• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

De gevaren van te lage bandenspanning

Auteur: Author, gepost 6 juli 2017 om 08:33 – 67 Reacties

De gevaren van te lage bandenspanning


Met de zomer voor de deur is het hoog tijd om de vakantieganger angst en paniek aan te praten. In deze aflevering: te lage bandenspanning.

Volgens onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van BOVAG zijn Nederlandse vakantiegangers absolute nitwits als het op bandenspanning aankomt. Da’s linke business, want te lage bandenspanning verlengt de remweg, verslechtert de wegligging en verhoogt het risico op een klapband.

Het onderzoek werd gehouden onder 843 automobilisten, waarvan 7,1% wist dat de spanning 0,3 bar hoger moet zijn na een langere rit dan in het instructieboekje van de auto staat. Bij voorkeur wordt de spanning dan ook bij koude banden gemeten. Hete lucht zet immers uit, waardoor je bij de pomp een vertekend beeld kunt krijgen.

Verder moet de bandenspanning voor lange ritten en met meerdere personen plus bagage aan boord hoger zijn dan wanneer je naar je werk rijdt, maar bijna 40% van de ondervraagden doet daar niks mee. 3,5% van de ondervraagden verlaagt de spanning zelfs voor dergelijke trips.

Je voelt ‘m natuurlijk aankomen: ga jij een beetje bewust met je bandenspanning om of vind je het verder wel gesneden? Brand los!

Foto: Porsche GT3 RS door @danny32, via Autojunk

Ook interessant!

  • Vakantie met elektrische auto vervelend? Nee hoor
  • Auto's zijn SMERIGER
    Auto's zijn SMERIGER dan een toilet
  • BMW maakt officieel meest fotogenieke auto's
  • Nog even en dan is de elektrische auto goedkoper dan een ICE

Nieuwste artikelen

  • Video: De slechtste vrachtwagenchauffeur
  • Dit verandert er aan jouw Tesla na de grote Kerstmis-update
  • Mercedes geeft eerste beelden van vernieuwde S-Klasse prijs
  • Gespot – V10-legendes ontmoeten elkaar in Nederland!
FacebookTweetPinLinkedIn

banden, bovag, onderzoek, Vakantie

Vorig bericht: « 6 Serie GT met M Performance spul is voor sportieve opa’s
Volgend bericht: BMW viert Nederlands succes met een speciale X1 »

Lees Interacties

Reacties

  1. wpgt zegt

    6 juli 2017 om 08:40

    Ik controleer de spanning om de maand of iets, maar pas hem nooit aan op lading eigenlijk. Dient bandenspanning aangepast op lading dan met of zonder lading gemeten te worden eigenlijk?

    Login om te reageren
    • pomoek zegt

      6 juli 2017 om 08:57

      @wpgt: maakt volgens mij niet uit.

      Login om te reageren
      • wpgt zegt

        6 juli 2017 om 09:14

        @pomoek: bij meer gewicht verwacht ik dat de druk in de banden hoger wordt. Dus bij een zware lading zal de druk automatisch al iets omhoog gaan lijkt me.

        Login om te reageren
        • stradale888 zegt

          6 juli 2017 om 09:51

          @wpgt: De druk blijft gelijk, want het volume blijft gelijk, lijkt me. De band zakt wel verder in en daar zit hem ook het probleem. Om dat te voorkomen moet de spanning omhoog.

          Login om te reageren
        • pomoek zegt

          6 juli 2017 om 09:52

          @wpgt: Nee hoor. Volgens mij werkt het zo: Door het hogere gewicht zal het gas in de band inderdaad iets samendrukken. Het volume neemt dan af en de druk neemt iets toe. De band is echter gemaakt van een flexibel materiaal en zal dus iets uitzetten. Dit vangt voor een groot deel de hogere druk op. De bandenspanning in een band van een auto die is opgekrikt is gelijk aan die van een auto die gewoon op zijn 4 wielen staat. Dat de bandenspanning omhoog moet bij meer lading heeft volgens mij alleen te maken met het “harder” maken van de band. De Wand van de band wordt zo hoger dan met een band onder normale spanning.

          Login om te reageren
    • trust zegt

      6 juli 2017 om 10:15

      @wpgt: is wel aan te raden om het aan te passen het gaat namelijk om de load rating. Hoe meer druk hoe meer gewicht de band kan dragen dus laten we load index 95 nemen Is de band bij 1,6 bar berekend op 490 kg en bij 2.5 bar berekend op 690 kg. Zo blijft de band in de beste conditie.

      Login om te reageren
  2. jaspervdwinden zegt

    6 juli 2017 om 08:47

    Ik keek eens in het half jaar, maar mijn nieuwe auto geeft het aan als de spanning niet juist is.
    Gemak dient de mens tegenwoordig… ;)

    Login om te reageren
    • ukbob zegt

      6 juli 2017 om 09:01

      @jaspervdwinden: daar zit ‘m dus meteen t grootste probleem…
      ligt een beetje aan het merk dat je rijdt, maar weet uit ervaring dat bijv de bandenspanning-controle van VAG auto’s pas zo’n beetje begint te piepen als de spanningen bizar ver gedaald is..
      daarnaast rekent je auto alleen uit of er spanningsverlies is dmv de omtrek. Nergens houdt dat rekening met belading en/of hogere snelheden en langere ritten.

      Dus net als bij zaken als automatische verlichting enz, zelf handmatig controleren soms net f beter dan aan de techniek overlaten (getuige de hoeveelheid randdebielen die in dichte mist met alleen dagrijverlichting aan de VOORkant van hun auto rondrijden…)

      Login om te reageren
      • volvoturbo zegt

        6 juli 2017 om 09:16

        @ukbob: obv omtrek is een oud systeem. Afgelopen jaren worden daar sensoren voor gebruikt (TPMS).

        Login om te reageren
      • 72bug zegt

        6 juli 2017 om 10:03

        @ukbob:

        VAG maakt nog steeds gebruik van het indirecte systeem inderdaad, waarbij de omtrek van de band wordt gemeten doormiddel van het snelheidsverschil tussen onderlinge banden. Indien alle 4 de banden dus gelijktijdig langzaam leeg lopen, kan het zo zijn dat je dus geen detectie krijgt.

        Directe systemen, met TPMS sensoren, zijn beter natuurlijjk. Maar duurder..

        Login om te reageren
      • unknown32 zegt

        6 juli 2017 om 10:15

        @ukbob: mijn auto geeft per 10psi aan hoeveel druk er in elke band zit.
        Staat ingesteld op koude banden op X psi (weet niet meer hoeveel). Als dit hoger wordt door warme banden: no problem. Gaat dit 10psi onder X dan krijg ik een melding

        Login om te reageren
    • fanboy zegt

      6 juli 2017 om 09:13

      @jaspervdwinden: Veel auto’s geven toch pas alarm bij onderlinge verschillen?

      Er zijn natuurlijk auto’s die echt spanningsmeters op de velgen.

      Login om te reageren
  3. pomoek zegt

    6 juli 2017 om 08:50

    Ik gooi ‘m er maar in: op een enkele pomp na mag je nu vrolijk betalen voor het oppompen van je banden. 50ct voor een beetje lucht. Ik denk dat dit voor veel mensen een reden is om het controleren van de bandenspanning dan toch maar weer te laten zitten. Gewoon gratis aanbieden dus. Net als toilet bezoek langs de snelweg. Maar dat is een ander topic.

    Login om te reageren
    • jaspervdwinden zegt

      6 juli 2017 om 08:56

      @pomoek: Bij ons in Hoofddorp staan geloof ik een aantal apparaten langs de weg.
      Hier bijvoorbeeld, kun je gratis je banden oppompen:
      https://www.google.nl/maps/@52.2867558,4.709507,3a,15.2y,256.67h,90.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1sqGxMCYHF2gDgPbNTbLrIFg!2e0!7i13312!8i6656!5m1!1e1

      Login om te reageren
      • pomoek zegt

        6 juli 2017 om 09:00

        @jaspervdwinden: dat is een goeie. Hier gratis lucht in Breda:
        https://goo.gl/maps/QV2CjRm9SbH2

        Login om te reageren
      • mashell zegt

        6 juli 2017 om 09:02

        @jaspervdwinden: zo éé staat er bij ons ook. Toen ik twee weken terug de bandenspanning wou corrigeren (de auto vroeg erom) wou gebruiken was dat apparaat defect (op zich lijkt me het verdienmodel van dat bedrijf ook wel wat lastig).
        Dus me maar over mijn principes heen gezet en 50 cent voor lucht betaald, iets wat eigenlijk natuurlijk gewoon service van een tankstation zou moeten zijn. Dat kan immers best omdat de broodjes, cola en de koffie er bepaald niet goedkoop zijn.

        Login om te reageren
      • Gulli zegt

        6 juli 2017 om 09:47

        @jaspervdwinden: hier in Rotterdam Noord, een week geleden het 0,1bar drukverschil in mijn voorbanden mee opgelost ?
        https://goo.gl/maps/EDVzKjkysd52

        Login om te reageren
    • Tenck zegt

      6 juli 2017 om 09:16

      @pomoek: Daarom heb ik een klein 12v compressortje van een paar tientjes achterin liggen. Die heeft zijn geld inmiddels al opgebracht, en is handig als je met een lekke band staat en je reservewiel is niet op spanning.

      Login om te reageren
    • smulders zegt

      6 juli 2017 om 10:09

      @pomoek: Dit. Ik heb geen contant meer op zak en rij daarom door als er 50 cent in moet.

      Thuis gewoon met de voetpomp en een losse meter.

      Login om te reageren
      • lekbak zegt

        6 juli 2017 om 19:55

        @smulders: met een beetje fietspomp zet je ook zo een paar tienden bar erbij. En iedereen heeft een fietspomp thuis. Zijn je banden nog goed koud ook!

        Login om te reageren
    • peug206 zegt

      6 juli 2017 om 14:04

      @pomoek: de locale tankstations in kleinere dorpen hebben dit gewoon gratis. Noemen ze service.
      Daarnaast: een kleine compressor kost je 50€ bij de lidl en is kleiner dan je reservewiel..

      Login om te reageren
      • pomoek zegt

        6 juli 2017 om 15:26

        @peug206: meen eens, en ik heb thuis ook een pomp liggen voor erbij met een meter erop.

        Login om te reageren
    • izimo zegt

      6 juli 2017 om 16:46

      @pomoek: Daarom tank ik in België, want op veel plekken kost het je niks. Belachelijk dat je daarvoor moet betalen, zijn er zelfs bij waar je €1,- moet betalen!!!

      Login om te reageren
    • jprc zegt

      6 juli 2017 om 17:28

      @pomoek: Juistem! Aangezien het de verkeersveiligheid bevordert zou de overheid ook een duit in het zakje kunnen doen. Goed geijkte systemen plaatsen, dus niet met een afwijking van 0,5 bar of meer..

      Login om te reageren
    • mars1985 zegt

      6 juli 2017 om 22:56

      @pomoek: bij ons in beverwijk kun je tegenwoordig bij de wasstraat je banden op pompen. Dat is wel zo makkelijk krijg je geen vieze handen ?

      Login om te reageren
  4. iamthestig zegt

    6 juli 2017 om 08:53

    Heb een compressor in de garage staan en check regelmatig. Als de aanhanger erachter moet gaat er wat lucht bij. Vanuit de dealer kreeg ik de auto trouwens mee met een te hoge spanning met gevolg een stuur dat een klein beetje scheef stond. Misschien konden de te harde banden niet genoeg vormen naar het wegdek?

    Login om te reageren
    • hans75 zegt

      6 juli 2017 om 09:06

      @iamthestig: schuur scheef van een hoge spanning? hoeveel megabar stoppen ze dan wel niet in? ;-)

      Login om te reageren
      • Gulli zegt

        6 juli 2017 om 09:48

        @hans75: doen ze bij de Nascar ook toch?

        Login om te reageren
      • nasty zegt

        6 juli 2017 om 12:13

        @hans75: vast een renaultdealer die zoiets zegt.

        Login om te reageren
  5. hans75 zegt

    6 juli 2017 om 09:05

    volgens mij kun je de bandenspanning beter meten als de banden warm zijn…, dan wel een iets hogere spanning natuurlijk. De enige correcte bandenspanning is de spanning op bedrijfstemperatuur.., direct na een stuk rijden. maar dat zal wel te omslachtig zjin….

    de betrouwbaarheid van de meter is daarnaast volledig vergeten.. ik zet ze soms bij de pomp op 2.2 bar, om thuis met een fatsoenlijke professionele meter maar 1.8 bar te meten…zeker die zogenaamde irritante automatische installaties bij tankstations zijn uitermate onbetrouwbaar is mijn ervaring…

    Login om te reageren
    • lekbak zegt

      6 juli 2017 om 19:58

      @hans75: je moet natuurlijk ook olie peilen met draaiende motor. Immers moet de olie er doorheen terwijl de motor loopt. Of zouden ze daar al rekening mee gehouden hebben?

      Dat laatste deel van je is inderdaad een heel groot probleem. Een halve bar afwijking is heel normaal bij die automaten. En een betrouwbare digitale meter (hoeft echt niet professioneel, de meeste digitale meters zijn best betrouwbaar) kost je wellicht twee tientjes.

      Login om te reageren
  6. cossiekiller zegt

    6 juli 2017 om 09:12

    Ik vroeg eens aan mijn vrouw om de banden bij te pompen. Na haar ‘interventie’ zat er nog minder in.
    Maar het is allang vergeven; ze is immers niet zo thuis in het blazen…

    Login om te reageren
    • berlinetta zegt

      6 juli 2017 om 09:24

      @cossiekiller: Waarom heb je haar dan als vrouw?

      Login om te reageren
      • gebakkenei zegt

        6 juli 2017 om 11:05

        @berlinetta: De afwas ?

        Login om te reageren
      • cossiekiller zegt

        6 juli 2017 om 13:12

        @berlinetta: Ze zuigt liever.

        Login om te reageren
    • racerx zegt

      6 juli 2017 om 13:44

      @cossiekiller: held

      Login om te reageren
  7. ivofga zegt

    6 juli 2017 om 09:23

    Ik pomp de banden bewust een stuk harder (2,8 bar waar de fabrikant 2,3 bar als maximaal aangeeft) voor lagere rolweerstand en minder doorhangen wanneer ik de aanhangwagen erachter heb hangen. Enige nadeel van te hoge bandenspanning is het slijtagepatroon.

    Login om te reageren
    • kniesoor zegt

      6 juli 2017 om 09:32

      @ivofga:
      Plus een langere remweg vanwege minder contactvlak tussen band en weg. Kortom : lijkt mij geen goeie keus.

      Login om te reageren
      • ivofga zegt

        6 juli 2017 om 10:26

        @amghans: en hoeveel langer wordt die remweg dan? Is dat één meter, zijn er dat twintig? Ze roepen wel langere remweg blabla maar zet nou eens twee dezelfde auto’s naast elkaar, gelijke snelheid alleen een andere bandenspanning en doe een remmentest. Ben toch echt benieuwd hoeveel meters dat gaat schelen. Ik ben nogal sceptisch of het echt zoveel zal schelen.

        Login om te reageren
        • kniesoor zegt

          6 juli 2017 om 10:44

          @ivofga:
          Irrelevant hoeveel langer / andere auto’s (het gaat hier om de jouwe). Minder contactvlak door flink verhoogde bandenspanning betekent onder omstandigheden een langere remweg dan nodig. Kan het verschil maken tussen al dan niet een medeweggebruiker / lantaarnpaal / boom o.i.d. koppen. Die lagere rolweerstand / dat minder doorhangen zou mij het risico niet waard zijn. That’s all.

          Login om te reageren
          • Rudy zegt

            6 juli 2017 om 10:57

            @amghans: Banden zullen in het midden van het loopvlak sterker slijten. Ben niet zo’n fan van dat hele harde oppompen. Hou gewoon fabrieksrating aan, of ga daar 0,1-0,2 bar boven zitten.

            Login om te reageren
            • kniesoor zegt

              6 juli 2017 om 11:01

              @rudy:
              Ben het met je eens.

              Login om te reageren
  8. gerjan zegt

    6 juli 2017 om 09:37

    Ik kijk er alleen naar als ik denk hij stuurd weer wat zwaarder of auto stuiterde weer minder. Rij in suzuki 3 deurs vitara. Rij geregeld met aanhanger. Als ik ze op pomp pomp ik altijd 3 bar in. Zal er vanavond weer is naar kijken.

    Login om te reageren
  9. diesel78 zegt

    6 juli 2017 om 09:48

    Puntje is wel (weet ik uit eigen ervaring) dat je na je vakantie met zware belading de bandenspanning ook weer omlaag moet brengen. Had nu in het midden een redelijk ‘kale’ band …. .

    Login om te reageren
  10. robert110 zegt

    6 juli 2017 om 09:50

    Ik controleer de bandenspanning maandelijks, samen met de olie etc. Ik zorg altijd voor de zelfde spanning, ongeacht lading. Zolang de auto geen gekke dingen doet vind ik het wel best. Daarnaast heb ik een compressor in de auto ingebouwd dus mocht het nodig zijn kan ik altijd en overal mijn banden oppompen.

    Login om te reageren
  11. fijnkonijn zegt

    6 juli 2017 om 09:50

    Ik kijk regelmatig ff op de display voor m’n neus. Daar staat bij elk wiel de actuele spanning. Tijdens het rijden zie je de bandenspanning langzaam oplopen (van 2.9 koud, naar 3.2 warm).
    Als de auto lang in de zon geparkeerd staat/stond zie je ook hoe de banden die in de schaduw stonden, een lagere spanning hebben als de banden die in de zon stonden:-)
    TMPS is best grappig.

    Aangezien ik de bandenspanning display niet permanent geselcteerd heb, begint de Model S te piepen als een band een te lage spanning heeft. Is me 1 keer gebeurt. Kon linea recta naar de bandenboer om de spijker er uit te laten halen en het gat te vulcaniseren…

    Login om te reageren
    • fijnkonijn zegt

      6 juli 2017 om 09:54

      @fijnkonijn: oeps. Het moet natuurlijk TPMS zijn. Snel mezelf corrigeren voordat mede-reaguurder vroaaaaaar weer begint te miepen dat ik twee letters omgedraaid heb (je zal d’r maar last van hebben).

      Login om te reageren
    • E34M5Touring zegt

      6 juli 2017 om 12:51

      @fijnkonijn: Vrij hoge bandenspanning dus. Mijn Alfa (ook bepaald geen lichtgewicht) zit op 2.4
      Over de 3 heb ik nog niet vaak gehoord. Overigens heb ik ook zo’n systeem in de BMW. Die begint al te zeiken bij 0,1 verschil…. Doodvermoeiend.

      Login om te reageren
  12. lincoln zegt

    6 juli 2017 om 09:55

    In het basis pakket van een autoliefhebber zit gewoon een voetpomp ..

    Alleen kneuzen klungelen met compressors en tjenken over 50 centjes ..

    Login om te reageren
    • melv zegt

      6 juli 2017 om 11:12

      @lincoln: Ik heb geen voetpomp maar een compressor thuis aan de muur. Ben ik nu ook een kneus ?

      Login om te reageren
      • lincoln zegt

        6 juli 2017 om 12:49

        @melv:

        Als je em aan de muur hebt hangen dan ben je idd een kneus ..

        Login om te reageren
    • 2505 zegt

      6 juli 2017 om 11:13

      @lincoln: ja precies, en jij vangt je maaltijd elke dag zeker ook nog steeds met een speer en vuistbijl .. want dat doen liefhebbers .. .. ..

      Login om te reageren
      • lincoln zegt

        6 juli 2017 om 12:45

        @deuxmillecinqcentetcinq:

        Een voetpomp werkt gewoon makkelijk ..

        Login om te reageren
        • lekbak zegt

          6 juli 2017 om 20:01

          @lincoln: een compressor in de garage ook.

          Login om te reageren
  13. mauricerma zegt

    6 juli 2017 om 10:04

    ‘Nadeel is langere remweg’

    Maar met minder spanning, dus meer band – weg contact, kun je toch juist harder remmen ?

    Login om te reageren
    • 2505 zegt

      6 juli 2017 om 11:17

      @mauricerma: dacht ik ook, meer oppervlak, dus meer grip (bij droog wegdek dan). Ook als ik off road ga (strand oid) zet ik de bandenspanning iets lager voor meer grip, zoals het heurt.

      Login om te reageren
  14. xenonlampje zegt

    6 juli 2017 om 10:07

    Ik controleer het eens in de 2 weken. Neem meteen ook alle vloeistoffen mee. Betreft een lesauto die 12 tot 1500 kilometer per week rijd. Dus dan moet alles wel in orde zijn.

    Login om te reageren
  15. 72bug zegt

    6 juli 2017 om 10:08

    Misschien een handige tip; indien je de bandenspanning aanpast omdat je op vakantie gaat, kan het nodig zijn om je TPMS systeem te resetten. Deze kan anders gaan lopen piepen onderweg naar de costa’s..

    Vaak heb je hiervoor een knop in het interieur of het dashboard, en dan leert het voertuig de nieuwe spanningen automatisch in.

    Login om te reageren
  16. unknown32 zegt

    6 juli 2017 om 10:12

    Mijn auto controleert dat automatisch. Banden worden altijd opgepompt zoals dit moet zijn met koude banden bij volle belading.

    Tussen koud en warm is er inderdaad een verschil van 20-30psi (volgens boordcomputer). Best fascinerend!

    Login om te reageren
  17. Dutchdriftking zegt

    6 juli 2017 om 10:19

    Harde banden zijn zuiniger. Wellicht is dat een stimulans voor de Hollanders?

    Login om te reageren
    • MAB zegt

      9 juli 2017 om 16:47

      @dutchdriftking: hahah dat zal de enige motivatie zijn hier.

      Login om te reageren
  18. maxidyne zegt

    6 juli 2017 om 11:33

    Heerlijk comfortabel rijden met zachte banden! En de wegligging is lekker wollig. Super!

    Login om te reageren
  19. focusrs1 zegt

    6 juli 2017 om 16:04

    235/35/19 @ 2.4bar check hem maandelijks als de spanning te laag wordt geeft de auto dat vanzelf aan.

    Login om te reageren
    • alcantara zegt

      6 juli 2017 om 17:04

      @focusrs1: Wat is te laag dan?

      Login om te reageren
      • focusrs1 zegt

        6 juli 2017 om 19:26

        @alcantara: als hij 0.4 bar zakt krijg je een melding – de spanning is in te stellen overigens

        Login om te reageren
  20. ronaldddvos zegt

    6 juli 2017 om 19:07

    Bij ons op de Zaak is het wekelijks. Omdat we veel kilometers rijden, slijten de banden harder met een te hoge/te lage spanning. Dus daarom elke week!

    Login om te reageren
  21. MAB zegt

    9 juli 2017 om 16:46

    Koop via aliexpress voor paar euro een bandenspanning meter voor in je dashboard.

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North