
Een koopje dus eigenlijk, deze fors afgeschreven Porsche Taycan op Marktplaats.
De markt is nog steeds minder rijp voor EV’s dan onze overlords gehoopt hadden, zo blijkt deze week weer. In Amerika, gaan Tesla verkopen hollende achteruit nu de subsidies van 7.500 dollar de bietenbrug op zijn gegaan. Maar ook in Nederland, is de markt voor (gebruikte) EV’s redelijk ‘zacht’. Althans, dat moeten we concluderen na een zoektocht naar de goedkoopste Porsche Taycan van Marktplaats.

Het feest dat elektrisch Porsche rijden heet, begint al bij minder dan een halve ton. Voor dat geld heb je zelfs keuze uit zes exemplaren. Waarvan de allergoedkoopste in het Groningse Scheemda staat. Heb je wellicht wel meteen range anxiety op de weg terug naar huis als je in het diepe Zuiden resideert, maar soit.

Grijs en zwart
Helaas is de goedkoopste van Marktplaats in dit geval niet zo voordelig omdat ‘ie een heel bijzondere onverkoopbare spec heeft. Geen Meissenblau met een Brombeer interieur of iets dergelijks. Dan zouden we namelijk direct naar Groningen gegaloppeerd zijn. Maar nee, het is hier grijs en zwart wat de klok slaat. Heel acceptabel voor een zakelijke bak die een beetje calvinisme moet uitstralen, maar alles behalve spannend.
Spanning vind je echter wel in de accu van 84 kWh, die een fysieke keuring is ondergaan. Hoewel, uit die keuring blijkt dat er na 113.464 km, nog een State of Health (SOH) is van 85,35 procent. Enigszins inleveren op de originele actieradius is te verwachten bij deze SOH. En bij de prelift Taycan was dat al niet het aller sterkste punt. Dat is dus niet helemaal top na vier jaar, maar goed, dan weet je bij aankoop waar je aantoe bent. Dus dat moet je dan op de koop toenemen.

Goede dingen zijn er natuurlijk ook. Deze auto had een nieuwprijs van 115.867 Euro. En het is een Porsche van vier jaar oud. Alle dingen die een Porsche een prettig vervoersmiddel maken, zitten ook in het DNA van de Taycan. Behalve dan zo’n gave ICE, uiteraard. Het fijne sturen, de goede afwerking, lekkere stoelen en de (optionele) luxe zijn echter gewoon goed voor elkaar. Net als natuurlijk…oh gruwel…de baaaaaaaadge en de uitstraling. Baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadge. Badge.

70k in vier jaar afgeschreven
Voor dit alles, betaal je nu nog slechts 47.400 Euro. Dat is aanzienlijk minder dan de afschrijving, die zoals snelle rekenaars al door hadden, dus 68.467 Euro is geweest in deze (dik) vier jaar. Mits de vraagprijs gerealiseerd wordt, wat met jou als gewiekste onderhandelaar natuurlijk maar helemaal de vraag is.
Nieuw kopen was dus met terugwerkende kracht geen mega goede deal. Maar nu als okkazie, is het best een interessante propositie. Ga je voor deze enigszins gemankeerde dikke Sjaak met die gewilde badge voor weinig? Of is dit alle merkmagie en luxe ten spijt, gewoon een mislukte auto waar je niet aan moet (willen) beginnen? Laat het weten, in de comments!





Voor 10k extra zijn er veel mooiere exemplaren. Hoe doen deze het eigenlijk qua betrouwbaarheid en onderhoud?
De eerste generatie heeft best wat issues volgens ‘internet’ en met die km-stand moet er vast wel af en toe wat vervangen worden.. reken daar Porsche-(uur)prijzen bij en ja: het kost heel veel!
Ik heb zelf wel oren naar een donkerblauwe of donkergroene 4S performance plus met club leder, van rond deze prijs, nog even geduld.
Dit is natuurlijk een MP reclame maar ze zijn al goedkoper voorbij gekomen dan it.
Ze zijn niet goedkoop om rijdend te houden, vooral de eerste exemplare hebben de nodige problemen. Dus niet van je laatste centen er een gaan kopen.
@jaapiyo al dit soort luxe wagens schrijven knetterhard af, zowel relatief als absoluut. Of het nou een EV is of niet. Zowel bij Porsche, Maserati, Range Rover of Rolls Royce. Maar kennelijk wil je bij elke Taycan op marktplaats weer in herhaling vallen… Zo vermoeiend.
Meerdere bronnen claimen dat EV’s (waaronder de Taycan) nóg harder afschrijven dan die andere afschrijvingskanonnen. Helemaal feest natuurlijk als het een Maser én een EV is. De goedkoopste tweedehands GranTurismo’s zijn de Folglores.
De Taycan schrijft ook harder af dan alle andere Porsche’s, waaronder de Panamera en Cayenne. Waar je dus dit soort j’accuse’s doet (het mag allemaal uiteraard) vraag ik me wel een beetje af waarom je zelf juist zo’n EV apostel en apologeet bent die altijd een beetje geprikkeld is als men iets minder positiefs schrijft over EV’s (ook dat is relatief, want een EV okkazie voor weinag is zoals het artikel al stelt, misschien wel leuk).
Begrijp dat je wild bent van EVs maar probeer het wel bij de feiten te houden, iets wat ik ook al eerder verzocht. Het zijn gewoonweg harde cijfers dat EVs een stuk harder afschrijven dan andere aandrijflijnen. Dus wat je schrijft klopt simpelweg niet, desinformatie. Zie bijv de Carwow publicatie van dit jaar: EVs raken gemiddeld 61% van hun waarde kwijt over de eerste drie jaar, tegenover 48-44% bij andere aandrijflijnen. Vergelijkbare cijfers via Carbuzz voor de US markt. Het is echt te makkelijk om iedere keer te roepen dat men EVs basht.
@dewittecondor probleem van die studie is dat dat niet gecorrigeerd is voor segment of nieuwprijs. De gemiddeld EV is sowieso veel duurder dan de gemiddelde auto met verbrandingsmotor. Ook zijn tot op heden de meeste EV’s toch wel enigzins “premium” lease auto’s (Tesla’s, Audi e-tron, Jaguar I-pace, etc).
Zeker in absolute waarde zijn het kleine en goedkope autootjes die het minst afschrijven. Bijvoorbeeld de Suzuki Jimny, Toyota Yaris en Suzuki Swift. Maar er zijn nog heel weinig EV’s in dit segment. Het is voornamelijk duurder en groter.
Dus ja, de gemiddelde EV schrijft meer af dan de gemiddelde auto met verbrandingsmotor, maar dat is dus best wel appels met peren vergelijken.
Kijk je naar vergelijkbare segmenten, dan is dat verschil er niet of nauwelijks meer. Bijvoorbeeld een Taycan vs Panamera.
De Model 3 en Y is weer een ander probleem dat Tesla zelf die auto’s nieuw steeds goedkoper aanbiedt. Dat helpt ook niet bij de restwaarde. En dat drukt ook die cijfers.
Ik ben heel benieuwd wat een BMW iX3 gaat doen qua restwaarde vs een X3. Dat is namelijk eindelijk een echt volledig “volwassen” EV met hele forse range (realistisch 500km op de Autobahn) en super snel laden binnen 15 minuten. Er valt daarop nog relatief weinig te verbeteren.
Dit is toch allemaal niet relevant? Het gaat om procentuele afschrijving, niet om absolute getallen. De cijfers staan gewoon. Er wordt nu weer een andere nuance gezocht die ook niet ter zake doet want je schrijft gewoon meer af op een EV. Zo simpel is het.
ChatGPT zegt toch dat @audirs3 gelijk heeft. Dure auto’s (al dan niet EV) schrijven harder af, zie lijst hieronder welke nog harder afschrijven dan een Taycan:
Topmodellen met hoge 5-jaar procentuele afschrijving:
• Jaguar I-PACE – ~72,2% verlies in 5 jaar (~14,5%/jaar) 
• BMW 7-Serie – ~67,1% verlies in 5 jaar (~13,4%/jaar) 
• Tesla Model S – ~65,2% verlies in 5 jaar (~13%/jaar) 
• Infiniti QX80 – ~65,0% verlies in 5 jaar (~13%/jaar) 
• Maserati Ghibli / Leverante – ~63–64% verlies in 5 jaar (~12,6–12,8%/jaar) 
• Tesla Model X – ~63,4% verlies in 5 jaar (~12,7%/jaar) 
Dus doe verstandig, koop een Taycan!
Net als audirs3 vergelijk jij appels met peren. Het gaat niet om EVs vs dure auto’s. Het gaat om EVs vs andere aandrijflijnen. Daar gaan jullie dus de mist in en dat wordt door bronnen onderschreven. Je hebt de verkeerde vraag aan ChatGPT gesteld.
Dat EVs gemiddeld duurder zijn en daarom harder afschrijven (verband voor zover mij bekend geheel onbewezen) lijkt me nou niet bepaald een argument om te stellen dat het bij EVs allemaal wel meevalt. Sterker nog, in absolute zin kost het je dus nog meer geld.
Als je goed leest zie je een 7-serie, QX80 en Maserati in de lijst staan, en dan zijn geen EV’s.
Onzin. Bijvoorbeeld een m340i met een vergelijkbare nieuwprijs worden voor hetzelfde geld aangeboden. Ja, een Taycan schrijft best fors af, maar niet perse omdat hij elektrisch is.
Hier, speciaal voor jou https://m.youtube.com/@fullychargedshow
Ok. Nu ben ik op zoek naar een Model S vanaf eind 2022. Nieuwprijs was destijds 117.000. volgens u moeten deze er dus zijn voor 45k. De goedkoopste die ik in NL kan vinden kost 60k. Dat is dus 45-47% afschrijving..
Dat deze Porsche zo hard afschrijft is gewoon dat hij ondanks zijn “naam” niet kan tippen aan de Tesla (model S) waar hij mee moest concurreren.. Minder snel, minder range, mindere kwaliteit accu.. Ja hij kan sneller laden maar zijn curve was niet top.. Bij een S laad je 70% (10-80%) erbij in 27min(bij een 100kwh accu dus 70kwh). Bij deze Taycan laad je in 23min 10-80%( bij een 71kwh accu dus ca 50Kwh).. Bij de grotere accus van de Taycan kon je sneller laden maar die waren dan gelijk 20-30k duurder als je er een paar extras in wilde… En dan zie je door de mindere kwaliteit accu de soh .. bij 100.000Km ca 85%>
Kijk je naar een S die zitten snel boven de 90.
Ik heb een S Lr plus uit 2021. Nu 200.000k op de teller en kort geleden een Soh test gedaan.. 91.2% .. dus tja wat is kwaliteit
Voor 40 rij je m de deur uit. Niet verkeerd als je max 150/200 km per day moet rijden – en dan een echte ICE vuurpijl voor de leuke dagen.
Denk je dat echt? Nog even dik 15% extra korting op de al scherpe vraagprijs. Dat wil ik wel eens zien.
Je verbrandingsmotor vuurpijl kon wel eens traag aanvoelen als je een Taycan als daily rijdt.
Vind persoonlijk de Audi van deze versie er manlijker en stoerder uit zien. Zou hier dus niet voor gaan. Ieder zijn ding natuurlijk
Weet wel dat ze super rijden, 2w terug uurtje in gestuurd, echt wel heel leuk. Knap dat je niet echt door hebt dat ze zo zwaar zijn.
Voor hetzelfde geld koop je waarschijnlijk ook een gebruikte Audi e-tron GT. Dezelfde techniek in een beduidend fraaiere verpakking. Minus de baaaaaadge, dat dan weer wel.
Over die badge, zou me niet verbazen dat er meer mensen omkijken bij een etron gt dan bij de zoveelste porsche taycan. Vind het persoonlijk ook een veel mooiere auto.
4 jaar en 60% afschrijving. Niks bijzonders voor een EV.
Zou de Rolls Royce Spectre net zo langzaam afschrijven over 48 maanden? De berichten over de stijle afschrijvingscurve bij EV’s hebben al enige tijd de echokamer bereikt dus ik ben gans niet verrast.
Maar wel een lage bijtelling gehad in die 4 jaar.
En fiscale waarde is niet de aankoopprijs ;-)
Ooit was 60% afschrijving na 4 jaar en 100-120 dkm vrij normaal. Zeg 15-20 jaar geleden. Door de almaar stijgende BPM is dat verdwenen. Meer schaarste, hogere prijzen nieuw, hogere prijzen 2ehands.
Behalve bij EV’s want die hebben nauwelijks BPM. Een van de oorzaken lijkt mij zo, naast zwalkend overheidsbeleid, technologische vooruitgang en prijsdruk door concurrentie.
Inderdaad! In 2014 heb ik een 2,5 jaar oude 535i Touring met een nieuwprijs van 110k en 136K km’s voor 40K uit Duitsland geïmporteerd (inclusief BPM afdracht).
Bleek overigens een wereldkoop, heb er daarna nog 11 jaar grotendeels probleemloos mee gereden.
Ja das wel lekker aangekocht. Ze zijn gezakt tot 20 en daar heel lang blijven hangen. Inmiddels natuurlijk max 8 handelswaarde maar als je een nette wil vinden om te kopen ben je nog steeds meer kwijt.
Wel een beetje mazzel gehad als je er weinig aan gehad hebt. Het zijn hele mooie auto’s (mijn broer heeft een 528i met de R6) maar het netjes rijdend houden valt uit meerdere hand vernomen niet altijd mee. De g3x schijnt iets beter te zijn wat dat betreft (wel net iets minder mooi). Als ik binnen nu en snel iets saais ga kopen met 4 deuren wordt dat het waarschijnlijk.
Heb laatst online naar deze auto’s gekeken. Het viel mij op dat de batterij al flink was afgeschreven na 100.000 km.
Dat is dus de reden dat ik dit niet zou kopen. Verder natuurlijk een prima deal.
die andere van 2021 die er te koop staat heeft 36 000 km, dus zogoed als nieuw en kost 5000 euro meer. Dat vind ik eigenlijk nog gekker dan een +100k km auto
Een Panamera uit die tijd met dezelfde km stand schrijft bijna een ton af. Het blijft allemaal een beetje appels met peren vergelijken. Bij de EV is de afschrijving misschien gemiddeld hoger, er waren wel belastingvoordelen en de brandstofkosten waren lager.
Valt mij op dat prijzen van de Taycans niet door dalen.
Een jaar geleden kocht je een cross Turismo, met minder dan 80k km voor net geen 55k bij de Porsche dealer inclusief porsche approved. Nu niets te vinden voor dit bedrag (bij dealer ook in DE niet)
Er is ook veel (verborgen) inflatie.
Zou dit particulier nooit tweedehands aanschaffen. Voor dat geld koop ik liever bijvoorbeeld een nieuwe Mustang Mach-e. Tuurlijk, een andere auto maar ook leuk om te rijden en nieuw met garantie.