk dan ook het opeens nodig vindt om de OEM navigatiekaarten niet meer te updaten of te updaten tegen belachelijke prijzen. Ik heb gewoon bepaalde diensten die ik gebruik in de auto: Google Maps, Flitsmeister, Apple/Youtube Music en de telefoonapp. En het werkt allemaal feilloos en gelikt op het schermpje van mijn auto uit 2017 (voor €200 gedownload uit de BMW store).
Clickbait/reclame/betaald? Hoe kan dit een populair EV-merk zijn?
@kasteel: een gloednieuw merk dat rust op veelal eigen techniek, kost vanaf 70k en weet alsnog in drie jaar tijd 155.000 auto’s te slijten. En half Amerika weet ervan/wil er één/is er lovend over. Met dus uitbreiding naar Europa voor hun kleinere modellen waar het merk toch ook wel vrij bekend is.
Wat is jouw definitie van populair dan?
Oe, ik heb iemand op z’n teentjes getrapt 😂. Kom maar met onderbouwende statistieken waarin half US er lovend over is (niet mijn woorden), dan neem ik mijn woorden terug, vooralsnog voelt het als cheapass clickbait :)
(Werkte overigens wel, scrollde snel door artikelen “welk populair merk”; weet niet of ik hierin de enige was)
Chat gpt (fwiw) geeft aan dat het niet populair is in NL en ik Amerika populair bij eigenaren, maar daar buiten niet
In heel veel autogerelateerde podcasts is de Rivian R3 die in 2027 komt waarschijnlijk wel besproken. Wel een gaaf ding, wie kent hem niet? Sowieso een gaaf nieuw merk.
Als je aan ChatGPT vraagt of GTA 6 populair is zal die vast zeggen dat het aantal verkopen 0 is en dus niet populair, gebaseerd op feiten.
Nou, als je deze vraag stelt aan ChatGPT (welke bron ik overigens nuanceerde), geeft deze als antwoord;
Yes — the upcoming Grand Theft Auto VI (GTA 6) is very popular even though it hasn’t been fully released yet. Here are some of the key signals:
✅ Indicators of popularity / hype
The first trailer broke multiple records: it reached very high view-counts in a short time.
Game Rant
+3
mint
+3
Xfire
+3
According to Google Trends / search-data, many countries show very high “interest per capita” for GTA 6.
GTA VI HYPE
Analysts expect huge commercial success: e.g., projected revenue of billions in first months.
Game Rant
+1
Even the current game in the series — Grand Theft Auto V / its online component — is seeing increased engagement partly because of the hype around GTA 6.
Kotaku
⚠️ Some caveats
Popularity/hype doesn’t always guarantee the final product will be universally loved; release, reviews, and long-term player retention can vary.
Because GTA 6 isn’t yet out (or full details not fully public) a lot of the metrics are “anticipation” rather than actual sales or usage.
What “popular” means can vary: social media buzz and trailer views are strong, but actual player numbers and review feedback will tell the full story once released.
If you like, I can check specific popularity in the Netherlands / Europe (since you’re in North Holland) to see how it’s doing locally. Would that be useful?
@kasteel: ik stel een oprechte vraag (waarvoor ik een antwoord beginnend met “ChatGPT zegt” ook ietwat cheapass vindt als je die bewoording wil gebruiken, maar dat terzijde). Ik ben verder totaal niet op mijn teentjes getrapt. Ik geloof erin dat als je een gemiddelde autofanaat vraagt wat een Rivian is, ze zeker wel weten wat het is. Dat durf ik wel te scharen onder dat het een populair merk is.
Dat je het daarmee oneens bent en het daarom gelijk gesponsorde content vindt, tsja. Ook dat is een mening.
Ik nuanceerde de bron chatgpt volgens mij nog vrij duidelijk, dat is meer bron dan jij hebt gebruikt :) ; gewoon waardeloos artikel van een niet-journalist (geen bron, onjuiste informatie en beweringen).
Apple stopte in 2024 31 miljard in software development maar Rivian kan het natuurlijk beter met hun huis systeempje. Lekker evn chargeren maar het is david tegen goliath. Slaat nergens op dit marketinggelul.
Apple stopte niet 31B in Maps.
Er zijn meerdere fabrikanten die CarPlay Ultra niet willen, en soms zelfs ondersteuning voor de normale CarPlay aan het afbouwen zijn ten goede van hun eigen systemen. Waarom? Data.
Data is het toverwoord sinds 10 jaar. Data is geld, data is macht, data is belangrijk. Als je alle systemen door Apple (of Google) laat overnemen leren die bedrijven alles over je. Je muzieksmaak, je veelgereden routes, welke adressen je bezoekt, alles. Die kennis is geld waard.
Als mensen dus liever CarPlay of Android Auto gebruiken kan het autobedrijf zelf geen data over je verzamelen, en dat kost ze op de lange termijn geld en macht. Het gaat helemaal niet om een betere ervaring of een integratie met je telefoon. Het gaat om geld.
Tenzij Rivian een eigen maps en muziekdienst opzet, in plaats van apps van Google of Apple gebruiken voor navigatie en muziek, weten beide software-giganten toch alsnog waar je bent geweest en welke muziek er onderweg op stond?
Je auto weet sowieso welke adressen je bezoekt, want hij weet waar hij is. Verder weet Apple ook niet naar welke muziek je luistert als je Spotify of andere muziekdienst gebruikt die niet van Apple is. En als Rivian een eigen Spotify app heeft, weet Rivian het nog steeds niet, want die app zal gebouwd worden door Spotify en communiceren met Spotify servers, niet met Rivian servers.
Ja joh laat elke fabrikant lekker een tech afdeling opzetten voor iets wat apple al heeft ontwikkeld, perfect? Nee zeker niet. Maar 50 merken apart een eigen afdeling voor navi en software? Grootste onzin. Afhankelijk van Amerika/Apple goed? Nee zeker niet.
Tesla gebruikt blijkbaar gewoon Google Maps, dus niks zelf ontwikkelde alleen niet Android Auto op de computer…
De meeste auto’s gebruiken navigatie software van TomTom, Google, of HERE (voormalig Nokia). Ze bouwen dat niet allemaal zelf. Maar ze kunnen dat wel dieper integreren in het systeem en samen met de software leverancier custom integraties en features inbouwen.