
Is dit dé manier om jongeren in een EV te krijgen?
Het voelt soms misschien alsof wij in Nederland het braafste jongetjes van de EU-klas willen zijn op milieugebied. Een blik over de grens verraadt dat er ook elders wordt gekeken naar de overgang naar EV’s. Zo wil Frankrijk, net als Nederland, tegen 2050 CO2-neutraal zijn. Daar moet nog wel wat voor veranderen.
Als tussentijdsdoel hoopt de Franse regering dat het wagenpark tegen 2030 voor 15 procent bestaat uit EV’s. Dat is 4 procent meer dan in 2025. Moet te doen zijn, toch? Waarom ik het zo lang over Frankrijk heb? Let op.
De Union Françiase de l’Électricité is een vakbond die de elektrificatie van Frankrijk wil aanzwengelen. De organisatie vertegenwoordigt onder andere TotalEnergies en roept de Franse overheid op om elektrificatie te stimuleren. Als nieuwe maatregel heeft de UFE maar liefst 50 voorstellen gedaan voor veranderingen in het land. Eén van de voorstellen is een speciaal EV-rijbewijs.
Het EV-rijbewijs komt met vele voordelen
Naast het gewone B-rijbewijs en de code 78 voor automaatjes wil de UFE een rijbewijs waarmee je enkel in elektrische auto’s mag rijden. Het EV-rijbewijs zou ook nog eens goedkoper moeten zijn dan een normaal roze pasje. ”Omdat een elektrische auto lagere gebruikskosten heeft dan een auto met een verbrandingsmotor, zou dit een economisch voordeel opleveren voor rijscholen, wat zou worden doorberekend in de prijs van het rijbewijs.” Daarnaast moeten subsidies de prijs verder omlaag brengen.

De regering moet ook de rijscholen tegemoet komen met overheidsgeld, maar ook gunstige leningen. Daarmee kunnen de rijscholen de benodigde apparatuur aanschaffen en zich verdiepen in lesgeven in EV’s. Leerlingen kunnen hierna dan weer gerichter les krijgen op EV-gebied. Denk aan het leren omgaan met regeneratief remmen, niet rijden op motorgeluid en zien wanneer je moet gaan zoeken naar een laadpaal.
Lees ook: EV steeds populairder bij Nederlandse rijscholen
Nadat de nieuwe automobilisten het rijbewijs expliciet voor elektrische auto’s hebben gehaald, moeten ze ook een EV kunnen kopen. De huidige prijzen zijn daar te hoog voor. Daarom moeten de EV-rijbevoegden een renteloze lening krijgen om hun eerste EV te kunnen kopen.
Gaat de overheid hierin mee?
Het plan staat nog maar sinds gisteren online. Het is dus nog te vroeg voor een uitgebreide reactie van premier Sébastien Lecornu. Eerlijk is eerlijk: het is best een sterk idee om jongeren al snel in de EV-richting te duwen. De grote vraag zal echter zijn: komt het EV-rijbewijs niet wat te vroeg? De lening moet dermate groot zijn om het gat tussen een tweedehands Golfje en een gebruikte e-208 te overbruggen.
En dan voor onszelf: zouden wij in Nederland ook na moeten denken over een EV-rijbewijs om onze jongeren gericht richting de elektrische auto te duwen? Of anders gezegd; zou jij je kind aanraden om voor een EV-rijbewijs te gaan (zolang hij/zij niet rookt voor het 18e levensjaar, uiteraard)?
Via Auto Plus





Geen kind hier, maar zowel zou ik als ouder zeggen: Dat ev rijbewijs mag je zelf betalen, voor de ICE betaal ik wel mee :)
Zou dan als ik je kind was. En Tesla fanboy. Elke dag benoemen waarom elektrische auto’s zo geweldig zijn. Elke dag aan de eet tafel. En de slaapkamer vol met posters van Tesla auto’s.
Als Frankrijk weer gaat strooien met renteloze en subprime leningen, dan weet je uiteindelijk wel wie het gaat betalen.
Ze kunnen van alles bedenken om ons in een EV te duwen, vooral regeringen en gemeentes kunnen dit doen.
Als gemeentes in de nabije toekomst verbranding motoren gaan verbieden in steden, dan moet iedereen die woont of werkt in steden een EV kopen.
En mensen die dan zeggen ik kan geen EV kopen is het zelfde als al die mensen die nu roepen ik kan geen Euro-6 auto kopen. (Euro-6 is er al vanaf september 2014)
Dus een complete onzinnige redenering om er onder uit te komen.
Taxi’s is een mooi voorbeeld, als gemeentes alleen nog taxi vergunningen gaan toestaan voor EV voertuigen, je taxi vergunning blijft dan alleen nog geldig met een EV voertuig.
Als je zo incapabel bent dat je een EV rijbewijs nodig hebt, dan is er meer aan de hand. Dan moet je ook maar niet deelnemen aan de rest van het verkeer.
Noem mij maar EV evangelist, wat ik niet ben, maar ik zie alleen maar voordelen;
Een goedkoper rijbewijs voor wie wil, met als voordeel een lager impact op het milieu.
En voor diegene die houden van motorgeluid en goedkope occasies, blijft het zoals het is.
What’s not there to like?
Een korte blik op de realiteit wijst uit dat wanneer het één kunstmatig goedkoop wordt, het aan de andere kant dubbel betaalt dient te worden. Het blijft dus niet zoals het is
Je krijgt door dit woud aan verschillende rijbewijzen een onmogelijke situatie. Gewoon handgeschakeld rijbewijs halen en daarna mag je zelf bepalen wat je gaat rijden, kom je ook nooit voor verrassingen te staan als je eens in het buitenland een huurauto krijgt. Dan denk ik altijd aan die amerikaanse toerist die in Rome een Fiatje 500 handgeschakeld krijgt en daar dus niet mee kan (en mag) rijden… lullig maar daar gaat dan je leuke vakantie als je alleen maar een EV of Automaat rijbewijs hebt.
Zelf rij ik nu automaat maar ik heb geen enkele moeite om een leenauto met “roerbak” te rijden omdat ik zo decennia lang hebt gereden en mijn motor ook nog gewoon een schakelbak is. Heb je schakelen geleerd dan is het hetzelfde als fietsen “je verleert het niet” en het hindert ook niet als je maar 2 pedalen hebt.
Om te beginnen: als een praktisch failliet land dit gaat lenen/subsidieren, draait uiteindelijk Europa, en dus wij, ervoor op. Het rijbewijs zal je niet in staat stellen om op vakantie een auto te huren, want de beperkte EV vloot die er was wordt er nu en masse uitgekegeld door verhuurmijen. Verder: wat wordt de eis om een volwaardig rijbewijs te halen? Moet je dan alles opnieuw doen? Of haal je gesubsidieerd je EV bewijs en kun je vervolgens via een achterdeurtje tegen minimale kosten je volledige bewijs halen (automaat)? Welke jongere is in de positie om thuis een EV te laden? En te kopen? Waarschijnlijker is dat ze in de EV van het ouderlijk gezag gaan rijden en dat levert niks op, want die stond er al. Dus er is best veel not to like.
Je kunt het niet fouter hebben. EVs hebben extreem grotere impact op het milieu. Nog los van de kinderarbeid
EV zou 20jaar celstraf op moeten staan, zo fout zijn die walgelijke kutautos
Ik heb mijn zoon geadviseerd om voor handgeschakeld te gaan. Altijd handig voor als hij ooit een leuke (bijna) klassieker wil gaan rijden.
Of als hij ooit met een bestelwagen zou willen rijden, of een auto zou huren in 75% van de wereld,…
Huurauto’s in het buitenland (vooral zuiderse landen) zijn veelal handgeschakelde auto’s. Waarom weer een speciaal rijbewijs (weer regeltjes) en subsidies. Kunstmatig gemanipuleer om hun verkeerde keuze voor EV’s te verdoezelen. Wat een losers!
Milieu, CO2 en EV hebben nul met elkaar te maken (behalve dat ze allen instrumenten zijn nu).
Mooiste zin; EV rijden is goedkoper, maar moet wel subsidie om het aantrekkelijk te maken. Logica van een dronken aardbei.
Wat een vreemd plan. Er is toch geen wezenlijk verschil tussen het besturen van een EV en het besturen van een auto met een ander soort motor maar met een automaat? Er is toch ook geen separaat dieselrijbewijs?
De achterliggende gedachte kan ik nog wel volgen, maar deze constructie is wel heel gekunsteld.
Ben het hier wel volledig mee eens. Immers, het gaat om de verkeersregels. Elke verschillende auto moet je even aan wennen. Anders moet je voor elke merk en type een apart rijbewijs gaan halen.
Bijzonder toch weer.
Het gros van de leerlingen is 17/18 jaar oud, behalen rijbewijs en kunnen dan een EV van 25K aanschaffen?
Tenzij paps of mams een gulle gift doen, zal de eerste auto van het kaliber bv 106 of i10 o.i.d. zijn. Naast een gulle gift is een grote bijdrage in de verzekering/wegenbelasting ook handig, want met een krantenwijk zijn die kosten niet zelf op te brengen, laat staan dat je auto met 150 pk als beginnend automobilist kan verzekeren.
In mijn dorp kun je lessen in bv A3, A5, C190. Niet echt starters auto.
Geef les in bv een golf 4, zonder rijhulpassistentie. Leerlingen moeten leren en zelf rijden, leerlingen moeten niet gepamperd worden en lessen in een auto die alles voor je doet.
De ideeen van de overheid gaan niet over o.a. veiligheid, maar zijn voor stimulans voor de Franse auto-industrie .
Fout, fout, fout.
Te misdadig voor woorden. EVs moeten ACUUT verboden worden.
Dat het niet te betalen is, is wel raar. Heb meerdere beginnende engineers vanuit school. Die in een betaalbare tweedehands model 3 rijden.
Het subsidiëren en promoveren van elektrische voertuigen is een zeer eenzijdige bezigheid.
Een overheid dient zich bezig te houden tot het steunen van onderzoek naar andere vormen van energieopwekking dan het huidige verbranden van fossiele brandstoffen.
Een andere vorm van “brandstof” is bijvoorbeeld waterstof, de veronderstelde kennis die is aangeleerd bij een EV-autorijschool is héél anders dan die geld voor een EV met een batterij.
Zou je dan voor auto met waterstof als brandstof ook een apart rijbewijs moeten behalen en overheids subsidie instellen? Ook energie opwekking met behulp van (en ik doe maar een gooi) nucleaire-energie.
Een overheid die zich alleen maar richt op elektrische energie met batterijen als als energiedrager slaat een nutteloze weg in die tot een veelheid aan hoofdbrekens zal lijden en sluit onderzoek naar andere vormen van energieopwekking uit.