
Er zou al ruim € 1 miljoen aan subsidie zijn buitgemaakt.
Ik had niet gedacht toen ik voor Autoblog ging werken dat ik het ooit over de aardbevingsschade in Groningen zou gaan hebben. Maar hier zijn we toch beland en wel door vijf slinkse mannen. Zij zouden met vervalste documenten ruim 1 miljoen euro aan subsidies hebben ontvangen die eigenlijk bedoeld was voor slachtoffers van de aardbevingen in de provincie Groningen.
Hoe zit het precies? Groningers met een schade boven de € 1.000 kunnen via het SNN (Samenwerkingsverband Noord-Nederland) een aanvraag doen voor een subsidie van maximaal € 4.000 voor verduurzaming van hun woning. Verschillende vastgoedondernemers deden dit ook, maar gebruikten vervalste besluitbrieven van het IMG (Instituut Mijnbouwschade Groningen).
Daarnaast hielp een 53-jarige verdachte uit Leek door nepoffertes te maken voor het uitvoeren van verduurzamingswerkzaamheden. Deze werkzaamheden zijn tot op heden niet uitgevoerd, vermoed de FIOD. Daarmee konden de pandjesbazen voor tientallen panden tegelijk subsidie aanvragen, terwijl slechts enkele adressen daadwerkelijk meer dan € 1.000 vastgestelde schade hadden.
Eerste aanhoudingen
De FIOD heeft op 18 november vijf mannen aangehouden. Het gaat om vier mannen van 26, 53, 54 en 54 jaar uit de gemeente Westerkwartier en een 53-jarige man uit Oud-Beijerland. Zij zouden gezamenlijk ruim 300 subsidieaanvragen hebben ingediend bij de SNN, wat samen neerkomt op ten minste € 1,2 miljoen.
Lees ook: Rijd niet mee met de ex-burgemeester van Groningen, ik herhaal…
Bij de aanvragen zaten onder andere offertes van een bedrijf dat eigendom is van de 53-jarige verdachte uit Leek, voor het uitvoeren van verduurzamingswerkzaamheden. Deze werkzaamheden zijn tot op heden vermoedelijk niet uitgevoerd.
Hoe is het aan het licht gekomen?
De SNN en IMG zijn samen uit gaan zoeken waar het geld terecht kwam en wat ermee gedaan werd. Eens zien of de huizen al mooi opgeknapt zijn, zullen ze gedacht hebben. Uit het onderzoek blijkt nu dus mogelijk misbruik van subsidies met een flinke opbrengst voor de fraudeurs.
Inbeslagname
Hierna werd de FIOD ingeschakeld om doorzoekingen te doen. Dit deed de FIOD bij vier woningen en een bedrijfspand in de gemeente Westerkwartier en een woning en bedrijfspand in Oud-Beijerland. Hierbij heeft de FIOD een mooie opbrengst buitgemaakt. Er werd onder andere fysieke en digitale administratie, gegevensdragers, bankrekeningen, vastgoed, wapens en 31 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen.




En waarom staat dit dan op Autoblog.nl? Nou, er werden ook zes auto’s in beslag genomen. En niet zomaar wat Golfjes. De FIOD nam zes auto’s mee: een Audi RS6 Avant, Ferrari Purosangue, Lamborghini Urus, Lamborghini Huracan Performante Spyder, Maserati Levante S en een eerste generatie Maserati GranCabrio.
We hebben helaas alleen dit beeld van de Lambo die wordt afgevoerd. Toch geen misselijke vangst. Het is onbekend of de supercars zijn aangekocht met het geld voor de slachtoffers van de aardbevingen in Groningen.
Fraudeurs, meld je!
Mocht je dit artikel lezen en je achter je oor krabben omdat je ook onterecht gesubsidieerd geld hebt gekregen? Dan heb ik slecht en goed nieuws. De SNN, IMG, de FIOD en het OM zijn druk bezig met het opsporen van andere fraudeurs in Groningen. Het goede nieuws: je krijgt de kans om je vrijwillig te melden. In ruil daarvoor kun je rekenen op ”een aanzienlijke korting” op je straf. En je hebt een schoon geweten, ook niet onbelangrijk.
Via NOS
Headerfoto: FIOD





met dit lijstje aan autos kom je vermoed ik al wel boven het miljoen uit.
die ratten zullen dus nog wel meer op hun kerfstok hebben
Dat dacht ik ook inderdaad. Zullen al wel aardig wat zwart geld hebben witgewassen in de vastgoedsector.
Het is “vermoedt” in plaats van “vermoed”.
Ik vermoed niet ik vermoedt!
Overigens, ik ben benieuwd naar de procedures voor het uitkeren van de subsidie. Een fotootje is toch niet te veel gevraagd?
Kan je al die “supercars” voor EUR 1,2M kopen?
Dat is slechte onderpand. Als ze schuldig bevonden worden betalen ze de schuld en boete, of se auto’s worden verkocht en van de schuld afgehaald.
Nee dat koop je niet voor 1,2 miljoen allemaal….
Van kennissen in Groningen, waar ik gewoond heb, heb ik gehoord dat het echt heel eenvoudig is om compensatie te vragen en ik ben echt bang dat er heel erg veel fraude is gepleegd. Het is vaak ook heel moeilijk om te bepalen of schade nou door de aardbevingen is veroorzaakt of een gevolg is van iets anders. Dat uitzoeken kost zoveel tijd en geld dat men maar besloten heeft om heel soepel om te gaan met schademeldingen. Dat is ook wel begrijpelijk, maar er zijn nu eenmaal veel lieden die niet zo ethisch omspringen met dit soort regelingen.
Nu haal je wel dingen door elkaar. Het IMG doet de schadeopnames en keert daar geld voor uit. Bij het SNN kun je vervolgens aankloppen voor een subsidie. Hier gaan volgens mij in de basis hele simpele dingen fout waardoor het frauderen zo makkelijk is. Waarom kan SNN geen besluitendatabase van IMG krijgen bijvoorbeeld? Het aanleveren van frauduleuze besluiten is dan al uit de wereld. Daarnaast hoef je voor de subsidie alleen binnen een bepaalde termijn een factuur of werkbon aan te leveren. Dat is natuurlijk ook behoorlijk fraudegevoelig. Ik snap dat er niet voldoende capaciteit is om in heel Groningen te controleren of de subsidie juist besteed is, maar de SNN kan dit wel steekproefsgewijs doen toch?
En waar “gratis” geld te halen valt, zullen er altijd lieden zijn die vinden dat ze meer moeten harken dan waar ze recht op hebben. Fraude zal er daarom altijd wel zijn. Vraag is hoeveel moeite je gaat steken in het voorkomen of opsporen van fraude. Dit lijkt me redelijk laaghangend fruit.
Een foto is net zo fraudegevoelig als een nepfactuurtje. Als je het dicht wil zetten zul je langs moeten komen en inspecteren bijvoorbeeld.
En door dit soort volk zitten we met een toeslagenaffaire, zitten we met een gigantische bureaucratische rompslomp bij het aanvragen van subsidies of toeslagen en hebben we een duur opsporingsapparaat nodig voor allerlei financiële overheidsdiensten. Het is geen geheim dat er massaal misbruik gemaakt wordt van onze sociale vangnetten, van coronasteun, en ook van dit soort goedbedoelde subsidiepotten.
Hierdoor wordt het voor de échte aardbevingsschadeslachtoffers weer lastiger om compensatie te krijgen. Maar het is ook gewoon geen optie voor de overheid om maar voorover te bukken en je door elke henkie met een grote bek leeg te laten roven, want het gaat wel om ons belastinggeld. Goed bezig FIOD! Laat deze heren gewoon maar als voorbeeld gesteld worden en lang vastgezet worden.
Financieel volkomen – tot aan de laatste draad – uitkleden dat gribus a.u.b. Dank.
Is kijken of die purosangue op de domeinen terecht komt in een veiling, die zou ik het liefst willen vd lijst…. al zal die GranCabrio dan beter in mijn budget vallen ben ik bang…
Een van de gearresteerde mannen is een behoorlijk grote vastgoed baas in t noorden, lees tientallen panden in bezit. Dat deze man voor 1 miljoen (deel daarvan) wil frauderen is niets anders dan ‘human greed’ . Hij had zonder die paar ton fraude ook een heerlijk leven kunnen leiden.
Is al dat vastgoed ook op een legale manier verkregen? Voor een beetje subsidiefraude hoef je toch ook niet ineens allerlei wapens en zwaar illegaal vuurwerk te hebben? Hopelijk komt alle rotzooi van deze lui naar boven.
Leuk zakcentje, die subsidies. Maar blijkbaar zaten de erdachten in een betere handel dan dat.
Sowieso ben je erg dom als je in de provincie Groningen met zoveel van dit soort auto’s rijdt. Zo’n beetje de armste regio van Nederland en dan een Audi RS6 Avant, Ferrari Purosangue, Lamborghini Urus, Lamborghini Huracan Performante Spyder, Maserati Levante S en een eerste generatie Maserati GranCabrio bij elkaar zetten wekt snel achterdocht.
Als ik het goed begrijp, zijn ze niet opgevallen omdat ze zoveel dikke bakken bij elkaar hebben gezet, maar omdat ze copy-paste hebben gedaan met een gehonoreerde subsidieaanvraag. Die hergebruikt voor tientallen panden, dezelfde soort factuurtjes allemaal van één firma (is dat zo’n grote jongen dan?) en vervolgens was er bij die panden niets uitgevoerd. Zo vielen ze door de mand.
TNO en KNMI bureaucraten hebben 2-3 miljard uit die pot geroofd voor onzin studies. Dat lijkt mij relevantere fraude dan deze klein bier “fraude” aan de schandpaal te nagelen.
Alleen die Purosaque is al 6 ton, het zal dus wel om flink meer dan 1 miljoen gaan