
Lang leve de verbrandingsmotor, ook in Europa?
Het Europese verbod op de verkoop van nieuwe benzine- en dieselauto’s vanaf 2035 leek een uitgemaakte zaak. Twee jaar geleden werd de wet na een lange politieke strijd goedgekeurd: de toekomst moest en zou elektrisch zijn.
Autofabrikanten, waaronder zwaargewichten als Volkswagen en Volvo, schaarden zich er destijds achter. Stuk voor stuk kwamen ze allemaal met plannen om volledig elektrisch te gaan. De één sneller dan de ander.
Achteraf was het allemaal wel heel rooskleurig. De EU navolgen in hun wens om volledig elektrisch te gaan blijkt toch helemaal niet haalbaar. De EU kon het wel willen, maar uiteindelijk moet het volk die auto’s wel kopen.
We zijn nu halverwege het decennium en diezelfde wet staat onder zware druk. De politieke tegenstand groeit en ook de industrie zelf is minder enthousiast dan voorheen, daarover bericht de NOS.
Fabrikanten in zwaar weer
De realiteit van vandaag ziet er namelijk anders uit dan het optimistische gevoel in 2022. Europese merken hebben het moeilijk door de opmars van goedkope, goed gebouwde elektrische auto’s uit China. Tegelijkertijd drukken Amerikaanse importheffingen de winstgevendheid. Het resultaat? In Duitsland zijn volgens accountantskantoor EY in één jaar tijd al meer dan 50.000 banen in de auto-industrie verloren gegaan.
Dat maakt de sector nerveus. Fabrikanten lobbyen via brancheorganisatie ACEA bij de Europese Commissie voor meer speelruimte. Denk daarbij aan het toelaten van hybrides na 2035 of bijvoorbeeld auto’s laten rijden op synthetische brandstoffen. De boodschap is duidelijk: een harde streep door de verbrandingsmotor zet de industrie verder onder druk en is realistisch gezien onhaalbaar.
2035 lijkt ver weg maar het is minder dan 10 jaar. En met de huidige marktomstandigheden is het onmogelijk te stellen dat we in EU honderd procent klaar zijn voor elektrisch. Een groot gedeelte? Ongetwijfeld. Maar het één omwisselen voor het ander lijkt te ambitieus.
Politieke druk neemt toe
Officieel blijft de Europese Commissie nog altijd vasthouden aan het jaartal 2035. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen benadrukte recent nog dat “de toekomst elektrisch is” en riep op tot betaalbare, in de EU gebouwde EV’s. Toch heeft Brussel de evaluatie van de wet naar voren gehaald: in plaats van volgend jaar komt er dit jaar al een herziening.
Die evaluatie geeft tegenstanders van het verbod nieuw speelveld. Vooral de Europese christendemocraten, de grootste fractie in het parlement, zetten stevig druk. De Duitser Manfred Weber is een uitgesproken tegenstander. Natuurlijk heeft hij de industrie in zijn eigen land te redden.
Voor Weber en zijn partij is het simpel: niet Brussel, maar de markt moet bepalen of en wanneer de verbrandingsmotor verdwijnt. Dat kan uitmonden in het opschuiven van de deadline, het toestaan van hybrides of middels het gebruik van synthetische brandstoffen.
De groene omslag naar een verkoopverbod van auto’s met een verbrandingsmotor staat op wankelen. Hoewel het officieel nog altijd moet gebeuren groeit de tegenstand. En als de tegenstand groot genoeg is komt er uitstel. En van uitstel komt..





Het zou me niet verbazen als de EU door wil zetten ongeacht klachten van burgers of fabrikanten. Die lui hebben geen enkel gevoel bij de realiteit van de gewone mens of welke schade zij toerichten buiten hun kantoren en luxe vergaderzalen
EU is een kansloos instituut…wat hebben we eraan? naast standaard opladers en geen plastic rietjes?
Tja, de EU zal nooit hun gemaakte fout toegeven. Ze trekken liever heel europa mee de afgrond in dan zoiets toegeven… Ik ben er bang voor dat er niks zal veranderen met wat ursula wil vanuit hun ivoren toren en geen idee hebben wat er daadwerkelijk speelt
De fout is dat ze geen beleid durven uit te voeren. De gevolgen zullen rampzalig zijn voor de slapende Europese autoindustrie. China en Korea zijn de lachende derde.
is toch ook makkelijk als je bij de EU werkt zoals timmermans deed…lekker hautain beslissen over “het volk” en zelf met 300.000 euro per jaar naar huis, geen belasting betalen en autos’ etc zonder BTW etc kunnen kopen….
Het stopzetten van de omschakeling naar zero-emissies is een domme fout. De wereld is echt anders over 10 jaar. Nu nog aanrommelen met brandstofmotoren is kortzichtig. Je verliest de strijd van China.
Tenzij, je de teugels iets laat vieren. Wel biobrandstoffen en altijd gecombineerd met bijvoorbeeld 20 kWh accu en minimaal het halve vermogen elektrisch. Als overgangsfase naar 2045. Met behoud van de -steeds lagere- CO2-plafonds. Dat lijkt redelijk. Maar geen dikke V8’en die zuipen meer in Europa.
Je kan het de markt niet zelf laten bepalen. Je moet her wel sturing geven en daar naar toe laten werken.
De markt kiest inderdaad altijd voor de goedkoopste optie en dat is door modderen met inefficiëntie verbrandingsmotoren.
Als de EU zo graag volledig elektrisch wil gaan vanaf 2035 moet je dit ook stimuleren en subsidiëren, anders is dit gewoon niet haalbaar en draai je tegelijkertijd je eigen auto-industrie ook nog even de nek om.
Merci Bruxelles!
Ben benieuwd. Ik vond 2035 ook vrij vroeg, had er 2040 van gemaakt toendertijd, maar goed. De auto an sich is te complex en duur aan het worden nu. Ook door regels van Brussel overigens. Een Up koste bij release 9k, gingen voor 18k toen de productie stopte. Met dezelfde 1.0 motor met 60pk.
Een Europese variant van de ‘kei-cars’ zou hierin een oplossing kunnen zijn. Er worden nu absurde eisen gesteld t.a.v. het verplichten van veiligheidsvoorzieningen die de doorsnee automobilist compleet negeert of zelfs actief uitschakelt.
Verder kan ik me goed vinden in de argumentatie die @verdebosco hierboven al uitstekend heeft verwoord.
Als je de Europese auto industrie een plezier wilt dien moet je juist vasthouden aan de harde 2035 deadline. Zonder deadline weten de fabrikanten niet waar ze aan toe en moeten ze dubbele kosten maken en zowel in elektrische aandrijving als in doorontwikkeling van verbrandingsmotoren investeren. Duidelijkheid is voor de industrie van groter belang dan korte termijn winst door nog wat langer verbrandingsmotoren te kunnen verkopen. Als je als politieker je al met economie moet bezig houden dan zo dat jouw industrie voorop oploopt in waar het in de toekomst naar toe gaat. Doormodderen met verbrandingsmotoren betekent dat de Chinezen nog meer voorsprong nemen in elektrische aandrijflijnen en zo in de toekomst de Europese auto industrie van de markt kunnen vegen.
Precies. Wel vind ik dat de EU wat meer mag steunen (doet China immers ook), bijv. door stimulering van laadinfrastructuur, druk op elektra prijzen, etc.
Precies. De Audi baas zegt niet voor niets dat duidelijkheid nodig is en dat ee dus niet moeten afwijken van dit plan.
De russen staan aan ons achterdeur met hun T14 Armata tanks met een 35 liter V12 biturbo diesel motoren en wij mogen van Europa enkel nog met een elektrische toaster op pad, liefst gebouwd in China of de VS
Je hebt het over 2.000 Russische tanks versus 250.000.000 auto’s in de EU…
Zelfs als is het verbuik van een tank 100x zo groot, dan nog stelt dat helemaal niks voor.
“In the end, it’s about economics.”
Mijns inziens zouden ze de regels iets soepeler mogen maken, bijvoorbeeld dat PHEV of EREV met >100km electrisch rijbereik bij een wat strengere WLTP nog wel toegestaan zijn.
Dan kan je bijvoorbeeld een Porsche 911 met een kleine electromotor in de versnellingsbak en accu van 20kwh ofzo nog mogen verkopen.
Ik zeg hier op AB al jaren dat het verlies van arbeidsplaatsen groot is met de komst van de EV. Zeker bij laaggeschoolden. En concurreren met gesubsidieerde EV’s uit China is niet haalbaar. Daar moet je niet voor gestudeerd hebben omdat in te zien.