• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

Dit moest de betrouwbaarste Italiaan aller tijden worden

Auteur: willeme, gepost 19 maart 2017 om 21:02 – 18 Reacties

OSCA


Dat kwam mede door een roffelende boxermotor…

Wat is de beste auto ooit? Een vraag die heel interessante discussies kan oproepen, maar geen antwoorden kan geven. Een wijs man zei ooit, de beste auto heeft Italiaanse styling, Zweedse veiligheid, Japanse betrouwbaarheid, Britse onderstelafstemming, Amerikaanse power, Frans comfort en Duitse bouwkwaliteit. Combineer dat met Zuid-Koreaanse garantievoorwaarden en Spaanse prijzen en je hebt de perfecte auto. Echter gaat dit natuurlijk nooit gebeuren.

Maar soms zijn er wel succesvolle kruisbestuivingen. En soms zijn er hokken van auto’s. Het allerbeste voorbeeld is nog wel de Alfa Romeo Arna. Nog altijd onbegrijpelijk om Italiaanse techniek te koppelen aan Japanse styling. En roestpreventie. Vermakelijk, maar niet echt wat de intentie was. Maar soms komen ook pareltjes voort uit een Italiaans – Japanse samenwerking. De Ferrari Enzo mag dan ‘Pininfarina’ op de flanken dragen, de auto is toch ontworpen door Ken Okuyama, een Japanner. Nog zo’n goede combinatie is deze OSCA 2500GT ‘Dromos’.

Eerst even de naam O.S.C.A., het staat voor Officine Specializzate Costruzioni Automobili en is opgericht door een paar broers met de achternaam Maserati. Inderdaad, de Fratelli Maserati waren verantwoordelijk voor O.S.C.A. en de reden is op zich opmerkelijk. Bij Maserati wilden ze de activiteiten beperken tot de racerij en lichtgewicht sportwagens voor de openbare weg. Dit kostte te veel geld waardoor Maserati genoodzaakt werd om met de rijke familie Orsi te gaan samenwerken. Dit heeft een tijdje geduurd (bijna 10 jaar) totdat de spanning te groot werd en beide kampen hun eigen weg volgden. Orsi ging verder met Maserati zoals we het kennen: luxe sportwagens met hier en daar een racer. Maserati richtte vlak na WOII dus OSCA op, in 1947.

OSCA

O.S.C.A. is een relatief onbekend merk, maar weet dat het schitterende sportwagentjes waren, met prachtige koetswerkjes van carrossiers als Vignale, Frua, Morelli en Frisore. Ook de motorsporthistorie van OSCA mag er zijn. Heren als Luigi Villoresi, Colin Davis en Stirling Moss. Aan het einde van de jaren zestig werkten ze nog samen met Fiat, uiteraard de Spiders en Coupe van het Turijnse merk. Maar daarna was het helaas over en uit voor het merk dat zich misschien nog wel het beste laat omschrijven als het Italiaanse Lotus.

OSCA
O.S.C.A. 1600 GT by Touring (1962), O.S.C.A. Tipo J Formula Junior (1960), O.S.C.A. FS 372 Morelli Spider (1957) en O.S.C.A. MT4 Berlinetta (1957)

Afijn, eind jaren ’90 was het een trend om oude merken weer nieuw leven in te blazen. MG kwam weer tot leven, Volkswagen was bezig met een megalomaan Bugatti project, Hispano Suiza zou weer komen en Maarten de Bruijn was in de schuur van zijn ouders bezig om het Nederlandse Spyker weer te reanimeren. Nu hadden de EB118 en Silvestris niet zoveel te maken met de originele Bugatti’s en Spykers, maar er was één wederopstanding waarbij dat wél het geval was. En dat was dit project. Automotive zwaargewichten Ercole Spada (ontwerper van o.a. de Giulia TZ, Lancia Fulvia en Aston DB4 GT Zagato), Mario Colucci (ex-Abarth) en Luca Zagato bundelden hun krachten en talenten en begonnen met het ontwerp voor de Dromos.

OSCA

Ook twee van de originele Maserati broeders hielpen mee. Spada was de drijvende kracht en initiator van het project; hij wilde al jarenlang zijn eigen automerk opstarten. Het hele project werd gefinancierd door de Japanner Shozo Fujita, een groot liefhebber van Italiaanse sportwagens. Het gerenommeerde GMP Automobili was verantwoordelijk voor de bouw van de auto, een beetje zoals de Aria Group dat ook doet. Bedrijven die zich specifiek richten op het bouwen van prototypes en concept auto’s.

OSCA

De O.S.C.A. 2500 GT moest zeker een lichte sportwagen zijn, maar je moest er ook mee kunnen toeren. Het interieur is verrassend ruim te noemen, en een lust voor het oog. De ontwerpers wilden zo min mogelijk elektronica in de auto: dus geen boordcomputers, elektronische metertjes of infotainment systemen. Uiteraard geen ABS, ESP of ASR.

OSCA

Dankzij het ontbreken van, ehh, alles, was het een lichte auto, zo’n 780 kg. De auto was iets langer dan 4 meter lang (4,06m) en 1,76 breed. Oh, en laag, heel erg laag: één meter vijftien. Een ideaal recept voor een sportwagen: lichtgewicht en een laag zwaartepunt. Dat werd nog eens extra goed mogelijk gemaakt door de motor, een viercilinder boxer. Op aandringen van de investeerder een Subaru motor, uit de Legacy. Deze was goed te plaatsen in het chassis vanwege de layout. Het zwaartepunt lag lekker laag en de betrouwbaarheid zeer hoog. Daarbij klinkt het uniek en waren de blokken goed leverbaar. Het inlaat en uitlaattracjet werd aangepast (lees: open gemaakt) waardoor het vermogen uitkwam op 187 pk en 235 Nm. Dus op het niveau van een Elise 111S, Opel Speedster of Porsche Boxster.

OSCA

De prestaties waren niet verkeerd, zeker niet voor rond 2000. 0-100 in slechts 6 seconden en een voor dit type auto totaal irrelevante topsnelheid van 240 km/h. Prima prestaties, maar deze auto was bedoeld om zoveel mogelijk plezier te beleven op Pescara, Mugello of de Stelviopas. En daar is het nooit van gekomen, helaas. Het lag in de planning om er 100 per jaar te bouwen, maar het aantal ligt 99 stuks lager. Alleen deze rode is gebouwd. Het is zover bekend de enige auto in de historie die twee keer officieel gelanceerd is, maar er kwamen te weinig orders binnen om het rendabel te maken. De prijs lag boven een 996 Carrera terwijl de auto als concept dichter bij de Boxster stond.

OSCA

De tijd voor Ercole Spada kwam nog wel. In 2007 richtte hij SVS op (Spada Vetture Sport) en onthulde in 2008 de Codatronca, een bizarre sportwagen op basis van de Corvette Z06. Deze werd in 2012 nog vergezeld met een roadster versie, de Monza. Technisch identiek aan de Codatronca, maar dan met nog meer vermogen. Ongetwijfeld spectaculair, maar zo verfijnd hairpin-riddertje als de 2500GT is het niet en dat is toch een beetje jammer. Misschien een volgend project. Je weet dat er altijd wel weer een paar romantici en financiers bij elkaar komen om het stomst mogelijke plan te bedenken: een eigen sportwagenmerk beginnen.

Ook interessant!

  • Genesis X Concept is woestaantrekkelijk
  • Video - Audi RS6 GTO Concept in detail
  • Jeep Magneto Concept is nieuw en volledig elektrisch
  • Lezersvraag: welk concept van 2021 wil jij onder de kerstboom?
    Lezersvraag: welk concept van 2021 wil jij onder de kerstboom?

Nieuwste artikelen

  • Video: Mijn knipperlicht staat aan, DUS ik kom
  • Porsche pakt de beste Carrera op de juiste wijze aan
  • Nee maar! Keert de leukste hot hatch terug?
  • De PORSCHE 997.2 Turbo Cabrio van Dick heeft het ALLEMAAL #MijnAuto
FacebookTweetPinLinkedIn

concept, ercole-spada, Maserati, Subaru, vergeten-concept

Vorig bericht: « Auw! Zeldzame McLaren F1 GTR crasht op Goodwood
Volgend bericht: BMW & Mercedes: “Teveel nichemodellen in gamma” »

Lees Interacties

Reacties

  1. cossiekiller zegt

    19 maart 2017 om 21:10

    Knap ding. Kende ik nog niet.

    Login om te reageren
  2. rufctr01 zegt

    19 maart 2017 om 21:12

    Geinige auto!

    Login om te reageren
  3. viezefreddyw zegt

    19 maart 2017 om 21:17

    Dit verhaal kende ik nog niet. Wel een fraai ding hoor, zeker op de foto van bovenaf.

    Maar het antwoord op de eerste vraag is natuurlijk de Mercedes W140 S-klasse.

    Login om te reageren
    • Homer55 zegt

      19 maart 2017 om 21:21

      @viezefreddyw: En de W124, W126 en ook de W201.

      Login om te reageren
  4. Robert zegt

    19 maart 2017 om 21:29

    Een wijs man zei ooit… @willeme: was dat niet toevallig jijzelf?

    Ik zou je woorden voor waar kunnen aannemen.

    Login om te reageren
  5. bofkont zegt

    19 maart 2017 om 21:31

    Is het een W124 in vermomming dan :)

    Login om te reageren
  6. lincoln zegt

    19 maart 2017 om 21:31

    Rare tendens om ouwe merknamen maar nieuw leven in te blazen ..

    Probeerden ze ook met DeTomaso Voisin en Alfa Romeo ..

    Login om te reageren
  7. lincoln zegt

    19 maart 2017 om 21:45

    Mooie kar trouwens (voor die periode) ..
    Had nu een grappig obscuur project geweest ..

    Overladen met termen zoals .. rijdersauto .. driveability .. stuurbeleving .. vet bommetje ..

    Login om te reageren
    • willeme zegt

      19 maart 2017 om 22:10

      @lincoln: en allemaal ‘liefhebbers’ die hem nèt niet kochten?

      Login om te reageren
      • lincoln zegt

        19 maart 2017 om 22:18

        @willeme:

        Met benzine in je aderen en een head full of petrol ga je op een gegeven moment onzin verkondigen ..

        Login om te reageren
        • lincoln zegt

          19 maart 2017 om 22:21

          dan gaan je hart en ziel naar de klote ..

          Login om te reageren
        • bofkont zegt

          20 maart 2017 om 09:36

          @lincoln: Je praat idd wel verdacht veel onzin.

          Login om te reageren
  8. pinut187 zegt

    19 maart 2017 om 22:00

    Gaaf ding, mooie aparte velgen ook. Jammer dat ie niet in productie is gegaan.

    Login om te reageren
  9. henkhupelschoten zegt

    19 maart 2017 om 22:08

    De meest betrouwbare Italiaan? De 126p! Die krengen werden zelfs in Australië verkocht als FSM niki.

    Login om te reageren
  10. elemento zegt

    19 maart 2017 om 23:17

    Leuk opgebouwd en leerzaam tekst

    Login om te reageren
  11. gerrelekker zegt

    20 maart 2017 om 09:16

    WTF is “afijn”?

    Login om te reageren
  12. Dutchdriftking zegt

    20 maart 2017 om 10:44

    Het had zo mooi kunnen zijn…

    Login om te reageren
  13. mrrallycross zegt

    20 maart 2017 om 12:08

    Van zijn schoonheid moest hij het in ieder geval niet hebben

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North