
Heb jij in de afgelopen jaren je kampeerauto laten schorsen? Dan heb jij misschien ook wel te veel betaald!
Welkom terug bij Kampeerblog. In de vorige aflevering kon u zien hoe een vakantieland in Europa ervoor zorgt dat campers en caravans niet meer langs komen. En er is nog meer slecht nieuws voor kamperend Nederland. De RDW heeft een foutje gemaakt dat duizenden bezitters van kampeerauto’s geld heeft gekost.
Bezitters van (kampeer)auto’s die van 2014 tot en met 2024 een camper (15 jaar of jonger) hebben laten schorsen, hebben te veel betaald. Kampeer staat tussen haakjes, want het gaat over auto’s die zwaarder zijn dan 3.500 kg. De RDW heeft op dit moment 6.700 gedupeerden opgespoord.
Wat is er fout gegaan?
Volgens de regeling die tussen 2014 en 2024 van kracht was, horen alle personenauto’s die zwaarder zijn dan 3.500 kg en jonger dan 15 jaar het lage schorsingstarief te betalen. Je en voelt hem al aankomen: da’s niet gebeurd. In plaats daarvan werd met het normale tarief gerekend.
Hoeveel hebben die mensen extra betaald? Dat is gelukkig niet zo’n ingewikkelde som. Voor iedere periode (één, twee of drie jaar schorsen) is het verschil in kosten voor de camperbezitter € 58,95. Maar dat is als je maar één keer een camper schorst. Ik kan me voorstellen dat je vaker (zeg maar iedere winter) je kampeerauto in de stalling zet en dus een aantal keer de schorsing verlengt of opnieuw aanvraagt. Stel dat je elk jaar voor één jaar hebt geschorst, dan ben je toch mooi bijna € 600 armer dankzij een foutje van de rijksdienst.
Voor wie de prijzen toch wil weten: hieronder hebben we een tabelletje met de prijzen. Sinds 1 januari 2025 is er een nieuwe regeling van kracht. Auto’s die zwaarder zijn dan 3.500 kg en jonger dan 15 jaar geldt nu wel het normale schorsingstarief.
| Normaal tarief | Laag tarief | |
| Schorsing aanvragen/verlengen 1 jaar | € 88,05 | € 29,10 |
| Schorsing aanvragen/verlengen 2 jaar | € 117,15 | € 58,20 |
| Schorsing aanvragen/verlengen 3 jaar | € 146,25 | € 87,30 |
Compensatie
De RDW gaat al deze mensen die te veel betaalden, terugbetalen. Iedereen die bijna € 60 extra betaalde, krijgt voor 15 juni een brief op de deurmat. In deze brief staat welke informatie de RDW van je nodig heeft, hoe je de info kunt doorgeven en hoe de rijksdienst je terug gaat betalen.
Op 8 mei 2025 zijn de eerste 500 brieven gestuurd. Waarom niet meteen alle 6.700 brieven die nu gestuurd kunnen worden? RDW: ”We versturen eerst 500 brieven omdat we zorgvuldig te werk willen gaan en genoeg tijd willen hebben om vragen te kunnen beantwoorden.”
Tot 1 juli kun je bericht krijgen van de RDW. Mocht je geen brief krijgen en toch te veel hebben betaald, dan vraagt de rijksdienst om na 1 juli even te bellen. Aangezien in Nederland de camper alleen maar populariteit wint, kan ik me voorstellen dat er meer dan 6.700 mensen zijn die nog wat doekoe terugkrijgen.
Foto: 4×4 Campers gespot door @fanboy





Typisch politiek, ingewikkelde regelingen bedenken die lastig correct uit te voeren zijn. Want schorsen is schorsen, daar zou één tarief volstaan. Maar de politicus die de twee tarieven bedacht heeft zal zelf wel een camper hebben…
Denk dat probleem de grens bij die 3500 kilo is. De meeste campers zitten daar namelijk onder. Daarboven is het eigenlijk een kleine vrachtwagen. En dat zijn doorgaans zakelijke voertuigen dus dan is een hoger tarief te verdedigen. Uitzondering is dus de camper (personenvoertuig) die “gematst” werd echter administratief verward met vrachtwagentje dus de fout was snel gemaakt.
Zwaardere voertuigen waren juist goedkoper te schorsen. Vanwege het kenteken van een camper, vaak personenwagen met SA (camper) notificatie, zal het fout gegaan zijn en met het reguliere tarief gerekend zijn.
Veel ligt al vastgelegd in het huidige wetgeving verkeer. Niet al te technisch uitgelegd.
Tot 3500 kg is B rijbewijs. Standaard bus omgebouwd tot camper. VW transport, Mercedes Marco Polo.
Daarna komt camper rijbewijs C1. Camper op basis van fabrieks af chassis cabine. TGE of ducato met Hymer of knaus opbouw etc. Maar nog zonder tachograaf.
MAN TGE kan je als camper krijgen maar gaat wel door als zwaar omdat hij 5 ton weegt.
Groot Rijbewijs komt daarna. Bijvoorbeeld de 4×4 of 6×6 expeditie trucks met luxe camper opbouw.
@dailydriver: De afgebeelde 4×4 Sprinter heb ik onder de 3500kg weten te houden, maar dat is door het simpel te houden en niet helemaal vol te bouwen. Meeste gaan er dik overheen
Waarom kost schorsen überhaupt niet gewoon een tientje per mutatie of iets daaromtrent?
Schorsen: 9 euro administratiekosten.
Weer actief zetten: 9 euro.
Ongeacht voertuigcategorie.
Gedoe om steeds weer te verlengen en opnieuw betalen.
Het idee zal wel zijn om het niet betalen van belasting niet te aantrekkelijk gemaakt moet worden. Je kunt je ook afvragen waarom er eigenlijk een ingewikkelde schorsingsregel hebben.
Waarom moet je hier als consument nog actie voor ondernemen?
Ze weten alles wat nodig is om het geld terug te storten, aangezien je dit alleen online kan doen.
Hee leuk om mijn campers op de foto te zien :)
Zijn helaas wel allebei al verkocht