
In Nederland betalen we wegenbelasting, maar dan is niet automatisch alles keurig geregeld.
Strakke wegen, goede verlichting, genoeg verkeersborden. Ja op dat punt kun je weinig klagen over het Nederlandse wegennet. Maar een groot deel van de pijn zit in de dingen die je niet ziet: versleten tunnels, bruggen en achterstallig onderhoud.
Wegenbelasting betalen, maar een toekomstbestendige infrastructuur ho maar
Volgens nieuwe rapporten van Rijkswaterstaat en ProRail is het beeld van een keurige infrastructuur inmiddels net zo versleten als de Van Brienenoordbrug. In twee forse documenten (Staat van de Infrastructuur en Staat van het Spoor) – schetsen de twee organisaties een toekomstbeeld waar je niet vrolijk van wordt. Daarover bericht de Telegraaf
Het script van The Day After Tomorrow is er niets bij. Tunnels bereiken voor het eerst het einde van hun levensduur, bruggen en sluizen piepen en kraken, en technische installaties die het verkeer draaiende moeten houden zijn vaker stuk dan heel. In de praktijk merk je dat als weggebruiker. Storingen, afsluitingen en files als gevolg.
Een flink deel van onze bruggen, tunnels en wegen zijn na de Tweede Wereldoorlog gebouwd. Hoewel al die constructies onderhoud hebben gekregen in de afgelopen jaren is dat niet altijd genoeg. De slijtage ligt soms hoog en het wegennet is anders dan 70 jaar geleden. Veel meer auto’s. Veel meer vrachtverkeer. En ook veel zwaarder verkeer.
Onderhoud op de pof
De grote boosdoener is simpel: geld. Waar Nederland jarenlang ruim 2 procent van het bbp in infrastructuur investeerde, zitten we nu op een magere 1,2 procent. Dat verschil klinkt klein, maar volgens ProRail-topman John Voppen is dat simpelweg niet voldoende om het spoor goed te houden. Rijkswaterstaat-baas Martin Wijnen omschrijft het zo ongeveer als pleisters plakken op een brug waar het beton uitvalt.
Achterstallig onderhoud is ook nog eens een peperduur geintje. Duitsland is inmiddels voor 500 miljard euro aan herstelwerk bezig omdat ze te lang hebben gewacht. Wijnen waarschuwt dat ons hetzelfde staat te wachten. Wie er het eerst last van krijgt? Jij in je auto, wachtend in nog een file veroorzaakt door weer een kapotte camera, brug of verkeersinstallatie die al twintig jaar over datum is.
De problemen reiken verder dan het dagelijkse woon-werkverkeer. De Nederlandse economie draait simpelweg op logistiek. De Rotterdamse haven kan alle containers ter wereld aan, maar als de verbinding met het achterland hapert, schiet niemand daar iets mee op. Het besluit om bij de Papendrechtsebrug een gewichtsbeperking en inhaalverbod in te stellen zorgt ervoor dat transporteurs ineens drie keer zo lang onderweg zijn.
Keuzes, keuzes
Het wrange is dat hoe meer storingen er optreden, hoe minder tijd en geld er overblijft om structurele oplossingen te bouwen. Rijkswaterstaat en ProRail moeten nu al kiezen welk project wél doorgaat en welk project voorlopig in de ijskast belandt. Zo werd de Schinkelbrug alleen opgeknapt doordat andere plannen sneuvelden.
De Rekenkamer becijferde dat Rijkswaterstaat tot 2038 maar liefst 34,5 miljard euro extra nodig heeft. ProRail nog eens 20 miljard euro. Toch was in het tussenverslag van informateur Buma nauwelijks iets over infrastructuurbeleid te vinden. Bij de politici in Den Haag lijkt onze infrastructuur niet de hoogste prioriteit te hebben. Door dingen vooruit te schuiven is het ‘probleem’ gevoelsmatig opgelost: die minister of wat dan ook na mij mag er mee dealen. Maar al dat uitstel kost juist klauwen met geld.





Goed informatief stuk! Het geeft wel aan dat prioriteiten en focus in het verleden heel ergens anders zaten. Kabenetten Rutte waren vooral bezig met momentpolitiek, dat komt mi omdat er steeds brandjes geblust moesten worden (bv Toeslagen affaire, Coronaperiode) maar ook demissionaire periodes waren een reden om niet meer te kijken naar de toekomst. Kijken hoe het komende kabinet het er vanaf gaat brengen…
Politici zijn (bijna) allemaal maar met een ding bezig: het rijkelijk vullen van hun eigen zakken
Vullen van eigen zakken met belastinggeld?
Helaas wordt maar een klein deel van deze belasting voor wegen gebruikt. Vandaar het probleem.
en dan maar klagen over Belgische wegen haha.
En dan hebben we nog steeds het beste wegennet van Europa (zelfs boven Zwitserland). Dat geeft dus aan dat we het helemaal niet zo beroerd doen maar dat er zoals altijd best wel aandachtspunten zijn.
Uhm, volgens mij bedoelt de schrijver de ‘motorrijtuigenbelasting’. Dat die belasting in de volksmond ‘wegenbelasting’ heet, wil niet meteen zeggen dat de opbrengst ook voor infrastructuur wordt gebruikt.
De motorrijtuigenbelasting is een houderschapsbelasting die in de algemene middelen van de staat vloeit, en waarvan allerlei overheidstaken worden betaald – van onderwijs, zorg, defensie en algemeen bestuur tot (jawel) infractructuur.
tja, de Telegraaf wordt geciteerd, daar is het intellect niet te hoog.
Helemaal eens.
Het valt mij mee dat het woord ‘melkkoe’ niet in het stukje voorkomt. Maar al te vaak wordt gesteld dat de automobilist een louter bron van inkomsten is voor de overheid. Maar automobilist, dat is bijna iedereen, in elk geval ieder die er over klaagt. Dat ook niet-automobilisten meebetalen wordt dan niet genoemd. Net zoals de betalers van motorrijtuigenbelasting ook meebetalen aan het spoornetwerk. Gelukkig maar, anders zou het nog drukker zijn op de wegen.
Een bewoner op de beganegrond van een appartementencomplex gaat toch ook niet stellen dat hij niet via de VvE hoeft mee te betalen voor onderhoud van het dak?
Ik zou het wel lekker vinden als de overheid meer aandacht besteed aan het onderhoud, ik maak niet voor niet dik 2400 euro hsb over per jaar hoop ik.
gelukkig kunnen we onder het mom van weerbaarheid, en dankzij meer staatsschuld en dus meer belasting, de infrastructuur meer gaan onderhouden zodat “ook defensie er veilig overheen kan”.