“We wish Stoffel all the best in whatever direction he chooses to take.” Pijn-lijk. Jawel, precies datgene waarover al wekenlang wordt gespeculeerd is zojuist door de Britse equipe bevestigd. Stoffel Vandoorne, de zeer sympathieke Belg, wordt na dit seizoen door McLaren de laan uitgestuurd.
Het eens zo succesvolle McLaren geeft geen reden voor het vertrek van Vandoorne, maar het ligt in de lijn der verwachting dat het te wijten is aan zijn prestaties. Vandoorne rijdt sinds zijn full-time intreden in de Formule 1 in de schaduw van Fernando Alonso. Dit jaar alleen al was Vandoorne geen enkele keer sneller in de kwalificaties dan zijn Spaanse teamgenoot.
Aan de andere kant, Stoffel heeft buitengewoon veel pech gehad. Niet alleen dat, in vrijwel alle wedstrijden heeft hij de mindere auto gekregen. De enkele keren dat het eindelijk in zijn voordeel leek te vallen, kreeg hij alsnog te maken met bijvoorbeeld een opgeblazen Renault-motor.
Het is niet bekend waarheen Stoffel Vandoorne vertrekt. De Belg, die sinds 2013 deel uitmaakte van McLaren’s Young Driver Programme, heeft verschillende connecties in de paddock, maar vooralsnog lijken er geen concrete deals op tafel te liggen. Hoewel Vandoorne zeker wordt gewaardeerd als coureur, heeft hij de statistieken tegen zich. Het is dus nog maar de vraag of we hem volgend jaar op de F1-grid tegenkomen.
Overigens is het tamelijk opmerkelijk dat McLaren Vandoorne de zak geeft. Immers heeft Fernando Alonso eerder al aangegeven dat hij volgend jaar niet in de Formule 1 te vinden is. Met de aankondiging Vandoorne de laan uit te sturen, hebben ze in 2019 totaal geen continuïteit. Dit is iets dat een team als McLaren, dat zich momenteel diep in de moeilijkheden bevindt, toch wel kan gebruiken.
McLaren zal de volledige line-up van volgend jaar snel onthullen. Op het moment van schrijven is alleen het stoeltje van Carlos Sainz Jr. bevestigd. De 24-jarige volgt in de voetsporen van zijn jeugdidool, maar wie de zetel van Vandoorne over zal nemen, is nog niet bekend. Momenteel lijken vooral Sergio Perez, Esteban Ocon en Lando Norris te worden overwogen. Laatstgenoemde is overigens de oogappel van huidig McLaren CEO Zak Brown. Een belangrijk detail in het nadeel van Vandoorne is dat hij destijds werd aangenomen bij McLaren, toen het team nog onder leiding stond van Ron Dennis.
UPDATE: Heel lang hebben we niet hoeven wachten op de aankondiging van McLaren. Een uur nadat de Britten bekendmaakten dat Vandoorne volgend jaar niet meer voor hen uitkomt, kondigen ze aan dat McLaren-pupil Lando Norris volgend jaar zijn stoeltje overneemt. Norris heeft een meerjarige deal getekend met Mclaren. De 18-jarige Brit maakt sinds begin 2017 deel uit van het Young Driver Programma en heeft de afgelopen jaren talloze hoge ogen gegooid. Niet alleen domineerde hij in 2017 het Formule 3-kampioenschap in zijn eerste jaar, ook in zijn debuutjaar in de Formule 2 strijd hij direct om de titel.
Hiermee wordt de druk bij Toro Rosso vergroot om een opvolger te vinden voor Pierre Gasly, en mogelijk ook Brendon Hartley. De verwachting was dat Norris wellicht naar de Italiaanse renstal zou vertrekken, maar dat blijkt bij deze dus niet door te gaan.
49 reacties
Tevens is de auto volledig rond Alonso gebouwd terwijl Vandoorne een compleet andere rijstijl heeft (vandoorne heeft liever onderstuur terwijl alonso liever overstuur heeft om de wagen te zetten in de bocht). Daar komt nog eens bij dat Vandoorne nooit de nieuwste onderdelen kreeg. Waren er twee nieuwe voorvleugels, Alonso kreeg ze beide.
McLaren heeft altijd alles op Alonso gezet en veel te weinig naar Vandoorne willen luisteren, zie ook de problemen met z’n chassis.
Is het ook opgevallen toen Norris met de auto van Alonso reed sneller was dan toen hij met die van Vandoorne reed?
McLaren is gewoon een team dat talenten omzeep helpt. Magnussen, Perez, ….
Kijk naar Perez en Magnussen. Misschien geen kampioenschapsmateriaal, maar wel veel beter dan ze daar uit de verf kwamen.
Sauber, Haas, Racing Point Farce India: allemaal betere opties voor Stoffel. Gezien de prestaties van Stoffel vóór de F1, denk ik dat hij vast nog wel ergens aan de bak kan.
Ik hoop persoonlijk dat Sauber hem aantrekt. Teambaas Frederic Vasseur kent Vandoorne goed uit zijn GP2 tijd en is nog steeds groot fan van onze zuiderbuur. Er gaan wat geruchten dat hij de vrijheid heeft gekregen om Ericsson eruit te knikkeren als hij een andere coureur geschikter acht, dus laten we hopen dat dat gebeurt. Als Vandoorne daar dan goed presteert, is de stap naar Haas snel gemaakt. Toro Rosso heeft ook nog twee stoeltjes vrij, maar de kans dat hij daar terecht gaat komen is wat kleiner. Ik heb geen flauw idee wat de redenering bij Red Bull is, maar naar verluidt is Kvyat de belangrijkste gegadigde om naast Brendon Hartley plaats te nemen. Kijk, ik heb niks tegen Kvyat. Het is een sympathieke gozer die ook wel een gezonde dosis rauwe snelheid heeft (zie het jaar bij Toro Rosso waarin hij vrij makkelijk met Vergne mee kon, en het jaar bij Red Bull waarin hij best dicht op Ricciardo zat en hem qua punten zelfs voorbij ging in het kampioenschap), maar waarom zou je in hemelsnaam iemand aannemen die je al meerdere keren hebt weggestuurd? Kvyat zal elke kans om F1 te rijden met beide handen aangrijpen, maar ik denk dat hij bij Toro Rosso met een in zijn nek hijgende Helmut Marko niet veel beter gaat zijn dan voorheen. Die heeft echt een nieuwe omgeving nodig om zichzelf te herpakken en de Kvyat van 2014/2015 te worden.
Mercedes: Hamilton & Bottas
Ferrari: Vettel & Leclerc
Red Bull: Verstappen & Gasly
Renault: Hulkenberg & Ricciardo
Haas: Perez & Magnussen
Force India: Ocon & Stroll
Toro Rosso: Hartley & Norris
Alfa Romeo Sauber: Giovinazzi & Ericsson
McLaren: Sainz & Vandoorne
Williams: Sirotkin & Russell
Ferrari: Vettel & Leclerc
Mercedes: Hamilton & Bottas
Red Bull: Verstappen & Gasly
Renault: Ricciardo & Hulkenberg
Force India: Ocon & Stroll
Haas: Magnussen & Grosjean
Sauber: Vandoorne & Giovinazzi
Toro Rosso: Kvyat & Hartley
Williams: Sirotkin & Mazepin
McLaren: Sainz & Perez
PS. In de voorspellingen voor 2019 zie ik nergens Kimi?
een junior coureur kan zich beter bewijzen bij het armoedige sauber, bij het nieuwe haas of bij force india die veel te weinig geld hebben om uberhaupt te kunnen racen, als bij voormalig kampioenen mclaren en williams.