• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
Autoblog.nl

Autoblog.nl

  • Home
  • Formule 1 »
    • Max Verstappen
  • Automerken
  • Occasions
  • Podcasts
  • Rijtesten
  • Video’s »
    • Alles
    • Autoshows
    • Aankoopadvies
    • Mijn auto
    • Rijtesten
  • EV’s
  • Spots »
    • Upload
  • Login

F1 2016: gehoorbescherming waarschijnlijk weer nodig

Auteur: rynnus, gepost 24 januari 2016 om 10:25 – 51 Reacties

Nieuwe uitlaten in de Formule 1; wat te verwachten?


Joepie! Dit juichen wij alleen maar toe!

Nascar staat tegenwoordig bekend als de betere sport als het aankomt op spektakel en beleving, dat is dan overigens ook wel het enige. Maar die Amerikanen weten wél hoe je het publiek kunt vermaken; een circuit dat je in één oogopslag ziet, veel verkeer op de baan, auto’s die enkel naar links sturen en zijn uitgerust met de remmen van een sladroger. Sensatie alom.

En precies om dát weer een beetje op te schroeven bij het tarwegras-etende Formule 1, is men al een tijdje in de weer met het motorgeluid van de GP bolides. Het mag allemaal wat luider. Sinds we de sound niet meer van het aantal cilinders moeten hebben, past men simpel het uitlaatsysteem aan. Zo werd in september al aangekondigd.

De wastegate wordt afgezonderd van de hoofduitlaat zodat de turbo minder invloed op het geluid zal hebben. Die wastegate -welke een dempend effect op het geluid heeft- krijgt een eigen uitlaat aangemeten. Dubbele pijpjes dus, waardoor je tenminste weer doorhebt dat Max voorbij raast, ook als je even op de wc zit.

Paddy Lowe van Mercedes sprak zich onlangs uit over de geluidsontwikkelingen in het lab en was ervan overtuigd in 2016 een significant beter/mooier/harder geluid te horen. Dat horen we graag. Na de testsessies in februari zal op 20 maart in Melbourne het seizoen weer starten. We zijn benieuwd!

Ook interessant!

  • f1 rechten ziggo
    'Ziggo verliest F1 rechten'
  • Nyck de Vries niet in F1, wat gaat hij nu doen?
    Nyck de Vries niet in F1, wat gaat hij nu doen?
  • Kvyat F1 zitje
    Daniel Kvyat heeft weer een zitje in de F1
  • Online F1 kijken: welke gratis en betaalde streaming opties zijn er voor Formule 1?

Nieuwste artikelen

  • BREEK: BMW iX3 komt volgend jaar ook met echte premium
  • Biem! Hoe vaak crasht die Tesla Robotaxi nu eigenlijk?
  • Gespot – Heerlijke Lancia Delta restomod in goed gezelschap
  • Waarom Lando Norris geen straf kreeg bij het inhalen van Tsunoda
FacebookTweetPinLinkedIn

Formule 1, Racing, sound, uitlaat

Vorig bericht: « Klassieker: Marcos Mantula
Volgend bericht: Wat je moet weten over de olieprijzen »

Lees Interacties

Reacties

  1. gaserop zegt

    24 januari 2016 om 10:29

    Alleen maar hard geluid om het harde geluid dus. Ik denk dat het uitlaatsysteem nu alleen maar zwaarder wordt. Dit kunstmatige gedoe is blijkbaar de trend van de F1, na het invoeren van het DRS systeem wat ook al compleet belachelijk is…

    Login om te reageren
    • dionijsb zegt

      24 januari 2016 om 11:02

      @gaserop: ik vind de DRS nou niet compleet belachelijk, in ieder geval een verschil met kunstmatig het geluid ‘beter’ maken

      Login om te reageren
      • Arnoud zegt

        24 januari 2016 om 12:32

        @dionijsb:
        Tuurlijk is DRS belachelijk. Laat ze maar ronden lang vechten om een positie hogerop te bemachtigen. DRS is pure competitievervalsing!

        Login om te reageren
        • pomoek zegt

          24 januari 2016 om 14:56

          @Original_Arnoud: Yep, en dat was wat jaren lang gebeurde. Auto’s werden zo gebouwd dat het onmogelijk was er dicht achter te rijden, je kon gewoon niet genoeg snelheid maken. Vonden veel mensen niet leuk. Formule 1 werd een beetje treintjes kijken. DRS is niet de meest elegante oplossing maar beter dan helemaal niets. Nu zie je dat een coureur een ander op DRS inhaalt en er daarna snel afstand neemt. Soms wisselen coureurs in korte tijd regelmatig van positie. Dat vind ik leuker dan dat ze 20 ronden aan een touwtje rijden. Regels zijn tenslotte voor iedereen dezelfde. Dus is er geen sprake van competitie vervalsing.

          Login om te reageren
        • 87sandyd zegt

          24 januari 2016 om 15:46

          @Original_Arnoud: dankzij DRS zien we iig inhaalacties. Beter dan die optocht van enkele jaren geleden, dan hoefde je namelijk alleen de start te zien om de uitslag te weten

          Login om te reageren
          • ronnys zegt

            25 januari 2016 om 10:59

            @87sandyd: Ja want inhaal acties (nouja mag je het wel actie noemen) een passeer moment met 20 km/u verschil op het rechte stuk is iets om voor op het punte van de stoel te gaan zitten??
            Je weet nu vaak 3 bochten van te voren al dat het er aan komt en dat het gaat lukken. Nou boeiend!

            Ze moeten DRS af schaffen en verplicht de auto’s zo maken dat je weer gewoon op 2 meter er achter kan rijden. En niet zoals bij Merceders dat je op 2 seconden nog loopt te klagen dat je niet dichterbij kan komen door overmatig hinder!

            Login om te reageren
  2. MrHyde zegt

    24 januari 2016 om 10:30

    -edit: dank u, is inmiddels gefixt. Goede quote ;)-

    Login om te reageren
    • rob5nismo zegt

      24 januari 2016 om 10:34

      @mrhyde: en de banden zijn ook verschillend van diameter rechts is een inch groter als links volgens mij maar dat rijd wel ruk op het rechte stuk maar je gaat zonder al te veel moeite de bocht om

      Login om te reageren
  3. rob5nismo zegt

    24 januari 2016 om 10:32

    De wintertest zal het uitwijzen want daar staat you tube straks weer vol mee gelukkig??

    Login om te reageren
  4. trustmeiamanengineer zegt

    24 januari 2016 om 10:36

    Mooi, want toen ik op Spa was afgelopen jaar viel het geluid me zeer tegen, was echt gewoon zacht. De Porsche van de SuperCup deden je trommelvlies wél bloeden.

    Login om te reageren
  5. Design_Driven zegt

    24 januari 2016 om 10:36

    Toch een beetje alsof je het tennis racket van de dames uitrust met een kastje dat kunstmatig Ah geluidjes maakt.

    Login om te reageren
    • c3po zegt

      24 januari 2016 om 12:34

      @sketcher: lol!

      Login om te reageren
    • autoriteit zegt

      24 januari 2016 om 13:05

      @sketcher: haha mooi verwoord :)

      Login om te reageren
  6. viezefreddyw zegt

    24 januari 2016 om 10:37

    Ik ben bang dat het vies gaat tegenvallen. Kunstmatig geluid is nooit mooi geluid. Het ergste is nog dat ze minimaal tot 2020 met V6 blokken gaan rijden. Voorlopig geen mooi geluid in de F1 dus.

    Login om te reageren
    • bmwm8gc zegt

      24 januari 2016 om 13:07

      @viezefreddyw: en de lotus 98t dan? Was ook een V6 turbo en die klonk geweldig!

      Login om te reageren
      • carmasterr zegt

        24 januari 2016 om 14:08

        @bmwm8gc:

        Die had dan ook een dubbele uitlaat en twee turbo’s.
        Een veel vrijer ademend blok dus, ook omdat ie geen last had van allerlei restricties.

        Login om te reageren
  7. hallobanaan zegt

    24 januari 2016 om 10:43

    Heeft een F40 niet een soortgelijk uitlaatsysteem? Middelste “uitlaat” is voor de turbo

    Login om te reageren
    • ko3n zegt

      24 januari 2016 om 11:42

      @hallobanaan: jazeker en de Koenigsegg Regera heeft ook een aparte uitlaat voor de turbo

      Login om te reageren
      • wachtmaartotmijnvtecinkicktyo zegt

        24 januari 2016 om 12:37

        @ko3n: niet waar, de middelste “uitlaat” van de Regera is een heat exchanger voor de hybride systemen

        Login om te reageren
        • werf76 zegt

          24 januari 2016 om 19:10

          @wachtmaartotmijnvtecinkicktyo: Jij heb zeker het filmpje van Shmee gezien? :)

          Login om te reageren
          • wachtmaartotmijnvtecinkicktyo zegt

            24 januari 2016 om 19:34

            @werf76: toevallig wel ja maar dat was voorig jaar op Genève ook al alom bekend

            Login om te reageren
  8. kennone zegt

    24 januari 2016 om 10:45

    Dit heet toch een “screamerpipe”?

    Login om te reageren
    • wimbraber zegt

      24 januari 2016 om 12:12

      @kennone: geloof van wel inderdaad, word veel gebruikt bij zwaar getunede auto’s

      Login om te reageren
      • jaccovdzaag zegt

        24 januari 2016 om 13:16

        @wimbraber: Lees: Ricer Honda’s.

        Login om te reageren
        • ej20g zegt

          24 januari 2016 om 14:49

          @jaccovdzaag: nee hoor. Ook bij Subaru’s, Skyline’s, Silvia’s, Supra’s RX-7’s etc. Het ademt gewoon nét wat vrijer dan een wastegate die terug de uitlaat in gaat. En veel mensen vinden dat het gaaf klinkt. Dat heeft niks met rice te maken.

          Login om te reageren
          • jzaero zegt

            25 januari 2016 om 06:43

            @ej20g: RB26DETT’s met screamer pipe, reed laatst zo’n drifter over zandvoort, wat een bazengeluid komt daar uit!

            Login om te reageren
    • c3po zegt

      24 januari 2016 om 12:35

      @kennone: yup!

      Login om te reageren
  9. fit4fun zegt

    24 januari 2016 om 10:52

    Omdat er zonder herrie niks aan is? Om te voorkomen dat kijkers in slaap vallen? :-)

    Login om te reageren
    • rufctr01 zegt

      24 januari 2016 om 11:20

      @fit4fun: welke kijkers! Om er naartoe te gaan moet je diep in de buidel tasten en je kunt het bijna nergens nog op tv volgen!

      Login om te reageren
      • pa045 zegt

        24 januari 2016 om 18:55

        @rufctr01: nou nou. Valt allemaal mee. Compleet weekend Spa kost €130’incl camping. Je mag alles meenemen, dus andere uitgaven heb je ook zelf in de hand. En geloof me: er waren heel veel mensen! Ik vind jouw uitlatingen dus een beetje te kritisch!

        Login om te reageren
  10. Dutchdriftking zegt

    24 januari 2016 om 11:13

    Ik ben benieuwd!

    Login om te reageren
  11. norge zegt

    24 januari 2016 om 11:17

    Stel voor dat ze luidsprekers op de bolides zetten om het geluid beter door te geven ….

    Login om te reageren
  12. uncivilsum zegt

    24 januari 2016 om 11:38

    Waarom stop je er niet een vuvuzela in? Iedereen heeft dan gehoorbescherming nodig

    Login om te reageren
  13. jollykart zegt

    24 januari 2016 om 11:39

    Hmm niet des formule 1 om nutteloze show elementen toe te voegen. Ik geloof dat de f1 last van een identiteitscrisis heeft wellicht ingegeven door de fans. Die lijken ook in twee kampen verdeeld, het deel die vindt dat het een show moet zijn (kijk dan een Amerikaanse klasse) en het deel wat vind dat het een relevante technologisch gedreven sport is.

    Login om te reageren
    • lekbak zegt

      24 januari 2016 om 11:56

      @jollykart: de F1 draait om 3 dingen. Races winnen, technologische vooruitgang en het publiek vermaken. Haal één van die drie weg en de F1 is dood. De reden dat ze nu met turbomotoren rijden is vanwege de technologische vooruitgang. De autofabrikanten hebben er niks aan als ze ouderwetse techniek gebruiken dus die zullen er anders uit stappen. Uiteraard is spektakel nodig voor de inkomsten. Logisch dus dat ze wat snelheid laten liggen voor meer spektakel, zolang elk team dat doet is het immers toch wel eerlijk.

      Login om te reageren
      • jollykart zegt

        24 januari 2016 om 12:22

        @lekbak: natuurlijk hoort publiek vermaken erbij alleen moeten ze duidelijk hebben welk publiek. Een grote groep geniet van de technologie show. Een relatief nieuwe groep wil steeds meer show en spektakel. Beide groepen tevreden stellen leidt tot een vreemde nietszeggende mix waar we nu steeds meer mee te maken hebben. Persoonlijk vind ik de huidige motoren prima, past helemaal bij de tijd. Ook het feit dat ze stiller zijn past.

        Login om te reageren
        • lekbak zegt

          24 januari 2016 om 12:40

          @jollykart: een kunstmatige oplossing voor meer geluid doet niks af aan de techniek die gebruikt wordt voor de voortstuwing. Ik zie daarom ook geen nadelen anders dan vertraging van de auto’s. Maar dat hebben ze allemaal dus het spelletje blijft kloppen. In mijn ogen bevredigend dit beide kanten.

          Login om te reageren
          • jollykart zegt

            24 januari 2016 om 14:00

            @lekbak: het is tijd en budget wat niet aan de core business wordt besteed. Ik snap wel waarom ze het doen, het is om die andere groep te bedienen. Persoonlijk vind ik het net zo iets als bierviltjes tussen je spaken. Had ik ook niet ;-)

            Login om te reageren
            • pomoek zegt

              24 januari 2016 om 14:58

              @jollykart: haha, is eigenlijk wel een goede vergelijking!

              Login om te reageren
  14. wilbertg zegt

    24 januari 2016 om 12:03

    DTM heeft anders ook een heerlijk geluid hoor. Anders dan de F1 natuurlijk, maar als een hele kudde na de start langs komt rijden kan ik een big smile op m’n gezicht echt niet onderdrukken…

    Login om te reageren
    • carmasterr zegt

      24 januari 2016 om 14:12

      @wilbertg:

      Ook DTM gaat binnenkort naar 2.0 viercilinder turbo’s, dus geniet er nog maar even van.

      Login om te reageren
  15. Calimero zegt

    24 januari 2016 om 12:26

    Toerental omhoog naar weer ongeveer 18.500 RPM. Ja dan moet je waarschijnlijk vaker tanken want dan gaat het verbruik omhoog. Maar meer geluid en ook meer actie in de pitstraat.

    Login om te reageren
    • lekbak zegt

      24 januari 2016 om 12:50

      @milan0: ik ben zelf meer voorstander van een brandstof limiet per race of vermogens limiet en ze het voor de rest uit laten zoeken. Redline, aantal tankbeurten, aantal turbo’s etc. Meer vrijheid geeft meer kans op totaal verschillende en nieuwe oplossingen. Nu maakt iedereen het zelfde, alleen de één iets beter dan de ander.

      Login om te reageren
      • jollykart zegt

        24 januari 2016 om 16:54

        @lekbak: meer vrijheid zou bij de sport passen. Brandstof limiet, een motoren limiet en misschien een nox limiet om het lekker actueel te houden. De rest zou toch vrijgegeven kunnen worden. Misschien nog een verbod op wat exotisch materiaal. Dat levert oplossingen op die ook voor ‘normale’ auto’s nuttig zijn

        Login om te reageren
  16. kempenaer zegt

    24 januari 2016 om 12:38

    Al die teringherrie, nergens goed voor. Een mooi geluid hoeft helemaal niet hard te zijn.

    Login om te reageren
  17. Bart_V zegt

    24 januari 2016 om 13:39

    Even zeur modus maar de wastegate zorgt juist voor het luide geluid
    De wastegate klep (die op het uitlaat spruitstuk zit tussen de turbo en motor) gaat open bij bereikte turbodruk waardoor de uitlaat gassen niet via de turbo gaan
    Bijkomend is dat dan die gassen via de sreamer pipe naar buiten gaan ipv via de uitlaat dat nog iets van dempende factor heeft

    Login om te reageren
    • fortuna zegt

      24 januari 2016 om 15:02

      @Bart_V: eindelijk nog eens iemand hier die een greintje autotechnische kennis heeft. Inderdaad, de aparte wastegate-uitlaat zorgt inderdaad voor meer geluid, de drukpulsen die het motorblok verlaten komen nu ongedempt tot buiten, in plaats van door de molen die turbo heeft te moeten passeren.

      Login om te reageren
      • etijn zegt

        25 januari 2016 om 11:11

        @fortuna: Als de wastegate open is komen de uitlaatgassen niet (helemaal) door de turbo heen. Of er nou een aparte uitlaat op zit of niet, de wastegate is de bypass klep. Maar ook zonder aparte uitlaat voor de wastegate dempt de turbo het geluid dus niet.

        Login om te reageren
  18. thierryvth zegt

    24 januari 2016 om 15:25

    Het zou om 25% gaan

    Login om te reageren
  19. Hupke zegt

    24 januari 2016 om 18:47

    Heb je er ook een performance voordeel aan van je wastegate te scheiden?

    Login om te reageren
  20. clarkson zegt

    24 januari 2016 om 19:50

    Sorry maar het gaat ietsjes beter worden. Maar het verschil zal absoluut niet te horen zijn op tv.

    Login om te reageren

Geef een reactie Reactie annuleren

Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

Autoblog

  • Home
  • Lease
  • Rijtesten
  • Adverteren
  • Nieuwsbrief
  • Privacy
  • Huisregels
  • Over ons
  • Disclaimer
  • Algemene voorwaarden
  • Consent

Merken

  • Alfa Romeo
  • Aston Martin
  • Audi
  • Bentley
  • BMW
  • Bugatti
  • Chevrolet
  • Citroën
  • Cupra
  • Dacia
  • Donkervoort
  • Ferrari
  • Fiat
  • Ford
  • Honda
  • Hyundai
  • Infiniti
  • Jaguar
  • Jeep
  • Kia
  • Lada
  • Lamborghini
  • Lancia
  • Land Rover
  • Lexus
  • Lotus
  • Lynk & Co
  • Maserati
  • Mazda
  • Mercedes-Benz
  • MINI
  • Mitsubishi
  • Morgan
  • Nissan
  • Opel
  • Peugeot
  • Polestar
  • Porsche
  • Renault
  • Rolls-Royce
  • Saab
  • Seat
  • Skoda
  • Smart
  • SsangYong
  • Subaru
  • Suzuki
  • Tesla
  • Toyota
  • Volkswagen
  • Volvo

Social

Download onze apps

Download de iPhone app Download de Android app

Autoblog.nl

© 2004 – 2025 Autoblog · Powered by Truer than North